Skip Maine state header navigation

Agencies | Online Services | Help

Skip First Level Navigation | Skip All Navigation

contacts > Personnel Listing by Team

Updated 06/12/12 ...tm

Personnel Listing by Team

Team Structure

Commissioner’s Office/Leadership Team

Learning Through Technology Team

PK-Adult Education and Federal Programs

 Reading First

Special Services Team

School Finance and Operations Team

Blue Bar

COMMISSIONER’S OFFICE/LEADERSHIP TEAM

The overall emphasis of the Department of Education is to ensure that high quality educational services are available to all Maine people through comprehensive educational planning and leadership that relate such services to other social, economic, cultural and governmental programs and activities.  The Department is authorized to supervise, guide and plan a coordinated system of public education for all Maine people, to encourage and stimulate public interest in the advancement of education, and to encourage in-service education and staff development for teachers in cooperation with local school officials.


The Leadership Team, under the direction of the Commissioner, is responsible for developing and executing a strategic plan for K-12 public education in the State of Maine, budgeting for the implementation of the plan, providing information to the Maine Legislature, the State Board of Education, and the people of Maine on the current status and future needs of Maine schools.  The Commissioner’s Office is also responsible for federal and state legislative affairs, personnel, education in the Unorganized Territories, the Governor Baxter School for the Deaf, external technology, and the two Centers for Inquiry on secondary education and literacy.

OFFICE OF THE COMMISSIONER
 

Commissioner

Stephen Bowen

 

624-6620

 

Commissioner's Assistant

Georgette Valliere

 

624-6605

 

Commissioner's Scheduler

Sandra Moreau  

624-6620

  Deputy Commissioner Jim Rier  

624-6620

 

Deputy Commissioner's Assistant

Dede Gilbert

 

624-6606

  Education Team Compliance Coordinator Susan Corrente  

624-6668

 

Chief of Staff

Valerie Seaberg

 

624-6834

 

Media Relations/Public Information

David Connerty-Marin

 

624-6880

  Director, Policy and Programs Deborah Friedman   624-6620

FEDERAL/STATE LEGISLATIVE COORDINATION

 

Coordinator

Greg Scott

 

624-6620

 

Federal Liaison

Jaci Holmes

 

624-6669

 

Administrative Secretary

Danielle McKay

 

624-6620

 

STATE BOARD OF EDUCATION

 

Administrative Secretary

Mary Becker

 

624-6616

 

GOVERNOR BAXTER SCHOOL FOR THE DEAF

 

Superintendent

 

781-3165

 

EDUCATION IN THE UNORGANIZED TERRITORY

 

EUT Superintendent

Shelley B. Lane

 

624-6892

  Director Special Education Barbara Pineau   624-6892
 

Business Manager

Mary Hamlin

 

624-6892

 

Administrative Secretary

Rhonda Casey

 

624-6892

  Account Clerk Ronald Burke

 

624-6892
 

SCHOOL ADMINISTRATIVE REORGANIZATION

 

Support Staff

Jennifer Pooler

 

624-6638

SCHOOL APPROVAL AND HOME SCHOOLING

 

School Approval and Home Schooling Consultant

Edwin Kastuck

 

624-6776

Blue Bar

LEARNING THROUGH TECHNOLOGY TEAM


INSTRUCTIONAL TECHNOLOGY

  Learning through Technology Policy Director Jeff Mao   624-6634
  Coordinator of Educational Technology Steven Garton  

624-6631

 

MLTI Project Manager

Charlie Hartman

 

624-6679

  Statewide Technology Integrator, MLTI Phil Brookhouse  

499-7142

  Statewide Technology Integrator, MLTI Barbara Greenstone  

624-6746

 

MLTI Project Assistant

Laura Brown

 

624-6746

  Project Assistant, MLTI Professional Development Juanita Dickson  

499-7142

 

Program Manager ESEA Title IID Enhancing Education Through Technology

Abigail Manahan

 

624-6728

 

Distance Learning Program Manager

David Patterson

 

215-4150

 

Library/Technology Planning Coordinator

Pam Goucher

 

624-6897

Blue Bar

PK-ADULT EDUCATION AND FEDERAL PROGRAMS

  Team Leader/Policy Director (Vacant)  

624-6831

 

Assessment

  ACCESS for ELLs®   Nancy Mullins  

624-6788

 

Office Support Staff

Sandra McKechnie

 

