MAINE HOUSE OF REPRESENTATIVES

Candidates for the June 10, 2014, Primary Election

Plus Unenrolled Candidates who have Qualified to be on the Ballot in November
and People who have Filed a Declaration of Write-In Candidacy for the June 10 Primary

(Unenrolled Candidates had until June 2, 2014, to file with the Secretary of State.)
(Declarations of Write-On Candidacy for the June 10 Primary had to be filed by April 28, 2014.)
(Candidates representing qualified parties had until March 17, 2014, to file.)

From Millicent M. MacFarland, Clerk of the House

Last Posted 6/3/14

Democratic, Republican and Green Independent Party candidates who withdraw before 5 pm on Friday, April 11, 2014,
are eligible for replacement if they are the only candidate from their party on the ballot in that district.

Information about withdrawals and replacements is available here.

Code:
* - Incumbent, ** - Former Member of the House and/or Senate, ‡ - Write-In
D - Democrat, G - Green Independent, I - Independent, R - Republican, U - Unenrolled


If you have additional phone numbers, updates or corrections
please let us know at (207) 287-1400 or
webmaster_house@legislature.maine.gov


District 1
Deane Rykerson* (D-Kittery) 1 Salt Marsh Lane, Kittery Point 03905 - tel. (207) 439-8755
Jeffrey W. Pelletier (R-Kittery) 109 Brave Boat Harbor Road, Kittery Point 03905

District 2
Roberta B. Beavers* (D-South Berwick) 72 Woodland Hills, South Berwick 03908 - tel. (207) 748-3432
Jonathan Michael Moynahan (R-Eliot) P. O. Box 81, Eliot 03903

District 3
Paul D. McGowan* (D-York) 41 River Road, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 351-2585
Arthur Kyricos (R-York) P. O. Box 574, York Harbor 03911

District 4
Patricia Hymanson (D-York) 34 High Pine Road, York 03909
Bradley S. Moulton** (R-York) P. O. Box 35, Cape Neddick 03902 - tel. (207) 361-1532

District 5
Joshua R. Plante* (D-Berwick) P. O. Box 142, Berwick 03901 - tel. (603) 978-2788
Beth A. O'Connor** (R-Berwick) 92 Sullivan Street, Berwick 03901 - tel. (207) 698-7899

District 6
Mark W. Eves* (D-North Berwick) 29 Acorn Lane, North Berwick 03906 - tel. (207) 287-1300
Todd Prescott (R-South Berwick) 4 Dogwood Drive, South Berwick 03908

District 7
Joachim H. Howard (D-Wells) 34 Furbish Road, Wells 04090
Robert A. Foley (R-Wells) 57 Shady Lane, Wells 04090
Peter William Leon (R-Wells) 17 Clark Road, Wells 04090

District 8
Christopher W. Babbidge** (D-Kennebunk) 12 Mousam Ridge Road, Kennebunk 04043 - tel. (207) 985-3332
Edward Karytko (R-Kennebunk) P. O. Box 250, West Kennebunk 04094

District 9
Diane M. Denk (D-Kennebunk) 32 River's Edge Drive, Kennebunk 04043
H. Stedman Seavey** (R-Kennebunkport) 154 Wildes District Road, Kennebunkport 04046 - tel. (207) 967-5991

District 10
Amy J. Davidoff (D-Arundel) P. O. Box 568, Kennebunk 04043
Wayne R. Parry* (R-Arundel) 851 Alfred Road, Arundel 04046 - tel. (207) 286-9145

District 11
Ryan M. Fecteau (D-Biddeford) 30 Herring Avenue Ext., Biddeford 04005
David C. Flood (D-Biddeford) 36 May Street, Biddeford 04005
Debi A. Davis (R-Biddeford) 88 West Street, Biddeford 04005

District 12
Martin J. Grohman (D-Biddeford) 9 Lisa Lane, Biddeford 04005 - tel. (207) 283-1476
Perry V. Aberle (R-Biddeford) 239 Elm Street, Biddeford 04005
Barbra Jean Thompson (U-Biddeford) 22 Southgate Avenue, Biddeford 04005

District 13
George W. Hogan** (D-Old Orchard Beach) 17 Seacliff Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 934-0492
Sharri K. MacDonald* (R-Old Orchard Beach) 171 Portland Avenue, Old Orchard Beach 04064 - tel. (207) 590-4201

District 14
Barry J. Hobbins* (D-Saco) 22 Glenhaven Circle, Saco 04072 - tel. (207) 229-8996
Jeffrey A. Christenbury (R-Saco) 20 Cleveland Street, Saco 04072

District 15
Justin M. Chenette* (D-Saco) 19 Buckthorn Circle, Saco 04072 - tel. (207) 590-3266
Frederick J. Fortier (R-Saco) 116 Buxton Road, Saco 04072

