photo of House Chamber with link to House Main Menu

Towns in Each District

Note: These are the districts for the current 126th Legislature. Legislation was passed in 2013 to redefine the districts for the next Legislature, as is done every 10 years. You can find information about the new districts on the Secretary of State's website here, and we'll be adding additional information about the new districts to the House website over the summer.

The following is a list of the 151 Maine House Districts with the towns in each.

To find out who currently represents a certain town, please go to to our Find Your Legislator page.

Please use the links below to jump down the list.

10 - 20 - 30 - 40 - 50 - 60 - 70 - 80

90 - 100 - 110 - 120 - 130 - 140 - 150

District 1 - (Map) Allagash, Ashland, Eagle Lake, Fort Kent, St. Francis, Wallagrass and Plantations of Garfield, Nashville, St. John and Winterville, plus the unorganized territory of Northwest Aroostook

District 2 - (Map) Frenchville, Madawaska, New Canada, Perham, Portage Lake, St. Agatha, Stockholm and Westmanland, plus the unorganized territory of Square Lake (including Cross Lake, Madawaska Lake and Sinclair Townships)

District 3 - (Map) Caswell, Grand Isle, Hamlin, Limestone, New Sweden, Van Buren, Woodland and Cyr Plantation, plus the unorganized territory of Connor Township

District 4 - (Map) Caribou

District 5 - (Map) Part of Presque Isle

District 6 - (Map) Blaine, Bridgewater, Easton, Fort Fairfield, Mars Hill and Westfield

District 7 - (Map) Castle Hill, Chapman, Hammond, Littleton, Mapleton, Masardis, Monticello, part of Presque Isle, Wade, Washburn and Oxbow Plantation, plus the unorganized territory of Central Aroostook (including E Township)

District 8 - (Map) Amity, Hodgdon, Houlton, Orient and Cary Plantation

District 9 - (Map) Bancroft, Crystal, Dyer Brook, Haynesville, Hersey, Island Falls, Linneus, Ludlow, Merrill, Mount Chase, New Limerick, Oakfield, Patten, Sherman, Smyrna, Stacyville, Weston and Plantations of Glenwood, Macwahoc, Moro and Reed plus the unorganized territories of North Penobscot (part, including Herseytown Township) and South Aroostook (including Benedicta, Molunkus and Silver Ridge Townships)

District 10 - (Map) East Millinocket, Medway and Millinocket, plus part of the unorganized territory of North Penobscot (including Long A Township)

District 11 - (Map) Burlington, Chester, Danforth, Lakeville, Lee, Lowell, Mattawamkeag, Passadumkeag, Princeton, Springfield, Talmadge, Topsfield, Vanceboro, Waite, Winn, Woodville and Plantations of Carroll, Codyville, Drew, Grand Lake Stream and Webster, plus the unorganized territories of East Hancock (part), North Washington (part, including Big Lake, Brookton, Forest City, Kossuth and Lambert Lake Townships) and Grand Falls, Greenfield, Kingman, Prentiss, Summit, Twombly, Whitney Townships and Greenlaw Chopping Township

District 12 - (Map) Edinburg, Enfield, Howland, Lincoln, Maxfield and Plantation of Seboeis, plus part of the unorganized territory of North Penobscot

District 13 - (Map) Alton, Bradford, Greenbush, Hudson, Lagrange and Milford, plus the unorganized territory of Argyle Township

District 14 - (Map) Old Town and Penobscot Indian Island

District 15 - (Map) Part of Bangor

District 16 - (Map) Part of Bangor

District 17 - (Map) Part of Bangor

District 18 - (Map) Part of Bangor, part of Orono and Veazie

District 19 - (Map) Part of Orono

District 20 - (Map) Bradley, part of Brewer, Clifton, Dedham, Eddington and Holden

District 21 - (Map) Part of Brewer

District 22 - (Map) Part of Corinth, Glenburn, Kenduskeag and Levant

District 23 - (Map) Carmel, Etna, Hermon and Stetson

District 24 - (Map) Athens, Charleston, Dexter, Garland, Harmony and Ripley

District 25 - (Map) Corinna, part of Corinth, Exeter, Newport and Plymouth

District 26 - (Map) Atkinson, Dover-Foxcroft, Medford, Milo, Sangerville and Plantation of Lake View, plus the unorganized territory of Orneville Township

District 27 - (Map) Abbot, Beaver Cove, Bowerbank, Brownville, Cambridge, Greenville, Guilford, Monson, Parkman, Sebec, Shirley, Willimantic and Plantation of Kingsbury, plus the unorganized territories of Blanchard Township, Northeast Piscataquis (including Barnard and Elliottsville Townships) and Northwest Piscataquis

