MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Candidates for the 11/4/14 General Election

Showing Withdrawals and Replacement Candidates

From Millicent M. MacFarland, Clerk of the House

DRAFT

Last Posted 7/29/2014

(Including Unenrolled and Other Candidates)

Code:
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate

- Candidate has withdrawn
(Candidates who withdrew before 5 pm on Monday, July 14, 2014, may be replaced;
replacement candidates must be chosen by 5 pm on Monday, July 28, 2014)

- Replacement Candidate

D - Democrat, G - Green Independent, R - Republican, I - Independent, U - Unenrolled

District 1
* Deane Rykerson (D-Kittery) 1 Salt Marsh Lane, Kittery Point 03905 - tel. (207) 439-8755
Jeffrey W. Pelletier (R-Kittery) 109 Brave Boat Harbor Road, Kittery Point 03905 - tel.

District 2
* Roberta B. Beavers (D-South Berwick) 72 Woodland Hills, South Berwick 03908 - tel. (207) 748-3432
Jonathan Michael Moynahan (R-Eliot) P. O. Box 81, Eliot 03903 - tel.

District 3
Lydia Blume (D-York) P. O. Box 1738, York Beach 03910 - tel. (207) 363-9234
* Paul D. McGowan (D-York) 41 River Road, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 351-2585
Arthur Kyricos (R-York) P. O. Box 574, York Harbor 03911 - tel.

District 4
Patricia Hymanson (D-York) 34 High Pine Road, York 03909 - tel.
** Bradley S. Moulton (R-York) P. O. Box 35, Cape Neddick 03902 - tel.

District 5
* Joshua R. Plante (D-Berwick) P. O. Box 142, Berwick 03901 - tel. (603) 978-2788
** Beth A. O'Connor (R-Berwick) 92 Sullivan Street, Berwick 03901 - tel.

District 6
* Mark W. Eves (D-North Berwick) 29 Acorn Lane, North Berwick 03906 - tel.
Todd Prescott (R-South Berwick) 4 Dogwood Drive, South Berwick 03908 - tel.

District 7
Joachim H. Howard (D-Wells) 34 Furbish Road, Wells 04090 - tel.
Robert A. Foley (R-Wells) 57 Shady Lane, Wells 04090 - tel. (207) 646-2409

District 8
** Christopher W. Babbidge (D-Kennebunk) 84 Stratford Place, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-3332
Edward Karytko (R-Kennebunk) P. O. Box 250, West Kennebunk 04094 - tel.

District 9
Diane M. Denk (D-Kennebunk) 32 River's Edge Drive, Kennebunk 04043 - tel. (207) 967-8302
** H. Stedman Seavey (R-Kennebunkport) 154 Wildes District Road, Kennebunkport 04046 - tel.

District 10
Amy J. Davidoff (D-Arundel) P. O. Box 568, Kennebunk 04043 - tel. (207) 967-0434
* Wayne R. Parry (R-Arundel) 851 Alfred Road, Arundel 04046 - tel. (207) 286-9145

District 11
Ryan M. Fecteau (D-Biddeford) 30 Herring Avenue Ext., Biddeford 04005 - tel. (207) 283-1839
Debi A. Davis (R-Biddeford) 88 West Street, Biddeford 04005 - tel. (207) 837-1279

District 12
Martin J. Grohman (D-Biddeford) 9 Lisa Lane, Biddeford 04005 - tel. (207) 283-1476
Perry V. Aberle (R-Biddeford) 239 Elm Street, Biddeford 04005 - tel. (207) 289-4938
Barbra Jean Thompson (U-Biddeford) 22 Southgate Avenue, Biddeford 04005 - tel.

District 13
** George W. Hogan (D-Old Orchard Beach) 17 Seacliff Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 934-0492
* Sharri K. MacDonald (R-Old Orchard Beach) 171 Portland Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 590-4201

District 14
* Barry J. Hobbins (D-Saco) 22 Glenhaven Circle, Saco 04072 - tel. (207) 229-8996
Jeffrey A. Christenbury (R-Saco) 20 Cleveland Street, Saco 04072 - tel.
Daphne G. Warren (R-Saco) 28 Landing Road, Saco 04072 - tel.

District 15
* Justin M. Chenette (D-Saco) 19 Buckthorn Circle, Saco 04072 - tel. (207) 590-3266
Frederick J. Fortier (R-Saco) 116 Buxton Road, Saco 04072 - tel.
Carol A. Patterson (R-Saco) 105 New County Road, Saco 04072 - tel.

District 16
** Ronald E. Usher (D-Buxton) 4 Whispering Pines Drive, Buxton 04093 - tel.
* Donald G. Marean (R-Hollis) 233 Bonny Eagle Road, Hollis 04042 - tel. (207) 727-5527

District 17
Elaine Marie Plourde (D-Lyman) 9 Beech Street, Lyman 04002 - tel.
Dwayne W. Prescott (R-Waterboro) 1094 Sokokis Trail, North Waterboro 04061 - tel.