624-6770

 

MEA/NECAP Coordinator

Susan Smith

 

624-6775

 

Advanced Placement Incentive Consultant

Nancy Lamontagne

 

624-6822

  Maine Schools for Excellence Professional Development Coordinator Susan Williams   624-6821
  State Director of Assessment and Standards 

Dan Hupp

 

624-6827

 

Standards Implementation

Diana Doiron

 

624-6823

 

Teacher Quality and Mentoring/Induction

Scott Harrison

 

624-6639

  Personalized Alternate Assessment Portfolios (PAAP) Coordinator Susan Fossett   624-6774
  National Assessment of Educational Progress (NAEP) Paula Hutton   624-6636
  Teacher of the Year / Milken Educator Award Jennifer Pooler   624-6638
 

Higher Education

The Higher Education Program provides leadership and service necessary to respond to the broad post-secondary academic, technical, and training needs of Maine citizens.  The Higher Education Program provides direct services and collaborates with schools, post-secondary institutions, educational constituent groups, and related learning experience providers; advocates for increased and diverse quality educational opportunities; promotes professional development; and encourages student entry into post-secondary education.  The program administers higher education accreditation and program approval of teacher preparation institutions.

 

Education Specialist III

Harry Osgood

 

624-6846

 

Career and Technical Education (CTE)

The Career and Technical Education Team oversees the high school Career and Technical Education centers and regions across the state which provide students with the technical skills, knowledge and education necessary for a successful transition to postsecondary education or work. It also oversees the expenditure of federal funds (Perkins & Briggs) for secondary and postsecondary Career and Technical Education.

 

CTE State Director

(Vacant)

 

624-6740

 

Career and Technical Education Coordinator, Education Specialist III, Federal and State Grant Coordinator; Regulations Support, Maine Jobs Council

Margaret (Meg) Harvey   624-6739
 

Administrative Support Staff, Office Associate II

Nancy Bonenfant

 

624-6736

 

CTE Consultant, Education Specialist II, Methods of Administration, Gender Equity and Transition Planning

Dwight Littlefield

 

624-6721

 

CTE Consultant, Education Specialist II-Articulation, New Program Approvals, Professional Development, Programs of Study, Liaison:  Biddeford, Foster Tech, PATHS, Sanford, Westbrook

Nigel Norton

 

624-6745

 

CTE Consultant, Education Specialist III, Agriculture and Natural Resources, Maine FFA Advisor, Cooperative Education, Maine Agriculture in the Classroom, Math-in-CTE

Doug Robertson

 

624-6744

 

CTE Consultant, Education Specialist II, Business and Industry, Pre-Apprenticeship, OSHA, Green, Program Approval

Shawn Lagasse

 

624-6743

 

Administrative Support Staff, Office Associate II

Janice Cowan

 

624-6738

  CTE Consultant, Education Specialist II, Technical Skills Standards and Assessment

Debra Andrews

 

624-6742

 

Administrative Support Staff, Special Projects

Elaine Briggs   624-6711
 

CTE Consultant, Education Specialist II, Data Collection and Reporting

(Vacant)

 

624-6879

  CTE Consultant, Education Specialist I, Comprehensive School Review, Career and Technical Student Organizations Dwight Littlefield  
624-6721
 

Learning Standards Team (Content Area Specialists)

  English Language Arts Specialist Grades 6-12 Patsy Dunton 624-6625
  English Language Arts Specialist Grades K-5 LeeAnn Larsen   624-6628
  Health Education and Health Promotion Susan Berry   624-6695
(Vacant) 624-6697
  Mathematics Michele Mailhot 624-6829
  Physical Education Jayne Chase   624-6657
  Science and Technology Anita Bernhardt 624-6835
  Social Studies Kristie Littlefield 624-6828
  Visual and Performing Arts Argy Nestor 624-6825
  World Languages Donald Reutershan   624-6826
 

Regional Education Representatives

  Aroostook County Diana L. Doiron  

624-6823

  Cumberland County Anita Bernhardt   624-6835
  Hancock County Argy Nestor   624-6825
  Kennebec Valley Region Donald Reutershan 624-6826
  Midcoast Region Patsy Dunton 624-6625
  Penquis Region Michele Mailhot 624-6829
  Washington County Argy Nestor 624-6825
  Western Maine Region Kristie Littlefield   624-6828
  York County Anita Bernhardt 624-6828