District 28 - (Map) Canaan, Cornville, Hartland, Palmyra and St. Albans

District 29 - (Map) Clinton, Detroit and Pittsfield

District 30 - (Map) Alexander, Amherst, Aurora, Beddington, Cooper, Crawford, Deblois, Dennysville, East Machias, Eastbrook, Franklin, Great Pond, Jonesboro, Mariaville, Marshfield, Meddybemps, Northfield, Osborn, Pembroke, Wesley and Whitneyville, plus the unorganized territories of Centerville Township, East Central Washington (part, including Cathance, Edmunds and Marion Townships), East Hancock (part), North Washington (part) and Northwest Hancock

District 31 - (Map) Baileyville, Baring, Calais, Charlotte, Passamaquoddy Indian Township, Passamaquoddy Pleasant Point, Perry and Robbinston, plus part of the unorganized territory of North Washington

District 32 - (Map) Cutler, Eastport, Lubec, Machias, Machiasport, Roque Bluffs and Whiting, plus the unorganized territory of Trescott Township

District 33 - (Map) Addison, Beals, Cherryfield, Columbia, Columbia Falls, Harrington, Jonesport, Milbridge and Steuben

District 34 - (Map) Gouldsboro, Hancock, Lamoine, Sorrento, Sullivan, Waltham and Winter Harbor, plus the unorganized territory of No. 8 Township

District 35 - (Map) Bar Harbor, Cranberry Isles, part of Mount Desert and Southwest Harbor

District 36 - (Map) Brooklin, Deer Isle, Frenchboro, Isle au Haut, part of Mount Desert, North Haven, Stonington, Swan's Island, Tremont and Vinalhaven

District 37 - (Map) Blue Hill, Brooksville, Castine, Penobscot, Sedgwick and Surry

District 38 - (Map) Ellsworth, Otis and Trenton

District 39 - (Map) Dixmont, Hampden and Newburgh

District 40 - (Map) Bucksport and Orrington

District 41 - (Map) Frankfort, Orland, Prospect, Searsport, Stockton Springs and Verona

District 42 - (Map) Brooks, Jackson, Monroe, Swanville, Waldo and Winterport

District 43 - (Map) Belfast, Belmont and Northport

District 44 - (Map) Appleton, Hope, Islesboro, Liberty, Lincolnville, Morrill and Searsmont

District 45 - (Map) Burnham, Freedom, Knox, Montville, Palermo, Thorndike, Troy and Unity

District 46 - (Map) Camden and Rockport

District 47 - (Map) Part of Owl's Head and Rockland

District 48 - (Map) Part of Owl's Head, South Thomaston, St. George, Thomaston and Matinicus Isle Plantation, plus the unorganized territory of Criehaven

District 49 - (Map) Cushing, Friendship, Union and Warren

District 50 - (Map) Bremen, part of Jefferson, Nobleboro and Waldoboro

District 51 - (Map) Bristol, Damariscotta, Edgecomb, Newcastle, South Bristol and Monhegan Plantation

District 52 - (Map) Chelsea, part of Jefferson, Somerville, Washington, Whitefield, plus the unorganized territory of Hibberts Gore

District 53 - (Map) Alna, Dresden, Pittston, Wiscasset

District 54 - (Map) Part of Benton and Winslow

District 55 - (Map) Albion, part of Benton and China, plus the unorganized territory of Unity Township

District 56 - (Map) Part of Augusta

District 57 - (Map) Part of Augusta

District 58 - (Map) Part of Augusta, Vassalboro and Windsor

District 59 - (Map) Gardiner and Randolph

District 60 - (Map) Part of Topsham

District 61 - (Map) Arrowsic, Boothbay, Boothbay Harbor, Georgetown, Southport and Westport Island

District 62 - (Map) Part of Bath

District 63 - (Map) Part of Brunswick

District 64 - (Map) Harpswell, Phippsburg and part of West Bath

District 65 - (Map) Part of Bath, part of Brunswick, part of Topsham, part of West Bath and Woolwich

District 66 - (Map) Part of Brunswick

District 67 - (Map) Bowdoin, Bowdoinham and Richmond, plus the unorganized territory of Perkins Township

District 68 - (Map) Part of Auburn

District 69 - (Map) Part of Auburn

District 70 - (Map) Part of Auburn and part of Lewiston

District 71 - (Map) Part of Lewiston

District 72 - (Map) Part of Lewiston

District 73 - (Map) Part of Lewiston

District 74 - (Map) Part of Lewiston

District 75 - (Map) Greene and Sabattus

District 76 - (Map) Part of Oakland and part of Waterville

District 77 - (Map) Part of Waterville

District 78 - (Map) Part of Oakland and Sidney

District 79 - (Map) Farmingdale, Hallowell and West Gardiner

District 80 - (Map) Litchfield, Monmouth and Wales

District 81 - (Map) Leeds, Livermore, Livermore Falls and Wayne

District 82 - (Map) Readfield and Winthrop

District 83 - (Map) Belgrade, Fayette, Manchester, Mount Vernon, Vienna

District 84 - (Map) Fairfield, Rome and Smithfield

District 85 - (Map) Skowhegan

District 86 - (Map) Madison, Norridgewock and Solon

District 87 - (Map) Chesterville, Jay, Mercer, New Sharon and Starks

District 88 - (Map) Anson, Bingham, Caratunk, Carrabassett Valley, Embden, Jackman, Moose River, Moscow, New Portland, Wellington and Plantations of Brighton, Coplin, Dennistown, Highland, Pleasant Ridge, The Forks, West Forks, plus the unorganized territories of Concord, Lexington and Wyman Townships, Northeast Somerset (including Rockwood Strip), Northwest Somerset and Seboomook Lake