District 18
* Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford) 23 Lebanon Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-8692
Gordon E. Frohloff (R-Sanford) 96 School Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-6445

District 19
* William F. Noon (D-Sanford) 78 Sunset Road, Springvale 04083 - tel. (207) 432-1790
Sarah P. Cognata (R-Sanford) 499 Twombley Road, Sanford 04073 - tel.
Matthew A. Harrington (R-Sanford) 20 Chick Road, Sanford 04073 - tel. (207) 831-6746

District 20
Bettie K. Harris-Howard (D-Lebanon) 1062 Carl Broggi Highway, Lebanon 04027 - tel. (207) 457-6281
Karen A. Gerrish (R-Lebanon) P. O. Box 291, Lebanon 04027 - tel. (207) 651-5452

District 21
* James J. Campbell, Sr. (I-Newfield) P. O. Box 29, West Newfield 04095 - tel. (207) 793-2396
Frank L. Boucher (R-Limerick) 365 Elm Street, Limerick 04048 - tel.
Barbara Joan Van Pelt (R-Parsonsfield) 776 Mountain Road, Parsonsfield 04047 - tel.

District 22
Gregory P. Mehlhorn (D-Limerick) 119 Coffin Hill Road, Limerick 04048 - tel.
* Jonathan L. Kinney (R-Limington) 179 Beaver Berry Road, Limington 04049 - tel. (207) 637-2366

District 23
* Michael A. Shaw (D-Standish) 5 Perimeter Avenue, Standish 04084 - tel. (207) 787-4352
Michael Wakefield (G-Standish) 22 Arthur Drive, Steep Falls 04085 - tel.
Lester S. Ordway (R-Standish) P. O. Box 212, Standish 04084 - tel.

District 24
** Mark E. Bryant (D-Windham) 166 Albion Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6591
Dennis E. Welch (R-Windham) P. O. Box 1511, Windham 04062 - tel.

District 25
Jennie L. Butler (D-Windham) 49 Carriage Hill Drive, Windham 04062 - tel. (207) 893-1849
* Jane P. Pringle (D-Windham) 3 Great Falls Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-8266
Patrick W. Corey (R-Windham) 353 River Road, Windham 04062 - tel. (207) 749-1336

District 26
* Linda F. Sanborn (D-Gorham) 170 Spiller Road, Gorham 04038 - tel. (207) 939-2879
Jacob Roy Adams (R-Gorham) 29 North Street, Gorham 04038 - tel.
Kenneth J. Hoyt (R-Gorham) 13 Rust Road, Gorham 04038 - tel.

District 27
* Andrew J. McLean (D-Gorham) 114 Johnson Road, Gorham 04038 - tel. (207) 939-8482
Tyler K. Kinney (R-Gorham) 21 Little River Drive, Gorham 04038 - tel.

District 28
Dwight H. Ely (D-Scarborough) 5 Elysian Way, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-9737
* Heather W. Sirocki (R-Scarborough) 32 Glendale Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5609

District 29
Paul Aranson (D-Scarborough) 4 Minuteman Drive, Scarborough 04074 - tel.
Karen Vachon (R-Scarborough) 25 Ocean Avenue, Scarborough 04074 - tel.

District 30
* Kimberly J. Monaghan-Derrig (D-Cape Elizabeth) 6 Russet Lane, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-9443
Holly Ridge Buonaiuto (R-Cape Elizabeth) 2 Pleasant Valley Avenue, Cape Elizabeth 04107 - tel.
Pauline S. Wilcox (R-Cape Elizabeth) 17 Cape Woods Drive, Cape Elizabeth 04107 - tel.

District 31
* Terry K. Morrison (D-South Portland) 13 Ocean Street, South Portland 04106 - tel. (207) 831-0828
Stephen J. Popp (R-South Portland) 10 Woodland Road, South Portland 04106 - tel.

District 32
* Scott M. Hamann (D-South Portland) 60 Thornton Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 233-2951
Kenneth Earl Myrick (R-South Portland) 10 Harborview Avenue, South Portland 04106 - tel.

District 33
Rosemarie De Angelis (D-South Portland) 30 Buttonwood Street, South Portland 04106 - tel. (207) 799-0219
Robert W. Klotz, Jr. (G-South Portland) 10 Whitehall Avenue, South Portland 04106 - tel.
Andrew F. Reddy (G-South Portland) 14 Church Street, South Portland 04106 - tel.
Kevin J. Battle (R-South Portland) 83 Sandy Hill Road, South Portland 04106 - tel. (207) 874-6699

District 34
* Drew M. Gattine (D-Westbrook) 529 Stroudwater Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 409-3477
Rose Marie Russell (R-Westbrook) 345 Saco Street, Unit 8, Westbrook 04092 - tel.
Mark A. Shapp (R-Westbrook) 44 Oak Street, Apt. 1, Westbrook 04092 - tel.

District 35
Dillon Bates (D-Westbrook) 47 Garfield Street, #1, Westbrook 04092 - tel. (207) 570-1075
Emily Sarah Downing (R-Westbrook) 882 Bridgton Road, Westbrook 04092 - tel. (207) 523-0421

District 36
* Denise Patricia Harlow (D-Portland) 36 Broadway, Portland 04103 - tel. (207) 409-0870
Samuel K. Chandler (G-Portland) 26 Poland Street, Portland 04103 - tel. (207) 460-0295
Richard A. Dodge (R-Portland) 1281 Forest Avenue, Portland 04103 - tel.