Blue Bar

 

LEARNING SYSTEMS TEAM

 

Team Leader

(Vacant)

 

624-6831

 
ESEA /No Child Left Behind (NCLB)

The NCLB Team includes administering federal programs that provide reading and mathematics support for disadvantaged children (Title I); that ensure children of migratory workers have access to the same educational opportunities as other children (Title I-C); that provide for skill development in teaching mathematics and science (Title II); that provide resources to speed the implementation of statewide educational technology plans (Title III); that support programs to prevent violence in and around schools and prevent the illegal use of alcohol, tobacco, and drugs (Title IV); that support schools in their efforts to expand or enhance bilingual education and/or English as a Second Language (ESL) programs (Title VII); and that provide grants to local schools for facilitating the enrollment, attendance, and success of homeless children (McKinney-Vento Act).

Title I

  NCLB Title I Director

Rachelle Tome

 

624-6705

  Title I CIPS School Improvement Coordinator Steve Vose   624-6705
 

Title I-A, Disadvantaged

 

Accountability and AYP Director

Rachelle Tome

 

624-6705

 

Accountant II

Debra MacLeod

 

624-6705

 

Education Spec. I

Jacqueline Godbout

 

624-6705

  Office Manager

(Vacant)

 

624-6705
  Office Support Janice Bunnell   624-6705
  School Improvement and Supplemental Educational Services George Tucker   624-6705
 

Title I-B, Reading First

 

Director

LeeAnn Larsen

 

624-6628

 

Title I-C, Migrant Education

 

Director

(Vacant)

 

624-6705

  Office Manager (Vacant)

 

624-6705
 

Accountant II

Debra MacLeod

 

624-6705

  Education Specialist Julia Trujillo Luengo

 

624-6705
 
Title II-A, Teacher Quality
 

Director

(Vacant)

 

624-6830

Title II-D, Enhancing Education Through Technology

  Director, Formula Grants Program Manager Dennis Kunces   624-6815
  Director, Competitive Grants Manager Abigail Manahan   624-6728

 

Title III, ESL/Bilingual Programs

  Director Nancy Mullins   624-6788
 

Title IV-A, Safe and Drug Free Schools

  Program Director (Vacant)

 

624-6680
 

Title V, Innovative Education

  Program Director Dennis Kunces

 

624-6815
 

Title VI, Rural Education

  Program Director Dennis Kunces

 

624-6815
 

Title X, Homeless Education

  Homeless Education State Coordinator (Vacant)

 

624-6637

Dropout Prevention, Home Schooling, School Approval Team

 

Truancy, Dropout Prevention,  Alternative Ed, Homeless Ed. & School Counselor

(Vacant)

 

624-6637

 

Office Support Staff

(Vacant)

 

624-6772

 

Adult Education Team

The Adult Education Team provides access and quality educational programs for Maine citizens to acquire knowledge and skills necessary to function effectively as a family member, a worker, and a citizen.  The Adult Education Team administers federal and state legislation and private non-profit grants to provide leadership, program development, technical assistance, staff development, and program evaluation.

  State Director of Adult Education, Even Start Coordinator Gail Senese   624-6752
 

Adult Education Consultant

Bob McIntire

 

624-6778

 

Adult Education Consultant/GED Administrator

Andrew McMahan

 

624-6752

 

Adult Education Office Specialist I

Lisa Perry

 

624-6752

 

Professional Development Consultant

Nancy Dionne

 

624-6780

  Professional Development Consultant Megan Dichter   624-6733

Blue Bar

 

SPECIAL SERVICES TEAM

The Special Education Team includes administering the state and federal laws governing the education of children with disabilities; conducting program reviews of special education programs in local schools; conducting due process reviews to assure that all federal and state rights are upheld; establishing and maintaining a coordinated service delivery system for children from birth to five and their families (CDS); ensuring that an adequate supply of qualified special education and related services personnel is maintained in the State (CSPD); and providing technology-related support, advocacy, and delivery systems for individuals with disabilities of all ages.