District 89 - (Map) Farmington and Industry

District 90 - (Map) Avon, New Vineyard, Phillips, Strong, Temple and Wilton, plus the unorganized territories of East Central Franklin (part, including Freeman Township and part of Salem Township) and Perkins and Washington Townships

District 91 - (Map) Bethel, Eustis, Gilead, Hanover, Kingfield, Newry, Rangeley, Stoneham, Upton, Woodstock and Plantations of Dallas, Lincoln and Magalloway, plus unorganized territories including East Central Franklin (part, including part of Salem Township), North Franklin, North Oxford, South Oxford (including Albany and Mason Townships) and Milton Township

District 92 - (Map) Andover, Bryon, Roxbury, Rumford, Weld and Plantations of Rangeley and Sandy River, plus unorganized territories including West Central Franklin and Madrid Township

District 93 - (Map) Canton, Carthage, Dixfield, Mexico and Peru

District 94 - (Map) Buckfield, Hartford, Paris and Sumner

District 95 - (Map) Greenwood, Norway, Waterford and West Paris

District 96 - (Map) Hebron, Minot and Turner

District 97 - (Map) Brownfield, Fryeburg, Hiram, Parsonsfield and Porter

District 98 - (Map) Bridgton, Harrison, Lovell, Stow and Sweden

District 99 - (Map) Baldwin, Cornish, Denmark, Limington and Sebago

District 100 - (Map) Mechanic Falls, Otisfield and Oxford

District 101 - (Map) Casco, Naples and part of Poland

District 102 - (Map) Part of Standish

District 103 - (Map) Frye Island, part of Poland, Raymond and part of Standish

District 104 - (Map) Part of Lisbon

District 105 - (Map) Durham, part of Lisbon and New Gloucester

District 106 - (Map) Freeport and part of Pownal

District 107 - (Map) Yarmouth

District 108 - (Map) Chebeague Island, Cumberland, Long Island and part of North Yarmouth
(the map shows the district as of the 2003 apportionment, before Chebeague Island became a town; Chebeague Island is the large island above Long Island)

District 109 - (Map) Part of Gray, part of North Yarmouth and part of Pownal

District 110 - (Map) Part of Gray and part of Windham

District 111 - (Map) Part of Windham

District 112 - (Map) Part of Falmouth

District 113 - (Map) Part of Falmouth and part of Portland

District 114 - (Map) Part of Portland

District 115 - (Map) Part of Portland

District 116 - (Map) Part of Portland

District 117 - (Map) Part of Portland

District 118 - (Map) Part of Portland

District 119 - (Map) Part of Portland

District 120 - (Map) Part of Portland

District 121 - (Map) Part of Cape Elizabeth

District 122 - (Map) Part of South Portland

District 123 - (Map) Part of Cape Elizabeth and part of South Portland

District 124 - (Map) Part of South Portland

District 125 - (Map) Part of Westbrook

District 126 - (Map) Part of Westbrook

District 127 - (Map) Part of Scarborough

District 128 - (Map) Part of Scarborough

District 129 - (Map) Part of Gorham

District 130 - (Map) Part of Buxton and part of Gorham

District 131 - (Map) Part of Buxton and Hollis

District 132 - (Map) Old Orchard Beach

District 133 - (Map) Part of Saco

District 134 - (Map) Part of Saco

District 135 - (Map) Part of Biddeford

District 136 - (Map) Part of Biddeford

District 137 - (Map) Part of Biddeford and Kennebunkport

District 138 - (Map) Alfred, Limerick, Newfield and Shapleigh

District 139 - (Map) Part of Lyman and Waterboro

District 140 - (Map) Arundel, Dayton, part of Kennebunk and part of Lyman

District 141 - (Map) Part of Kennebunk

District 142 - (Map) Part of Sanford

District 143 - (Map) Part of Sanford

District 144 - (Map) Acton, part of Lebanon and part of Sanford

District 145 - (Map) Berwick and part of Lebanon

District 146 - (Map) North Berwick and part of South Berwick

District 147 - (Map) Part of Wells

District 148 - (Map) Eliot and part of South Berwick

District 149 - (Map) Part of Kittery, Ogunquit, part of Wells and part of York

District 150 - (Map) Part of York

District 151 - (Map) Part of Kittery