District 16
Ronald E. Usher** (D-Buxton) 4 Whispering Pines Drive, Buxton 04093 - tel. (207) 929-3474
Donald G. Marean* (R-Hollis) 233 Bonny Eagle Road, Hollis 04042 - tel. (207) 727-5527

District 17
Elaine Marie Plourde (D-Lyman) 9 Beech Street, Lyman 04002
Dwayne W. Prescott (R-Waterboro) 1094 Sokokis Trail, North Waterboro 04061
David Woodsome (R-Waterboro) 1156 Sokokis Trail, North Waterboro 04061

District 18
Anne-Marie Mastraccio* (D-Sanford) 23 Lebanon Street, Sanford 04073 - tel. (207) 324-8692
Gordon E. Frohloff (R-Sanford) 96 School Street, Sanford 04073

District 19
William F. Noon* (D-Sanford) 78 Sunset Road, Springvale 04083 - tel. (207) 432-1790
Sarah P. Cognata (R-Sanford) 499 Twombley Road, Sanford 04073

District 20
Bettie K. Harris-Howard (D-Lebanon) 1062 Carl Broggi Highway, Lebanon 04027
Karen A. Gerrish (R-Lebanon) P. O. Box 291, Lebanon 04027
Harrison Thorp (R-Lebanon) 152 Prospect Hill Road, Lebanon 04027

District 21
James J. Campbell, Sr.* (I-Newfield) P. O. Box 29, West Newfield 04095 - tel. (207) 793-2396
Barbara Joan Van Pelt (R-Parsonsfield) 776 Mountain Road, Parsonsfield 04047

District 22
Gregory P. Mehlhorn (D-Limerick) 119 Coffin Hill Road, Limerick 04048
Jonathan L. Kinney* (R-Limington) 179 Beaver Berry Road, Limington 04049 - tel. (207) 637-2366

District 23
Michael A. Shaw* (D-Standish) 5 Perimeter Avenue, Standish 04084 - tel. (207) 787-4352
Michael Wakefield (G-Standish) 22 Arthur Drive, Steep Falls 04085
Lester S. Ordway (R-Standish) P. O. Box 212, Standish 04084

District 24
Mark E. Bryant** (D-Windham) 166 Albion Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-6591
Dennis E. Welch (R-Windham) P. O. Box 1511, Windham 04062

District 25
Jane P. Pringle* (D-Windham) 3 Great Falls Road, Windham 04062 - tel. (207) 892-8266
Patrick W. Corey (R-Windham) 353 River Road, Windham 04062

District 26
Linda F. Sanborn* (D-Gorham) 170 Spiller Road, Gorham 04038 - tel. (207) 939-2879
Jacob Roy Adams (R-Gorham) 29 North Street, Gorham 04038

District 27
Andrew J. McLean* (D-Gorham) 114 Johnson Road, Gorham 04038 - tel. (207) 939-8482
Tyler K. Kinney (R-Gorham) 21 Little River Drive, Gorham 04038

District 28
Dwight H. Ely (D-Scarborough) 5 Elysian Way, Scarborough 04074
Heather W. Sirocki* (R-Scarborough) 32 Glendale Circle, Scarborough 04074 - tel. (207) 883-5609

District 29
Paul Aranson (D-Scarborough) 4 Minuteman Drive, Scarborough 04074
Karen Vachon (R-Scarborough) 25 Ocean Avenue, Scarborough 04074

District 30
Kimberly J. Monaghan-Derrig* (D-Cape Elizabeth) 6 Russet Lane, Cape Elizabeth 04107 - tel. (207) 749-9443
Holly Ridge Buonaiuto (R-Cape Elizabeth) 2 Pleasant Valley Avenue, Cape Elizabeth 04107

District 31
Terry K. Morrison* (D-South Portland) 13 Ocean Street, South Portland 04106 - tel. (207) 831-0828
Stephen J. Popp (R-South Portland) 10 Woodland Road, South Portland 04106

District 32
Scott M. Hamann* (D-South Portland) 60 Thornton Avenue, South Portland 04106 - tel. (207) 233-2951
Kenneth Earl Myrick (R-South Portland) 10 Harborview Avenue, South Portland 04106

District 33
Rosemarie De Angelis (D-South Portland) 30 Buttonwood Street, South Portland 04106
Robert W. Klotz, Jr. (G-South Portland) 10 Whitehall Avenue, South Portland 04106
Kevin J. Battle (R-South Portland) 83 Sandy Hill Road, South Portland 04106

District 34
Drew M. Gattine* (D-Westbrook) 529 Stroudwater Street, Westbrook 04092 - tel. (207) 409-3477
Mark A. Shapp (R-Westbrook) 44 Oak Street, Apt. 1, Westbrook 04092

District 35
Dillon Bates (D-Westbrook) 47 Garfield Street, #1, Westbrook 04092
Suzanne M. Salisbury (D-Westbrook) 134 Park Road, Westbrook 04092
Emily Sarah Downing (R-Westbrook) 882 Bridgton Road, Westbrook 04092