District 37
* Richard R. Farnsworth (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102 - tel. (207) 874-6399
Jonathan Pfaff (R-Portland) 92 Four Winds Road, Portland 04102 - tel.

District 38
* Matthew W. Moonen (D-Portland) 17 Pine Street, No. 2, Portland 04102 - tel. (207) 332-7823
Thomas R. MacMillan (G-Portland) 17 May Street, Portland 04102 - tel.
Thomas Joseph Loring (R-Portland) 327 Brackett Street, Portland 04102 - tel.
Daniel James Olson (R-Portland) 282 Brackett Street, Apt. 2F, Portland 04102 - tel.

District 39
* Diane M. Russell (D-Portland) 184 Congress Street, Portland 04101 - tel. (207) 272-9182
Lauren Marie Besanko (G-Portland) 4 Monument Street #8, Portland 04101 - tel.
Benjamin I. Schattenburg (G-Portland) 114 Washington Avenue, No. 3, Portland 04101 - tel.
Ashley Joy Ryan (R-Portland) 45 Madison Street, Portland 04101 - tel.

District 40
** Herbert C. Adams (D-Portland) 231 State Street, Portland 04101 - tel. (207) 772-2565
* Benjamin M. Chipman (I-Portland) 5 Mayo Street #3, Portland 04101 - tel. (207) 318-4961
Mark A. Lockman (R-Portland) 655 Congress Street, Apt. 720, Portland 04101 - tel.

District 41
* Erik C. Jorgensen (D-Portland) 83 Highland Street, Portland 04103 - tel. (207) 939-7120
Reed A. Berkowitz (G-Portland) 296 Stevens Avenue, Portland 04103 - tel.
James H. Azzola (R-Portland) P. O. Box 10824, Portland 04104 - tel. (207) 604-1256

District 42
* Peter C. Stuckey (D-Portland) 20 Vaill Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-3345
Marc M. Lamontagne (R-Portland) 922 Baxter Boulevard, Portland 04103 - tel.

District 43
* Mark N. Dion (D-Portland) 45 Allison Avenue, Portland 04103 - tel. (207) 797-6341
Shannon Rafferty-Roy (R-Portland) 13 Sanborn Street, Portland 04103 - tel.

District 44
Teresa S. Pierce (D-Falmouth) 6 Waites Landing Road, Falmouth 04105 - tel.
Gregory S. Payeur (R-Falmouth) 350 Falmouth Road, Falmouth 04105 - tel.

District 45
Dale Denno (D-Cumberland) 275 Main Street, Cumberland Center 04021 - tel. (207) 829-6183
Michael J. Timmons (R-Cumberland) 140 Bruce Hill Road, Cumberland 04021 - tel.

District 46
* Anne P. Graham (D-North Yarmouth) 97 Farms Edge Road, North Yarmouth 04097 - tel. (207) 846-0049
Paul Chace (R-Durham) 31 Colonial Drive, Durham 04222 - tel. (207) 353-0637
** Michael A. Vaughan (R-Durham) 55 Emerson Road, Durham 04222 - tel.

District 47
* Janice E. Cooper (D-Yarmouth) 53 West Elm Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 847-3193
Richard Vinton Snow (R-Yarmouth) 73 landing Woods Road, Yarmouth 04096 - tel.

District 48
* Sara Gideon (D-Freeport) 37 South Freeport Road, Freeport 04032 - tel. (207) 865-9593
Paul Benjamin Schulz (R-Pownal) P. O. Box 80, Pownal 04069 - tel.

District 49
* Matthea Elisabeth Larsen Daughtry (D-Brunswick) 11B Everett Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 522-0913
Michael R. Stevens (R-Brunswick) 11 Perry Drive, Brunswick 04011 - tel.

District 50
Ralph L. Tucker (D-Brunswick) 15 McKeen Street, Brunswick 04011 - tel.
Mark Holbrook (R-Brunswick) 130 Given Shipyard Road, Brunswick 04011 - tel. (207) 725-4317

District 51
Joyce McCreight (D-Harpswell) 155 Gun Point Road, Harpswell 04079 - tel.
* Jeremy G. Saxton (D-Harpswell) 52 Hildreth Road, Harpswell 04079 - tel. (207) 751-7616
Byron D. Watson (R-Brunswick) 33 Beverly Drive, Brunswick 04011 - tel.

District 52
* Jennifer L. DeChant (D-Bath) 1008 Middle Street, Bath 04530 - tel. (207) 442-8486
Ryan Matthew Daniels (R-Bath) 63 York Street, Bath 04530 - tel. (207) 208-0008

District 53
* Peter S. Kent (D-Woolwich) 182 Montsweag Road, Woolwich 04579 - tel. (207) 442-9255
Jeffrey K. Pierce (R-Dresden) P. O. Box 51, Dresden 04342 - tel.

District 54
* Andrew T. Mason (D-Topsham) 899 Middlesex Road, Topsham 04086 - tel. (207) 449-1502
Denise A. Tepler (D-Topsham) 13 Homeplace, Topsham 04086 - tel.
Daniel Longley Stromgren (G-Topsham) 20 Coombs Road, Topsham 04086 - tel.
Kim J. Talbot (R-Topsham) 120 W Schoolhouse Crossing Road, Topsham 04086 - tel.