 

 

Director

Jan Breton

 

624-6650

 

Office Associate II

Kara Farwell

 

624-6650

  Office Associate II , Support Staff for Special Services Debbie Violette   624-6650
  Early Childhood Consultant Janine Blatt   624-6632
 

State Performance Plan / State Personnel Development Grant

 

Statistician

Dana Duncan

 

624-6615

 

Contract/Grant Specialist

Dawn Kliphan

 

624-6650

  Federal Programs Coordinator Jan Breton   624-6676
 

Due Process

 

Due Process Coordinator

Pauline Lamontagne

 

624-6644

 

Due Process Consultant

Susan Parks

 

624-6644

 

Due Process Consultant

(vacant)

 

624-6644

  Due Process Complaint Investigator Jonathan Braff   624-6644
 

Office Support Staff

Pat Neumeyer

 

624-6644

 

Child Development Services

 

Director

Debra Hannigan

 

624-6660

 

Office Support Staff

Susan Kendall

 

624-6660

 

Human Resources Specialist

Dan Alley   624-6675
  Business Manager Mike Boucher   624-6664
  Payroll Specialist Etoka Babbitt   624-6667
  Systems Analyst Bruce Armstrong   624-6660
  Site Accountant Pam Grimshaw   624-6851
  Site Accountant Elizabeth Banda   624-6857
 

Accounts Payable Specialist

Bettie Fuller

 

624-6686

  Accounts Payable Processor Lisa Clark   624-6785
  Accounts Payable Processor Mary Graham  
624-6862
  Accounts Payable Processor Renee Lipsky   624-6874
  Accounts Payable Processor Lynn Wilkes   624-6851
  Financial Assistant Janet Weymouth   624-6838
  Office Assistant Carol Kahl   624-6832
  Early Intervention Consultant Janna Gregory   624-6851
  B-5 Programming Interventions and Staff Development Consultant Janna Gregory  

624-6629

 

Distinguished Educator

Lisa Cooper

 

624-6839

  Central Referral Coordinator Kim Appleby   624-6850 or 1-877-770-8883
  Part B Technical Advisor Cindy Brown   592-5349
  Part C technical Advisor Gail Donahue   592-5169 or 443-2172
 

Federal Program

 

Federal Program Coordinator

Janice Breton

 

624-6676

 

Management Analyst

(vacant)

 

624-6650

 

Office Associate II, Federal Programs

Kara Farwell

 

624-6650

 

Office Associate II, Federal Programs

Sheryl Banden   624-6650
  Office Associate II, Federal Programs Debbie Violette   624-6650

State Program

  Coordinator

Nancy Connolly

 

624-6650

  Office Support, Surrogate Parent Consultant Debbie Violette   624-6650
  Office Support Denise Towers

 

624-6650

  Surrogate Parent Consultant Clifford McHatten

 

624-6650

Program Review

  Federal Program Coordinator

Jan Breton

 

624-6650

  Office Associate II, Federal Programs Kara Farwell

 

624-6650

  Consultant (Vacant)  

624-6650

  Contracted Employee, Federal Programs (Vacant)

 

624-6650

 

Assistive Technology

 

Coordinator

(Vacant)

 

 

 

Preventive Services

The Preventive Services Team includes programs for administering the Student Assistance and Drug Free Schools programs and assisting local schools in the development of health education and prevention services.

 

SAT/Drug Free Schools

 

Coordinator

(Vacant)

 

624-6680
 

Field Services (SAT)

Ansley Newton

 

624-6685
 

Field Services, Special Education Down East Regional Services (SAT)

Nancy Drake

 

255-3625
 

Office Manager

(Vacant)

 

624-6680
 

Health Education and Prevention Team

  HIV Prevention Education Jean Zimmerman

 

624-6687
Jody Leary 624-6692
  Coordinated School Health Programs Susan Berry   624-6695
  Physical Activity, Nutrition, and Tobacco Use Prevention Joe Boucher   624-6698
  Physical Education Jayne Chase   624-6657
 

Health Education and Health Promotion

Susan Berry

 

624-6695

(Vacant) 624-6697
  School Nursing Nancy Dube  

624-6688

 

Blue Bar

SCHOOL FINANCE and OPERATIONS TEAM

 

Team Leader / Policy Director

Jim Rier

 

624-6790

 

EDUCATOR CERTIFICATION

The Educator Certification Program sub-team manages the process by which all educational personnel working in State approved schools applying for and maintain proper certification.  The Certification Team evaluates, issues, renews, and revokes all administrator, teacher, and educational specialist certificates; evaluates, issues, and revokes all educational technician authorizations; approves all substitute teachers, contracted service people and other employees not needing certification or authorization; and reviews and takes action on all charges of criminal and civil allegations, including child abuse, reportedly committed by any certified, authorized, or approved school personnel or potential school personnel.