District 36
Denise Patricia Harlow* (D-Portland) 36 Broadway, Portland 04103 - tel. (207) 409-0870
Samuel K. Chandler (G-Portland) 26 Poland Street, Portland 04103
Richard A. Dodge (R-Portland) 1281 Forest Avenue, Portland 04103

District 37
Richard R. Farnsworth* (D-Portland) 55 Old Mast Road, Portland 04102 - tel. (207) 874-6399
Jonathan Pfaff (R-Portland) 92 Four Winds Road, Portland 04102

District 38
Matthew W. Moonen* (D-Portland) 17 Pine Street, No. 2, Portland 04102 - tel. (207) 332-7823
Thomas R. MacMillan (G-Portland) 17 May Street, Portland 04102
Daniel James Olson (R-Portland) 282 Brackett Street, Apt. 2F, Portland 04102

District 39
Diane M. Russell* (D-Portland) 184 Congress Street, Portland 04101 - tel. (207) 272-9182
Benjamin I. Schattenburg (G-Portland) 114 Washington Avenue, No. 3, Portland 04101
Ashley Joy Ryan (R-Portland) 45 Madison Street, Portland 04101

District 40
Herbert C. Adams** (D-Portland) 231 State Street, Portland 04101 - tel. (207) 772-2565
Benjamin M. Chipman* (I-Portland) 5 Mayo Street #3, Portland 04101 - tel. (207) 318-4961
Mark A. Lockman (R-Portland) 655 Congress Street, Apt. 720, Portland 04101

District 41
Erik C. Jorgensen* (D-Portland) 83 Highland Street, Portland 04103 - tel. (207) 939-7120
Reed A. Berkowitz (G-Portland) 296 Stevens Avenue, Portland 04103
James H. Azzola (R-Portland) P. O. Box 10824, Portland 04104

District 42
Peter C. Stuckey* (D-Portland) 20 Vaill Street, Portland 04103 - tel. (207) 773-3345
Marc M. Lamontagne (R-Portland) 922 Baxter Boulevard, Portland 04103

District 43
Mark N. Dion* (D-Portland) 45 Allison Avenue, Portland 04103 - tel. (207) 797-6341
Shannon Rafferty-Roy (R-Portland) 13 Sanborn Street, Portland 04103

District 44
Teresa S. Pierce (D-Falmouth) 6 Waites Landing Road, Falmouth 04105
Gregory S. Payeur (R-Falmouth) 350 Falmouth Road, Falmouth 04105

District 45
Dale Denno (D-Cumberland) 275 Main Street, Cumberland Center 04021
Joseph F. Kumiszcza (R-Cumberland) 3 Middle Road, Cumberland 04021
Michael J. Timmons (R-Cumberland) 140 Bruce Hill Road, Cumberland 04021

District 46
Anne P. Graham* (D-North Yarmouth) 97 Farms Edge Road, North Yarmouth 04097 - tel. (207) 846-0049
Michael A. Vaughan** (R-Durham) 55 Emerson Road, Durham 04222 - tel. (207) 353-9027

District 47
Janice E. Cooper* (D-Yarmouth) 53 West Elm Street, Yarmouth 04096 - tel. (207) 847-3193
Richard Vinton Snow (R-Yarmouth) 73 landing Woods Road, Yarmouth 04096

District 48
Sara Gideon* (D-Freeport) 37 South Freeport Road, Freeport 04032 - tel. (207) 865-9593
Paul Benjamin Schulz (R-Pownal) P. O. Box 80, Pownal 04069

District 49
Matthea Elisabeth Larsen Daughtry* (D-Brunswick) 11B Everett Street, Brunswick 04011 - tel. (207) 522-0913
Michael R. Stevens (R-Brunswick) 11 Perry Drive, Brunswick 04011

District 50
Jacqueline A. Sartoris (D-Brunswick) 14 Bowdoin Street, Brunswick 04011
Ralph L. Tucker (D-Brunswick) 15 McKeen Street, Brunswick 04011
Mark Holbrook (R-Brunswick) 130 Given Shipyard Road, Brunswick 04011

District 51
Jeremy G. Saxton* (D-Harpswell) 52 Hildreth Road, Harpswell 04079 - tel. (207) 751-7616
Byron D. Watson (R-Brunswick) 33 Beverly Drive, Brunswick 04011

District 52
Jennifer L. DeChant* (D-Bath) 1008 Middle Street, Bath 04530 - tel. (207) 442-8486
Ryan Matthew Daniels (R-Bath) 63 York Street, Bath 04530

District 53
Peter S. Kent* (D-Woolwich) 182 Montsweag Road, Woolwich 04579 - tel. (207) 442-9255
Jeffrey K. Pierce (R-Dresden) P. O. Box 51, Dresden 04342