District 55
Alice D. Elliott (D-Richmond) 14 Beech Street, Richmond 04357 - tel. (207) 737-9699
Brian D. Hobart (R-Bowdoinham) 239 Ridge Road, Bowdoinham 04008 - tel. (207) 666-3075

District 56
Lisa M. Ward (D-Lisbon) 31 Maple Street, #3, Lisbon Falls 04252 - tel.
* Dale J. Crafts (R-Lisbon) 2 Passing Lane, Lisbon Falls 04252 - tel. (207) 353-5469

District 57
Katherine E. Ver Sluis (D-Sabattus) 133 Dube Drive, Sabattus 04280 - tel.
* Stephen J. Wood (R-Sabattus) P. O. Box 927, Sabattus 04280 - tel. (207) 740-3723

District 58
* Michel A. Lajoie (D-Lewiston) 279 Old Greene Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 783-1927
Luke D. Jensen (R-Lewiston) 18 Hillmont Avenue, Lewiston 04240 - tel.

District 59
* Margaret R. Rotundo (D-Lewiston) 446 College Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 784-3259
Cynthia M. Mendros (R-Lewiston) 135 Hogan Road, Lewiston 04240 - tel.
James W. Sorcek (R-Lewiston) 135 Hogan Road, Lewiston 04240 - tel.

District 60
Jared F. Golden (D-Lewiston) 47 Nichols Street, Apt. 1F, Lewiston 04240 - tel. (207) 402-4410
Leslie T. Dubois (R-Lewiston) 588 Main Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 577-1187

District 61
Heidi E. Brooks (D-Lewiston) 1 Pleasant Street, #2, Lewiston 04240 - tel. (207) 782-2146
Brian Wood (R-Lewiston) 65 Dawn Avenue, Lewiston 04240 - tel.
Mark A. Cayer (U-Lewiston) 97 Summit Avenue, Lewiston 04240 - tel. (207) 795-5043

District 62
Gina M. Melaragno (D-Auburn) 25 James Street, Apt. 3, Auburn 04210 - tel.
Brandon Eli Dickey (R-Auburn) 36 Second Street, Apt. 1R, Auburn 04210 - tel. (207) 482-0708
** John M. Michael (U-Auburn) P. O. Box 233, Auburn 04212 - tel.

District 63
* R. Wayne Werts (D-Auburn) 556 Pownal Road, Auburn 04210 - tel. (207) 783-6931
** Bruce A. Bickford (R-Auburn) 64 Cameron Lane, Auburn 04210 - tel. (207) 795-6844

District 64
Bettyann Watson Sheats (D-Auburn) 32 Waterview Drive, Auburn 04210 - tel.
David P. Sawicki (R-Auburn) 707 Lake Shore Drive, Auburn 04210 - tel.

District 65
Mark Andrew Stevens (D-New Gloucester) 9 Miecaskyl Drive, New Gloucester 04260 - tel.
Rosa Van Wie (D-New Gloucester) 292 Town Farm Road, New Gloucester 04260 - tel.
* Eleanor M. Espling (R-New Gloucester) 12 Lewiston Road, New Gloucester 04260 - tel. (207) 926-6082

District 66
Mary-Vienessa Fernandes (D-Casco) P. O. Box 73, Casco 04015 - tel. (207) 776-2319
Lisa H. Willey (G-Casco) P. O. Box 193, South Casco 04077 - tel.
* Michael D. McClellan (R-Raymond) 27 Pismire Mountain Road, Raymond 04071 - tel. (207) 655-4438

District 67
** Bonnie Titcomb Lewis (D-Raymond) P. O. Box 262, Raymond 04071 - tel.
** Susan M. Austin (R-Gray) 136 Yarmouth Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4100

District 68
* Christine B. Powers (D-Naples) 280 Thompson Point Road, Naples 04055 - tel. (207) 318-2511
** Richard M. Cebra (R-Naples) 15 Steamboat Landing Road, Naples 04055 - tel.
John M. Nostin (R-Naples) 76 Colony Lane, Naples 04055 - tel.

District 69
* Lisa Renee Villa (D-Harrison) P. O. Box 427, Harrison 04040 - tel. (207) 712-5222
Phyllis A. Ginzler (R-Bridgton) 10 Blue Jay Lane, Bridgton 04009 - tel. (207) 647-8257

District 70
* Helen Rankin (D-Hiram) 84 Sebago Road, Hiram 04041 - tel. (207) 625-4620
Nathan J. Wadsworth (R-Hiram) P. O. Box 321, Cornish 04020 - tel.