 

Team Coordinator

Mark Cyr

 

624-6603

 

Education Specialist III

(Vacant)

 

624-6603

 

Education Specialist III

Janet Gallagher

 

624-6603

 

Legal Consultant

Arthur Keenan

  624-6603
 

Clerk IV

Patricia Julien

  624-6603
 

Office Support

(Vacant)

  624-6603
  Office Support Courtney Baehr  

624-6603

 

Office Support

Jean Dupont

  624-6603
 

CHILD NUTRITION SERVICES

The Child Nutrition Services Team assists schools in providing nutritious meals.  The program receives federal funds to administer the National School Lunch Program, the School Breakfast Program, the Special Milk Program, the Summer Food Service Program, the USDA Food Program, the After School Snack Program and Fresh Fruit and Vegetable Program.

 

Food Service Specialist

Walter Beesley

  624-6843
 

Education Specialist

Gail Lombardi   624-6843
 

Account Clerk II

Nanci Stitt-Kittredge

  624-6843
 

Education Specialist I

David Hartley

  624-6842
 

USDA Food

Terri Fitzgerald

  624-6842
 

Office Support

Sandy St. Michel

  624-6843
 

Office Support

Amy Webb   624-6842
 

SCHOOL FACILITIES and PUPIL TRANSPORTATION

The School Construction sub-team consults on, evaluates, and makes recommendations to the State Board of Education regarding approval of all major construction projects which are brought before the State Board of Education for concept and subsidy funding approval.  The sub-team also monitors and approves leased space programs for temporary classroom and administrative space, evaluates and approves projects for the revolving Renovation Fund Program, and administers the Maintenance and Capital Improvement Program.

 

Director of School Facilities

Scott Brown

 

624-6883

 

Construction Specialist III

Ann Pinnette

 

624-6885

 

Construction Specialist III/Pupil Transportation

Pat Hinckley

 

624-6886

 

Secretary Associate

Karen Bossie

 

624-6848

 

MANAGEMENT INFORMATION SYSTEMS

The Management Information Systems Team is responsible for administering the General Purpose Aid to Local Schools (GPA) and overseeing the internal technology program and data processing services in the Department.  The GPA program is responsible for administering the GPA subsidy to school administrative units, supporting activities by the Legislature and Department to study the impact of GPA and considering proposed changes, calculating the annual tuition rates for public and approved private schools, and providing technical assistance to school units.  The internal technology program is a support program that serves both Department staff and external constituents by providing technology and supporting activities, including maintaining the computer network infrastructure, processing of data, maintaining the Department's website, and providing Department end-user support of PCs and PC software.

  Education Data Manager Brian Snow  

624-6840

  MEDMS

John McCue

 

624-6803

  Statewide Longitudinal Data System (SLDS) Director Bill Hurwitch   624-6816
 

Statewide Longitudinal Data System (SLDS) Trainer

Lance Gilman   624-6681
  Statewide Longitudinal Data System (SLDS) Trainer Travis Wood   624-6810
 

MEDMS Helpdesk

Stephanie Wright

 

624-6896

  MEDMS Helpdesk Ryan Cunningham  

624-6734

 

MEDMS Specialist

(Vacant)

 

624-6809

 

INTERNAL TECHNOLOGY / DATA PROCESSING

 

Systems Group Manager

Doug Birgfeld

 

 

 

Senior Programmer Analyst

Jon Ryder

 

624-6767

 

Programmer Analyst

Shawn Robichaud

 

624-6790

 

Programmer Analyst

Jas Singh

 

624-6797

  Systems Analyst

Karen Knox

 

624-6805

 

Systems Analyst

Charlotte Ellis

 

624-6808

 

Web Coordinator

Wendy Lounsbury

 

624-6811

SCHOOL FINANCE and ENROLLMENT

 

School Finance Supervisor

Suzan Beaudoin

 

624-6790

 

School Finance Coordinator

Joanne Allen

 

624-6790

 

School Finance Coordinator

Paula Gravelle

 

624-6790

  School Enrollment Consultant Richard Bergeron  

624-6799

 

Auditor II

Heather Neal

 

624-6863

 

Auditor I

(Vacant)  

624-6865

 

Office Support Staff

Pamela Partridge

 

624-6793

 

Office Support Staff

Jennifer Pooler

 

624-6638

Blue Bar

Top of Page