District 54
Andrew T. Mason* (D-Topsham) 899 Middlesex Road, Topsham 04086 - tel. (207) 449-1502
Daniel Longley Stromgren (G-Topsham) 20 Coombs Road, Topsham 04086
Susan L. Dolan (R-Topsham) 22 Barrows Drive, Topsham 04086
Kim J. Talbot (R-Topsham) 120 W Schoolhouse Crossing Road, Topsham 04086

District 55
Alice D. Elliott (D-Richmond) 14 Beech Street, Richmond 04357
Dean Owen Beckwith (R-Bowdoinham) 343 Millay Road, Bowdoinham 04008
Brian D. Hobart (R-Bowdoinham) 239 Ridge Road, Bowdoinham 04008

District 56
Lisa M. Ward (D-Lisbon) 31 Maple Street, #3, Lisbon Falls 04252
Dale J. Crafts* (R-Lisbon) 2 Passing Lane, Lisbon Falls 04252 - tel. (207) 353-5469

District 57
Katherine E. Ver Sluis (D-Sabattus) 133 Dube Drive, Sabattus 04280 - tel. (207) 713-4486
Stephen J. Wood* (R-Sabattus) P. O. Box 927, Sabattus 04280 - tel. (207) 740-3723

District 58
Michel A. Lajoie* (D-Lewiston) 279 Old Greene Road, Lewiston 04240 - tel. (207) 783-1927
Luke D. Jensen (R-Lewiston) 18 Hillmont Avenue, Lewiston 04240

District 59
Margaret R. Rotundo* (D-Lewiston) 446 College Street, Lewiston 04240 - tel. (207) 784-3259
Cynthia M. Mendros (R-Lewiston) 135 Hogan Road, Lewiston 04240

District 60
Jared F. Golden (D-Lewiston) 47 Nichols Street, Apt. 1F, Lewiston 04240
Leslie T. Dubois (R-Lewiston) 588 Main Street, Lewiston 04240

District 61
Heidi E. Brooks (D-Lewiston) 1 Pleasant Street, #2, Lewiston 04240
Brian Wood (R-Lewiston) 65 Dawn Avenue, Lewiston 04240
Mark A. Cayer (U-Lewiston) 97 Summit Avenue, Lewiston 04240

District 62
Gina M. Melaragno (D-Auburn) 25 James Street, Apt. 3, Auburn 04210
Brandon Eli Dickey (R-Auburn) 36 Second Street, Apt. 1R, Auburn 04210
John M. Michael** (U-Auburn) P. O. Box 233, Auburn 04212

District 63
R. Wayne Werts* (D-Auburn) 556 Pownal Road, Auburn 04210 - tel. (207) 783-6931
Bruce A. Bickford** (R-Auburn) 64 Cameron Lane, Auburn 04210 - tel. (207) 795-6844

District 64
Bettyann Watson Sheats (D-Auburn) 32 Waterview Drive, Auburn 04210
David P. Sawicki (R-Auburn) 707 Lake Shore Drive, Auburn 04210

District 65
Mark Andrew Stevens (D-New Gloucester) 9 Miecaskyl Drive, New Gloucester 04260
Eleanor M. Espling* (R-New Gloucester) 12 Lewiston Road, New Gloucester 04260 - tel. (207) 926-6082

District 66
Mary-Vienessa Fernandes (D-Casco) P. O. Box 73, Casco 04015
Lisa H. Willey (G-Casco) P. O. Box 193, South Casco 04077
Michael D. McClellan* (R-Raymond) 27 Pismire Mountain Road, Raymond 04071 - tel. (207) 655-4438

District 67
Bonnie Titcomb Lewis** (D-Raymond) P. O. Box 262, Raymond 04071
Susan M. Austin** (R-Gray) 136 Yarmouth Road, Gray 04039 - tel. (207) 657-4100

District 68
Christine B. Powers* (D-Naples) 280 Thompson Point Road, Naples 04055 - tel. (207) 318-2511
Richard M. Cebra** (R-Naples) 15 Steamboat Landing Road, Naples 04055 - tel. (207) 693-6782

District 69
Lisa Renee Villa* (D-Harrison) P. O. Box 427, Harrison 04040 - tel. (207) 712-5222
Phyllis A. Ginzler (R-Bridgton) 10 Blue Jay Lane, Bridgton 04009

District 70
Helen Rankin* (D-Hiram) 84 Sebago Road, Hiram 04041 - tel. (207) 625-4620
Nathan J. Wadsworth (R-Hiram) P. O. Box 321, Cornish 04020

District 71
Dennise Dullea Whitley (D-Norway) 22 Cherry Drive, Norway 04268
Tom J. Winsor* (R-Norway) 107 Thurston Road, Norway 04268 - tel. (207) 527-2233

District 72
James F. Bradley (D-Mechanic Falls) 1 Purington Avenue, Mechanic Falls 04256
Roger A. Jackson* (R-Oxford) 50 Hebron Road, Oxford 04270 - tel. (207) 539-4613