District 71
Dennise Dullea Whitley (D-Norway) 22 Cherry Drive, Norway 04268 - tel.
* Tom J. Winsor (R-Norway) 107 Thurston Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2233

District 72
James F. Bradley (D-Mechanic Falls) 1 Purington Avenue, Mechanic Falls 04256 - tel. (207) 346-1536
Kathleen Rose Jackson Dillingham (R-Oxford) 75 Hebron Road, Oxford 04270 - tel. (207) 744-2153
* Roger A. Jackson (R-Oxford) 50 Hebron Road, Oxford 04270 - tel. (207) 539-4613

District 73
Robert Kirchherr (D-Paris) 674 Elm Hill Road, South Paris 04281 - tel.
Lloyd C. Herrick (R-Paris) P. O. Box 54, Paris 04271 - tel. 207) 514-0414

District 74
* Paul E. Gilbert (D-Jay) P. O. Box 186, Jay 04239 - tel. (207) 897-5143
C. Harvey Calden (R-Jay) 1 Cessna Lane, Jay 04239 - tel. (207) 897-4056

District 75
Charles F. Dingman (D-Leeds) 805 River Road, Leeds 04263 - tel. (207) 524-5701
* Jeffrey L. Timberlake (R-Turner) 284 Ricker Hill Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-6016
Gerard R. Tardif (U-Sabattus) 696 Middle Road, Sabattus 04280 - tel.

District 76
** Richard H. C. Tracy (D-Rome) 3 Wentworth Place, Rome 04963 - tel.
Gary L. Hilliard (R-Belgrade) 511 Dunn Road, Belgrade 04917 - tel. (207) 415-8124
* Dennis L. Keschl (R-Belgrade) 1024 Wings Mills Road, Belgrade 04917 - tel. (207) 495-2973

District 77
Alan B. Tibbetts (D-Sidney) 23 Field Road, Sidney 04330 - tel.
* Robert W. Nutting (R-Oakland) P. O. Box 100, Oakland 04963 - tel. (207) 465-7139

District 78
* Catherine M. Nadeau (D-Winslow) 23 Patterson Avenue, Winslow 04901 - tel. (207) 873-2025
** Susan Ellen Morissette (R-Winslow) 7 First Street, Winslow 04901 - tel.

District 79
Cristina L. Evers (D-China) 111 Kidder Road, China 04358 - tel. (207) 445-4708
Timothy S. Theriault (R-China) 1210 Lakeview Drive, China 04358 - tel.

District 80
* Lori A. Fowle (D-Vassalboro) 305 Taber Hill Road, Vassalboro 04989 - tel. (207) 872-7268
Ray L. Bates (R-Windsor) 129 Legion Park Road, Windsor 04363 - tel. (207) 592-0773
Andrew Stephen Fowler (R-Vassalboro) 12 Weeks Road, Vassalboro 04989 - tel.

District 81
* Craig V. Hickman (D-Winthrop) 192 Annabessacook Road, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-3276
Lee T. Fellman (R-Readfield) 76 Lane Road, Readfield 04355 - tel. (207) 512-0711
Emily M. Roderick (R-Readfield) 4 Zarella Lane, Readfield 04355 - tel.

District 82
Rachel L. Sukeforth (D-Litchfield) 1372 West Road, Litchfield 04350 - tel.
Randall Adam Greenwood (R-Wales) 38 Witherell Road, Wales 04280 - tel. (207) 375-7188

District 83
* Gay M. Grant (D-Gardiner) P. O. Box 4, South Gardiner 04359 - tel. (207) 582-5882
Curtis C. Ayotte (R-Farmingdale) 15 Peter Path, Farmingdale 04344 - tel. (207) 557-5154

District 84
Charlotte May Warren (D-Hallowell) 19 Oakwood Drive, Hallowell 04347 - tel.
Darrick X. Banda (R-Manchester) 36 Woodridge Drive, Manchester 04351 - tel. (207) 623-3731

District 85
Donna R. Doore (D-Augusta) 49 Pleasant Hill Road, Augusta 04330 - tel. (207) 592-6849
** Kimberly Jeanne Davis (R-Augusta) 28 Eastern Avenue, Augusta 04330 - tel. (207) 622-2968

District 86
Monica L. Castellanos (D-Augusta) 30 South Chestnut Street, Augusta 04330 - tel. (207) 240-2581
* Matthew G. Pouliot (R-Augusta) 14 Winthrop Court, Augusta 04330 - tel. (207) 441-9418

District 87
* Timothy I. Marks (D-Pittston) 640 Kelley Road, Pittston 04345 - tel. (207) 582-6798
Jeffery P. Hanley (R-Pittston) 52 Turner Drive, Pittston 04345 - tel. (207) 582-1524

District 88
Joel Alan Pitcher (D-Jefferson) 258 Valley Road, Jefferson 04348 - tel.
* Deborah J. Sanderson (R-Chelsea) 64 Whittier Drive, Chelsea 04330 - tel. (207) 623-2168

District 89
Stephanie Hawke (R-Boothbay Harbor) 76 Park Street, Boothbay Harbor 04538 - tel. (207) 633-4600
Willliam H. Coombs (U-Edgecomb) 416 Route 1, Edgecomb 04556 - tel. (207) 633-5935

District 90
* Michael G. Devin (D-Newcastle) 1 Hillcrest Road, Newcastle 04553 - tel. (207) 563-3132
Anna Morkeski (R-Damariscotta) 247 Bristol Road, Damariscotta 04543 - tel.

District 91
* Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro) 1121 Manktown Road, Waldoboro 04572 - tel. (207) 832-2005
* Jeffrey Evangelos (U-Friendship) 465 Waldoboro Road, Friendship 04547 - tel. (207) 832-7378

District 92
* Chuck Kruger (D-Thomaston) 37 Green Street, Thomaston 04861 - tel. (207) 354-8239
Sonja Sleeper (R-South Thomaston) P. O. Box 232, South Thomaston 04858 - tel.

District 93
* Elizabeth E. Dickerson (D-Rockland) 260 West Meadow Road, Rockland 04841 - tel. (207) 596-0028
James Michael Kalloch (R-Rockland) 41 N Main Street, Rockland 04841 - tel.

District 94
* Joan W. Welsh (D-Rockport) 54 Sea Street, Rockport 04856 - tel. (207) 236-6554
Ronald J. Bovasso (R-Camden) 15 Rawson Avenue, Camden 04843 - tel.
Carole A. Gartley (R-Rockport) 133 Warrenton Street, Rockport 04856 - tel.
Owen David Casas (U-Rockport) 341 West Street, Rockport 04856 - tel. (207) 236-3949

District 95
Randall A. Parr (G-Appleton) 539 Searsmont Road, Appleton 04862 - tel.
** Wesley E. Richardson (R-Warren) 893 North Pond Road, Warren 04864 - tel.
Christian William Neils (U-Appleton) 473 Peasetown Road, Appleton 04862 - tel.
** Gary E. Sukeforth (U-Appleton) P. O. Box 840, Union 04862 - tel.

District 96
Christine S. Burstein (D-Lincolnville) 161 Narrows Road, Lincolnville 04849 - tel. (207) 763-4293
** R. Ryan Harmon (R-Palermo) 2241 North Palermo Road, Palermo 04354 - tel.
Peter Weston (R-Montville) 154 Choate Road, Montville 04941 - tel.

District 97
* Erin D. Herbig (D-Belfast) P.O. Box 1015, Belfast 04915 - tel. (207) 542-7654
Paige Katharine Brown (G-Northport) P. O. Box 29, Belfast 04915 - tel. (207) 649-4128
Benjamin L. Bryant (R-Belfast) 23 Spring Street, Apt. 6, Belfast 04915 - tel.

District 98
* James S. Gillway (R-Searsport) 79 Bowen Road, Searsport 04974 - tel. (207) 548-6429
* Joseph E. Brooks (U-Winterport) 325 Stream Road, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5041

District 99
* Brian L. Jones (D-Freedom) 12 Burnham Hill Road, Freedom 04941 - tel. (207) 385-5226
MaryAnne Kinney (R-Knox) 40 Maple Lane, Knox 04986 - tel.

District 100
Frederick H. Austin (D-Newport) 11 Grove Street, Newport 04953 - tel. (207) 368-4056
* Kenneth Wade Fredette (R-Newport) P. O. Box 70, Newport 04953 - tel. (207) 368-5562
David L. Bright (U-Dixmont) 4262 Kennebec Road, Dixmont 04932 - tel. (207) 234-4224

District 101
James E. Davitt (D-Hampden) 25 Summer Street, Hampden 04444 - tel. (207) 862-8113
* Brian M. Duprey (R-Hampden) P. O. Box 214, Hampden 04444 - tel. (207) 862-6076

District 102
Robert Gundersen (D-Glenburn) 1076 Norway Road, Glenburn 04401 - tel.
* Stacey K. Guerin (R-Glenburn) 79 Phillips Road, Glenburn 04401 - tel. (207) 884-7118

District 103
Mary E. Sharkus (D-Hermon) 707 Blackstream Road, Hermon 04401 - tel.
* Roger E. Reed (R-Carmel) 278 Murray Road, Carmel 04419 - tel. (207) 848-5136

District 104
David B. Pearson (D-Dexter) 230 Silvers Mills Road, Dexter 04930 - tel.
* Raymond A. Wallace (R-Dexter) 83 Pine Street, Dexter 04930 - tel. (207) 270-8041

District 105
Daniel S. Swain (D-Canaan) P. O. Box 31, Canaan 04924 - tel.
Joel R. Stetkis (R-Canaan) P. O. Box 336, Canaan 04924 - tel.

District 106
* Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield) P. O. Box 103, Pittsfield 04967 - tel. (207) 487-4944
Scott Walter Strom (R-Pittsfield) 111 Elm Street, Pittsfield 04967 - tel.
Katherine L. Watson (R-Pittsfield) 161 Maple Terrace, Pittsfield 04967 - tel.

District 107
* Jeff M. McCabe (D-Skowhegan) 13 Olive Street, Skowhegan 04976 - tel. (207) 474-5402
Timothy S. Amadon (R-Skowhegan) 94 Back Road, Skowhegan 04976 - tel. (207) 474-8586

District 108
* Karen Kusiak (D-Fairfield) 66 Bray Avenue, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-6834
** John Joseph Picchiotti (R-Fairfield) 6 Verdun Street, Fairfield 04937 - tel.

District 109
* Thomas R. W. Longstaff (D-Waterville) 39 Pleasant Street, Waterville 04901 - tel. (207) 872-6617
Rebecca A. Telega (R-Waterville) 180 West River Road #428, Waterville 04901 - tel.