District 73
Robert Kirchherr (D-Paris) 674 Elm Hill Road, South Paris 04281
Lloyd C. Herrick (R-Paris) P. O. Box 54, Paris 04271

District 74
Paul E. Gilbert* (D-Jay) P. O. Box 186, Jay 04239 - tel. (207) 897-5143
C. Harvey Calden (R-Jay) 1 Cessna Lane, Jay 04239

District 75
Charles F. Dingman (D-Leeds) 805 River Road, Leeds 04263
Jeffrey L. Timberlake* (R-Turner) 284 Ricker Hill Road, Turner 04282 - tel. (207) 225-6016
Gerard R. Tardif (U-Sabattus) 696 Middle Road, Sabattus 04280

District 76
Richard H. C. Tracy** (D-Rome) 3 Wentworth Place, Rome 04963 - tel. (207) 397-5601
Dennis L. Keschl* (R-Belgrade) 1024 Wings Mills Road, Belgrade 04917 - tel. (207) 495-2973

District 77
Alan B. Tibbetts (D-Sidney) 23 Field Road, Sidney 04330
Robert W. Nutting* (R-Oakland) P. O. Box 100, Oakland 04963 - tel. (207) 465-7139

District 78
Catherine M. Nadeau* (D-Winslow) 23 Patterson Avenue, Winslow 04901 - tel. (207) 873-2025
Susan Ellen Morissette** (R-Winslow) 7 First Street, Winslow 04901 - tel. (207) 873-5106

District 79
Cristina L. Evers (D-China) 111 Kidder Road, China 04358
Robert Allen MacFarland (R-China) 244 Alder Park Road, China 04358
Timothy S. Theriault (R-China) 1210 Lakeview Drive, China 04358

District 80
Lori A. Fowle* (D-Vassalboro) 305 Taber Hill Road, Vassalboro 04989 - tel. (207) 872-7268
Andrew Stephen Fowler (R-Vassalboro) 12 Weeks Road, Vassalboro 04989

District 81
Craig V. Hickman* (D-Winthrop) 192 Annabessacook Road, Winthrop 04364 - tel. (207) 377-3276
Emily M. Roderick (R-Readfield) 4 Zarella Lane, Readfield 04355

District 82
Rachel L. Sukeforth (D-Litchfield) 1372 West Road, Litchfield 04350
Randall Adam Greenwood (R-Wales) 38 Witherell Road, Wales 04280
Timothy A. McDonald (R-Monmouth) 222 Ridge Road, Monmouth 04259

District 83
Gay M. Grant* (D-Gardiner) P. O. Box 4, South Gardiner 04359 - tel. (207) 582-5882
Curtis C. Ayotte (R-Farmingdale) 15 Peter Path, Farmingdale 04344
Scott Douglas Williams (R-Gardiner) 65 High Holborn Street, Gardiner 04345

District 84
Charlotte May Warren (D-Hallowell) 19 Oakwood Drive, Hallowell 04347
Darrick X. Banda (R-Manchester) 36 Woodridge Drive, Manchester 04351

District 85
Rebecca A. Cornell du Houx (D-Augusta) 12 Maple Street, Apt. 2, Augusta 04330
Donna R. Doore (D-Augusta) 49 Pleasant Hill Road, Augusta 04330
Kimberly Jeanne Davis** (R-Augusta) 28 Eastern Avenue, Augusta 04330 - tel. (207) 622-2968

District 86
Monica L. Castellanos (D-Augusta) 30 South Chestnut Street, Augusta 04330
Matthew G. Pouliot* (R-Augusta) 14 Winthrop Court, Augusta 04330 - tel. (207) 441-9418

District 87
Timothy I. Marks* (D-Pittston) 640 Kelley Road, Pittston 04345 - tel. (207) 582-6798
Jeffrey P. Hanley (R-Pittston) 52 Turner Drive, Pittston 04345

District 88
Joel Alan Pitcher (D-Jefferson) 258 Valley Road, Jefferson 04348
Deborah J. Sanderson* (R-Chelsea) 64 Whittier Drive, Chelsea 04330 - tel. (207) 623-2168

District 89
Stephanie Hawke (R-Boothbay Harbor) 76 Park Street, Boothbay Harbor 04538
Willliam H. Coombs (U-Edgecomb) 416 Route 1, Edgecomb 04556

District 90
Michael G. Devin* (D-Newcastle) 1 Hillcrest Road, Newcastle 04553 - tel. (207) 563-3132
Anna Morkeski (R-Damariscotta) 247 Bristol Road, Damariscotta 04543

District 91
Ellen A. Winchenbach* (R-Waldoboro) 1121 Manktown Road, Waldoboro 04572 - tel. (207) 832-2005
Jeffrey Evangelos* (U-Friendship) 465 Waldoboro Road, Friendship 04547 - tel. (207) 832-7378