District 110
* Henry E. M. Beck (D-Waterville) P. O. Box 1723, Waterville 04903 - tel. (207) 837-4343
Mark Richard Andre (R-Oakland) 72 Mayflower Heights Drive, Oakland 04963 - tel. (207) 649-2140

District 111
* Ann E. Dorney (D-Norridgewock) 40 Parlin Drive, Norridgewock 04957 - tel. (207) 474-6201
Bradlee Thomas Farrin (R-Norridgewock) P. O. Box 687, Norridgewock 04957 - tel. (508) 634-5830

District 112
Jack W. Frost, Jr. (D-Anson) P. O. Box 385, Anson 04911 - tel. (207) 399-1547
Thomas H. Skolfield (R-Weld) 349 Phillips Road, Weld 04285 - tel.

District 113
Edward S. David (D-Farmington) 115 Stewart Avenue, Farmington 04938 - tel. (207) 778-2037
Andrew Russell Buckland (R-Farmington) 278 Maple Avenue, Farmington 04938 - tel. (207) 779-0587
* Lance Evans Harvell (R-Farmington) 398 Knowlton Corner Road, Farmington 04938 - tel. (207) 491-8971

District 114
Guy A. Iverson (D-Chesterville) 86 Gordon Hill Road, Chesterville 04938 - tel.
* Russell J. Black (R-Wilton) 123 Black Road, Wilton 04294 - tel. (207) 645-2990

District 115
* Matthew J. Peterson (D-Rumford) 1106 Route 2, Rumford 04276 - tel. (207) 776-8051
Terrence L. Magee (R-Woodstock) 61 Rumford Avenue, Woodstock 04219 - tel.

District 116
Malcolm M. Gill (D-Dixfield) 41 Spring Street, Dixfield 04224 - tel. (207) 562-8089
Richard A. Pickett (R-Dixfield) 21 Church Street, East Dixfield 04227 - tel.

District 117
Callie Pecunies (D-Albany Township) 176 Baker Road, Albany Township 04217 - tel.
Frances M. Head (R-Bethel) P. O. Box 61, West Bethel 04286 - tel. (207) 824-2114

District 118
Matthew J. Quinn (D-Cornville) 30 Huff Road, Cornville 04976 - tel.
* Larry C. Dunphy (R-Embden) P. O. Box 331, North Anson 04958 - tel. (207) 635-2831

District 119
** Richard Gould (D-Greenville) 12 East Road, Greenville 04441 - tel.
Paul A. Stearns (R-Guilford) 33 Applebee Hill Road, Guilford 04443 - tel.

District 120
Donald James Crossman (D-Milo) 43 Summer Street, Milo 04463 - tel. (207) 279-0878
Norman E. Higgins (R-Dover-Foxcroft) P. O. Box 594, Dover-Foxcroft 04426 - tel. (207) 564-8214

District 121
** Robert S. Duchesne (D-Hudson) 478 Beechwood Avenue, Old Town 04468 - tel. (207) 827-3782
Douglas A. Smith (R-Corinth) P. O. Box 305, Corinth 04427 - tel.

District 122
Michelle Ann Dunphy (D-Old Town) 143 Middle Street, Old Town 04468 - tel. (207) 827-8989
Robert L. Bulay (R-Old Town) 118 Seventh Street, Old Town 04468 - tel.
John M. Nuttall (R-Old Town) 5 Franklin Street, Old Town 04468 - tel.

District 123
* Ryan D. Tipping-Spitz (D-Orono) 279 Main Street, Orono 04473 - tel. (207) 866-4333
Andrew James Bracy (R-Orono) 4 Black Bear Avenue, Apt. 433, Orono 04473 - tel. (207) 608-0407

District 124
* Aaron M. Frey (D-Bangor) P.O. Box 74, Bangor 04402 - tel. (207) 249-9969
Colby B. Civiello (R-Bangor) P. O. Box 8064, Bangor 04402 - tel. (207) 947-7663

District 125
* Victoria P. Kornfield (D-Bangor) 48 Madison Street, Bangor 04401 - tel. (207) 947-7224
Gary E. Capehart (R-Bangor) P. O. Box 2822, Bangor 04402 - tel. (207) 990-1378

District 126
* John C. Schneck (D-Bangor) 2078 Ohio Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-7886
** Douglas K. Damon (R-Bangor) 59 Seventeenth Street, Bangor 04401 - tel. (207) 949-4735

District 127
* Adam A. Goode (D-Bangor) P. O. Box 2681, Bangor 04402 - tel. (207) 991-7000
James V. Lacadie (R-Bangor) 126 Lincoln Street, Bangor 04401 - tel.

District 128
* Arthur C. Verow (D-Brewer) 20 Greenwood Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 989-7032
Gail M. Sheehan (R-Brewer) P. O. Box 32, Brewer 04412 - tel.

District 129
Teresa Montague (D-Clifton) 1178 Airline Road, Clifton 04428 - tel.
Peter A. Lyford (R-Eddington) 197 Jarvis Gore Drive, Eddington 04428 - tel.

District 130
Emery A. Deabay (D-Bucksport) 371 Jacob Buck Pond Road, Bucksport 04416 - tel. (207) 944-8408
* Richard H. Campbell (R-Orrington) 321 River Road, Orrington 04474 - tel. (207) 745-7748

District 131
** Veronica Garvey Magnan (D-Stockton Springs) P. O. Box 37, Sandy Point 04972 - tel.
Karleton S. Ward (R-Dedham) P. O. Box 612, Holden 04429 - tel.

District 132
* Louis J. Luchini (D-Ellsworth) P. O. Box 1311, Ellsworth 04605 - tel. (207) 664-4699
R. Frederick Ehrlenbach (R-Trenton) 44 Bluff Point, Trenton 04605 - tel. (207) 667-8804

District 133
* Ralph Chapman (D-Brooksville) 455 Varnumville Road, Brooksville 04617 - tel. (207) 326-0899
Susan M. Walsh (R-Blue Hill) 57 Sanctuary Lane, Blue Hill 04614 - tel.

District 134
* Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle) 36 Cedar Lane, Little Deer Isle 04650 - tel. (207) 348-2548
Frank L. Stanley (R-Tremont) 54 Butlers Ledge, Bernard 04612 - tel.

District 135
* Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor) 66 Park Street, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-3947
Jean M. Donovan (R-Lamoine) 182 Douglas Highway, Lamoine 04605 - tel.
Maurice Joseph Marshall (R-Lamoine) 30 Coley Cove Lane, Lamoine 04605 - tel.

District 136
Elizabeth A. Allen (D-Fletcher's Landing Township) 443 Fletcher's Landing Road, Fletcher's Landing 04605 - tel. (207) 812-8654
* Richard S. Malaby (R-Hancock) 52 Cross Road, Hancock 04640 - tel. (207) 422-3146

District 137
Oscar F. Emerson (D-Bradley) P. O. Box 443, Bradley 04411 - tel. (207) 922-7684
* Lawrence E. Lockman (R-Amherst) 10 Perry Lane, Amherst 04605 - tel. (207) 584-5900

District 138
Robert W. Alley, Sr. (D-Beals) P. O. Box 263, Beals 04611 - tel. (207) 497-5562
Richard O. Paul (R-Addison) 253 Ridge Road, Addison 04606 - tel.

District 139
* Katherine W. Cassidy (D-Lubec) 5 Somersville Avenue, Lubec 04652 - tel. (207) 733-4648
William R. Tuell (R-East Machias) 431 Hadley Lake Road, East Machias 04630 - tel.

District 140
Harold Roy Clark, Jr. (D-Calais) 49 Cedar Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-8139
* Joyce A. Maker (R-Calais) 89 Lafayette Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-2327

District 141
Philip K. Polk (D-Princeton) 72 Mill Street, Princeton 04668 - tel.
* Beth P. Turner (R-Burlington) P. O. Box 65, Burlington 04417 - tel. (207) 732-4625

District 142
Sheldon Mark Hanington (R-Lincoln) 475 Enfield Road, Lincoln 04457 - tel. (207) 794-4545

District 143
* Stephen S. Stanley (D-Medway) 614 Pattagumpus Road, Medway 04460 - tel. (207) 746-5371
Debbi J. Perkins (R-Millinocket) 108 New Hampshire Street, Millinocket 04462 - tel.

District 144
George T. Schools (D-Houlton) 13 Fourseasons #2, Houlton 04730 - tel.
** Roger L. Sherman (R-Hodgdon) P. O. Box 682, Houlton 04730 - tel.

District 145
Glenn M. Hines (D-Hammond) 317 Burnt Brow Road, Hammond 04730 - tel. (207) 532-4141
* Ricky D. Long (R-Sherman) 756 Island Falls Road, Sherman 04776 - tel. (207) 365-4704

District 146
Troy A. Haines (D-Mapleton) 679 Pulcifur Road, Mapleton 04757 - tel. (207) 551-1301
Dustin Michael White (R-Washburn) 62 Everett Road, Washburn 04786 - tel.
* Alexander Reginald Willette (R-Mapleton) 106 Hanson Lake Road, Mapleton 04757 - tel. (207) 768-1516

District 147
* Robert J. Saucier (D-Presque Isle) 117 Lombard Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-1160
Larry K. Fox (R-Presque Isle) 72 Hardy Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 540-1216

District 148
Alan D. Whittemore (D-Limestone) 54 Trafton Avenue, Limestone 04750 - tel.
* Tyler Clark (R-Easton) P. O. Box 243, Easton 04740 - tel. (207) 488-2633
Anthony J. Edgecomb (R-Fort Fairfield) 24 Fisher Street, Fort Fairfield 04742 - tel. (207) 484-8119
Gregory Alan Ward (U-Limestone) 330 Ward Road, Limestone 04750 - tel.

District 149
Jessica G. Feeley (D-Caribou) 933 Albair Road, Caribou 04736 - tel.
* Carol A. McElwee (R-Caribou) 54 Pioneer Avenue, Caribou 04736 - tel. (207) 498-8605

District 150
** Roland Daniel Martin (D-Sinclair Township) P. O. Box 97, Sinclair Township 04779 - tel.
Craig M. Lawrence (R-Frenchville) 9 Gagnon Avenue, Frenchville 04745 - tel.

District 151
** John L. Martin (D-Eagle Lake) P. O. Box 250, Eagle Lake 04739 - tel.
* Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent) 545 Caribou Road, Fort Kent 04743 - tel. (207) 231-1201