District 92
Chuck Kruger* (D-Thomaston) 37 Green Street, Thomaston 04861 - tel. (207) 354-8239
Sonja Sleeper (R-South Thomaston) P. O. Box 232, South Thomaston 04858

District 93
Elizabeth E. Dickerson* (D-Rockland) 260 West Meadow Road, Rockland 04841 - tel. (207) 596-0028
James Michael Kalloch (R-Rockland) 41 N Main Street, Rockland 04841

District 94
Joan W. Welsh* (D-Rockport) 54 Sea Street, Rockport 04856 - tel. (207) 236-6554
Carole A. Gartley (R-Rockport) 133 Warrenton Street, Rockport 04856
Owen David Casas (U-Rockport) 341 West Street, Rockport 04856

District 95
Randall A. Parr (G-Appleton) 539 Searsmont Road, Appleton 04862
Wesley E. Richardson** (R-Warren) 893 North Pond Road, Warren 04864 - tel. (207) 273-3572
Christian William Neils (U-Appleton) 473 Peasetown Road, Appleton 04862
Gary E. Sukeforth** (U-Appleton) P. O. Box 840, Union 04862 - tel. (207) 785-6803

District 96
Christine S. Burstein (D-Lincolnville) 161 Narrows Road, Lincolnville 04849
R. Ryan Harmon** (R-Palermo) 2241 North Palermo Road, Palermo 04354 - tel. (207) 993-6034

District 97
Erin D. Herbig* (D-Belfast) P.O. Box 1015, Belfast 04915 - tel. (207) 542-7654
Paige Katharine Brown (G-Northport) P. O. Box 29, Belfast 04915
Benjamin L. Bryant (R-Belfast) 23 Spring Street, Apt. 6, Belfast 04915
Thomas Richard Burpee II (R-Belfast) 101 Waldo Avenue, Bld. 2, Apt. 8, Belfast 04915

District 98
James S. Gillway* (R-Searsport) 79 Bowen Road, Searsport 04974 - tel. (207) 548-6429
Joseph E. Brooks* (U-Winterport) 325 Stream Road, Winterport 04496 - tel. (207) 223-5041

District 99
Brian L. Jones* (D-Freedom) 12 Burnham Hill Road, Freedom 04941 - tel. (207) 385-5226
MaryAnne Kinney (R-Knox) 40 Maple Lane, Knox 04986

District 100
Frederick H. Austin (D-Newport) 11 Grove Street, Newport 04953
Kenneth Wade Fredette* (R-Newport) P. O. Box 70, Newport 04953 - tel. (207) 368-5562
David L. Bright (U-Dixmont) 4262 Kennebec Road, Dixmont 04932

District 101
James E. Davitt (D-Hampden) 25 Summer Street, Hampden 04444
Brian M. Duprey* (R-Hampden) P. O. Box 214, Hampden 04444 - tel. (207) 862-6076

District 102
Robert Gundersen (D-Glenburn) 1076 Norway Road, Glenburn 04401
Stacey K. Guerin* (R-Glenburn) 79 Phillips Road, Glenburn 04401 - tel. (207) 884-7118

District 103
Mary E. Sharkus (D-Hermon) 707 Blackstream Road, Hermon 04401
Roger E. Reed* (R-Carmel) 278 Murray Road, Carmel 04419 - tel. (207) 848-5136

District 104
David B. Pearson (D-Dexter) 230 Silvers Mills Road, Dexter 04930
Raymond A. Wallace* (R-Dexter) 83 Pine Street, Dexter 04930 - tel. (207) 270-8041

District 105
Daniel S. Swain (D-Canaan) P. O. Box 31, Canaan 04924
Dwayne A. Littlefield (R-Hartland) 2745 Athens Road, Hartland 04943
Joel R. Stetkis (R-Canaan) P. O. Box 336, Canaan 04924

District 106
Stanley Byron Short, Jr.* (D-Pittsfield) P. O. Box 103, Pittsfield 04967 - tel. (207) 487-4944
Katherine L. Watson (R-Pittsfield) 161 Maple Terrace, Pittsfield 04967

District 107
Jeff M. McCabe* (D-Skowhegan) 13 Olive Street, Skowhegan 04976 - tel. (207) 474-5402
Timothy S. Amadon (R-Skowhegan) 94 Back Road, Skowhegan 04976

District 108
Karen Kusiak* (D-Fairfield) 66 Bray Avenue, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-6834
John Joseph Picchiotti** (R-Fairfield) 6 Verdun Street, Fairfield 04937 - tel. (207) 453-2137

District 109
Thomas R. W. Longstaff* (D-Waterville) 39 Pleasant Street, Waterville 04901 - tel. (207) 872-6617
Rebecca A. Telega (R-Waterville) 180 West River Road #428, Waterville 04901

District 110
Henry E. M. Beck* (D-Waterville) P. O. Box 1723, Waterville 04903 - tel. (207) 837-4343
Mark Richard Andre (R-Oakland) 72 Mayflower Heights Drive, Oakland 04963

District 111
Ann E. Dorney* (D-Norridgewock) 40 Parlin Drive, Norridgewock 04957 - tel. (207) 474-6201
Bradlee Thomas Farrin (R-Norridgewock) P. O. Box 687, Norridgewock 04957

District 112
Jack W. Frost, Jr. (D-Anson) P. O. Box 385, Anson 04911
Thomas H. Skolfield (R-Weld) 349 Phillips Road, Weld 04285

District 113
Edward S. David (D-Farmington) 115 Stewart Avenue, Farmington 04938
Lance Evans Harvell* (R-Farmington) 398 Knowlton Corner Road, Farmington 04938 - tel. (207) 491-8971

District 114
Guy A. Iverson (D-Chesterville) 86 Gordon Hill Road, Chesterville 04938
Russell J. Black* (R-Wilton) 123 Black Road, Wilton 04294 - tel. (207) 645-2990

District 115
Matthew J. Peterson* (D-Rumford) 1106 Route 2, Rumford 04276 - tel. (207) 776-8051
Terrence L. Magee (R-Woodstock) 61 Rumford Avenue, Woodstock 04219

District 116
Malcolm M. Gill (D-Dixfield) 41 Spring Street, Dixfield 04224
Richard A. Pickett (R-Dixfield) 21 Church Street, East Dixfield 04227

District 117
Callie Pecunies (D-Albany Township) 176 Baker Road, Albany Township 04217
Frances M. Head (R-Bethel) P. O. Box 61, West Bethel 04286

District 118
Matthew J. Quinn (D-Cornville) 30 Huff Road, Cornville 04976
Larry C. Dunphy* (R-Embden) P. O. Box 331, North Anson 04958 - tel. (207) 635-2831

District 119
Richard Gould** (D-Greenville) 12 East Road, Greenville 04441
Paul A. Stearns (R-Guilford) 33 Applebee Hill Road, Guilford 04443

District 120
Donald James Crossman (D-Milo) 43 Summer Street, Milo 04463
Norman E. Higgins (R-Dover-Foxcroft) P. O. Box 594, Dover-Foxcroft 04426

District 121
Robert S. Duchesne** (D-Hudson) 478 Beechwood Avenue, Old Town 04468 - tel. (207) 827-3782
Douglas A. Smith (R-Corinth) P. O. Box 305, Corinth 04427

District 122
Michelle Ann Dunphy (D-Old Town) 143 Middle Street, Old Town 04468
Edward S. Spencer (D-Old Town) P. O. Box 12, Stillwater 04489
Robert L. Bulay (R-Old Town) 118 Seventh Street, Old Town 04468

District 123
Ryan D. Tipping-Spitz* (D-Orono) 279 Main Street, Orono 04473 - tel. (207) 866-4333
Andrew James Bracy (R-Orono) 4 Blackbear Avenue, Apt. 433, Orono 04473

District 124
Aaron M. Frey* (D-Bangor) P.O. Box 74, Bangor 04402 - tel. (207) 249-9969
Colby B. Civiello (R-Bangor) P. O. Box 8064, Bangor 04402

District 125
Victoria P. Kornfield* (D-Bangor) 48 Madison Street, Bangor 04401 - tel. (207) 947-7224
Gary E. Capehart (R-Bangor) P. O. Box 2822, Bangor 04402
Katrin Teel (R-Bangor) 109 Norfolk Street, Bangor 04401

District 126
John C. Schneck* (D-Bangor) 2078 Ohio Street, Bangor 04401 - tel. (207) 942-7886
Douglas K. Damon** (R-Bangor) 59 Seventeenth Street, Bangor 04401 - tel. (207) 949-4735

District 127
Adam A. Goode* (D-Bangor) P. O. Box 2681, Bangor 04402 - tel. (207) 991-7000
James V. Lacadie (R-Bangor) 126 Lincoln Street, Bangor 04401

District 128
Arthur C. Verow* (D-Brewer) 20 Greenwood Drive, Brewer 04412 - tel. (207) 989-7032
Gail M. Sheehan (R-Brewer) P. O. Box 32, Brewer 04412

District 129
Teresa Montague (D-Clifton) 1178 Airline Road, Clifton 04428
Peter A. Lyford (R-Eddington) 197 Jarvis Gore Drive, Eddington 04428

District 130
Emery A. Deabay (D-Bucksport) 371 Jacob Buck Pond Road, Bucksport 04416
Richard H. Campbell* (R-Orrington) 321 River Road, Orrington 04474 - tel. (207) 745-7748

District 131
Veronica Garvey Magnan** (D-Stockton Springs) P. O. Box 37, Sandy Point 04972 - tel. (207) 567-6097
Karleton S. Ward (R-Dedham) P. O. Box 612, Holden 04429

District 132
Louis J. Luchini* (D-Ellsworth) P. O. Box 1311, Ellsworth 04605 - tel. (207) 664-4699
R. Frederick Ehrlenbach (R-Trenton) 44 Bluff Point, Trenton 04605

District 133
Ralph Chapman* (D-Brooksville) 455 Varnumville Road, Brooksville 04617 - tel. (207) 326-0899
David A. Guarente (D-Blue Hill) P. O. Box 1461, Blue Hill 04614
Susan M. Walsh (R-Blue Hill) 57 Sanctuary Lane, Blue Hill 04614

District 134
Walter A. Kumiega III* (D-Deer Isle) 36 Cedar Lane, Little Deer Isle 04650 - tel. (207) 348-2548
Frank L. Stanley (R-Tremont) 54 Butlers Ledge, Bernard 04612

District 135
Brian L. Hubbell* (D-Bar Harbor) 66 Park Street, Bar Harbor 04609 - tel. (207) 288-3947
Jean M. Donovan (R-Lamoine) 182 Douglas Highway, Lamoine 04605

District 136
Elizabeth A. Allen (D-Fletcher's Landing Township) 443 Fletcher's Landing Road, Fletcher's Landing 04605
Richard S. Malaby* (R-Hancock) 52 Cross Road, Hancock 04640 - tel. (207) 422-3146

District 137
Oscar F. Emerson (D-Bradley) P. O. Box 443, Bradley 04411
Lawrence E. Lockman* (R-Amherst) 10 Perry Lane, Amherst 04605 - tel. (207) 584-5900

District 138
Robert W. Alley, Sr. (D-Beals) P. O. Box 263, Beals 04611
Richard O. Paul (R-Addison) 253 Ridge Road, Addison 04606

District 139
Katherine W. Cassidy* (D-Lubec) 5 Somersville Avenue, Lubec 04652 - tel. (207) 733-4648
William R. Tuell (R-East Machias) 431 Hadley Lake Road, East Machias 04630

District 140
Harold Roy Clark, Jr. (D-Calais) 49 Cedar Street, Calais 04619
Albion D. Goodwin** (D-Pembroke) 70 Hersey Road, Pembroke 04666 - tel. (207) 726-5574
Joyce A. Maker* (R-Calais) 89 Lafayette Street, Calais 04619 - tel. (207) 454-2327

District 141
Philip K. Polk (D-Princeton) 72 Mill Street, Princeton 04668
Beth P. Turner* (R-Burlington) P. O. Box 65, Burlington 04417 - tel. (207) 732-4625

District 142
Sheldon Mark Hanington (R-Lincoln) 475 Enfield Road, Lincoln 04457

District 143
Stephen S. Stanley* (D-Medway) 614 Pattagumpus Road, Medway 04460 - tel. (207) 746-5371
Debbi J. Perkins (R-Millinocket) 108 New Hampshire Street, Millinocket 04462

District 144
George T. Schools (D-Houlton) 13 Fourseasons #2, Houlton 04730
Roger L. Sherman** (R-Hodgdon) P. O. Box 682, Houlton 04730 - tel. (207) 532-7073

District 145
Glenn M. Hines (D-Hammond) 317 Burnt Brow Road, Hammond 04730
Ricky D. Long* (R-Sherman) 756 Island Falls Road, Sherman 04776 - tel. (207) 365-4704

District 146
Troy A. Haines (D-Mapleton) 679 Pulcifur Road, Mapleton 04757
Alexander Reginald Willette* (R-Mapleton) 106 Hanson Lake Road, Mapleton 04757 - tel. (207) 768-1516

District 147
Robert J. Saucier* (D-Presque Isle) 117 Lombard Street, Presque Isle 04769 - tel. (207) 227-1160
Larry K. Fox (R-Presque Isle) 72 Hardy Street, Presque Isle 04769

District 148
N. Michael Blier (D-Fort Fairfield) P. O. Box 21, Fort Fairfield 04742
Alan D. Whittemore (D-Limestone) 54 Trafton Avenue, Limestone 04750
Tyler Clark* (R-Easton) P. O. Box 243, Easton 04740 - tel. (207) 488-2633
Gregory Alan Ward (U-Limestone) 330 Ward Road, Limestone 04750

District 149
Jessica G. Feeley (D-Caribou) 933 Albair Road, Caribou 04736
Carol A. McElwee* (R-Caribou) 54 Pioneer Avenue, Caribou 04736 - tel. (207) 498-8605

District 150
Roland Daniel Martin** (D-Sinclair Township) P. O. Box 97, Sinclair Township 04779
Craig M. Lawrence (R-Frenchville) 9 Gagnon Avenue, Frenchville 04745

District 151
John L. Martin** (D-Eagle Lake) P. O. Box 250, Eagle Lake 04739 - tel. (207) 444-5556
Allen Michael Nadeau* (R-Fort Kent) 545 Caribou Road, Fort Kent 04743 - tel. (207) 231-1201