Graphic of Maine State Seal

The House Calendar

The Advance Journal and Calendar of the House of Representatives

ONE HUNDRED AND TWENTY-SEVENTH MAINE LEGISLATURE
FIRST REGULAR SESSION


 

1st Legislative Day

Wednesday, December 3, 2014

 

            Pursuant to Article IV, Part 3, Section 1 of the Constitution of the State of Maine, the Representatives-Elect to the One Hundred and Twenty-Seventh Legislature assemble in the Hall of the House and are called to Order by ROBERT B. HUNT of Yarmouth, Clerk of the House Pro Tempore of the One Hundred and Twenty-Sixth Legislature.

 

            Prayer by Chaplain Bruce Brown, VFW Post 5744, South Berwick.

 

            National Anthem by Paige Morin, North Berwick.

 

            Pledge of Allegiance.

 

            Doctor of the day, Hani Jarawan, M.D., Portland.

_________________________________

 

 

COMMUNICATION

 

 


 

 

            (2-1)  The Following Communication: (H.C. 1)

 

State of Maine

Office of the Secretary of State

 

December 1, 2014

 

To Robert B. Hunt, Clerk of the House Pro Tempore in the One Hundred and Twenty-sixth Legislature:

 

I, Matthew Dunlap, Secretary of State, pursuant to the provisions of Title 3 MRSA, Section 1, hereby certify that the following are the names and residences of the Representatives-elect to the One Hundred and Twenty-seventh Legislature, in accordance with the tabulation submitted to the Governor on November 24, 2014:

 

District 1        Rykerson, Deane, Kittery

District 2        Beavers, Roberta B., South Berwick

District 3        Blume, Lydia, York

District 4        Hymanson, Patricia, York

District 5        O'Connor, Beth A., Berwick

District 6        Eves, Mark Westwood, North Berwick

District 7        Foley, Robert A., Wells

District 8        Babbidge, Christopher W., Kennebunk

District 9        Seavey, H. Stedman, Kennebunkport

District 10     Parry, Wayne R., Arundel

District 11     Fecteau, Ryan M., Biddeford

District 12     Grohman, Martin J., Biddeford

District 13     Hogan, George W., Old Orchard Beach

District 14     Hobbins, Barry J., Saco

District 15     Chenette, Justin M., Saco

District 16     Marean, Donald G., Hollis

District 17     Prescott, Dwayne W., Waterboro

District 18     Mastraccio, Anne-Marie, Sanford

District 19     Noon, William F., Sanford

District 20     Gerrish, Karen A., Lebanon

District 21     Campbell, James J., Sr., Newfield

District 22     Kinney, Jonathan L., Limington

District 23     Shaw, Michael A., Standish

District 24     Bryant, Mark E., Windham

District 25     Corey, Patrick W., Windham

District 26     Sanborn, Linda F., Gorham

District 27     McLean, Andrew J., Gorham

District 28     Sirocki, Heather W., Scarborough

District 29     Vachon, Karen, Scarborough

District 30     Monaghan-Derrig, Kimberly Joan, Cape Elizabeth

District 31     Morrison, Terry K., South Portland

District 32     Hamann, Scott M., South Portland

District 33     Battle, Kevin J., South Portland

District 34     Gattine, Andrew M., Westbrook

District 35     Bates, Dillon, Westbrook

District 36     Harlow, Denise Patricia, Portland

District 37     Farnsworth, Richard R., Portland

District 38     Moonen, Matthew W., Portland

District 39     Russell, Diane M., Portland

District 40     Chipman, Benjamin M., Portland

District 41     Jorgensen, Erik Clark, Portland

District 42     Stuckey, Peter C., Portland

District 43     Dion, Mark N., Portland

District 44     Pierce, Teresa S., Falmouth

District 45     Timmons, Michael J., Cumberland

District 46     Chace, Paul, Durham

District 47     Cooper, Janice E., Yarmouth

District 48     Gideon, Sara, Freeport

District 49     Daughtry, Matthea Elisabeth, Brunswick

District 50     Tucker, Ralph L., Brunswick

District 51     McCreight, Joyce, Harpswell

District 52     DeChant, Jennifer L., Bath

District 53     Pierce, Jeffrey K., Dresden

District 54     Tepler, Denise, Topsham

District 55     Hobart, Brian D., Bowdoinham

District 56     Crafts, Dale J., Lisbon

District 57     Wood, Stephen J., Sabattus

District 58     Lajoie, Michel A., Lewiston

District 59     Rotundo, Margaret R., Lewiston

District 60     Golden, Jared F., Lewiston

District 61     Brooks, Heidi E., Lewiston

District 62     Melaragno, Gina M., Auburn

District 63     Bickford, Bruce A., Auburn

District 64     Sawicki, David P., Auburn

District 65     Espling, Eleanor M., New Gloucester

District 66     McClellan, Michael D., Raymond

District 67     Austin, Susan M., Gray

District 68     Powers, Christine B., Naples

District 69     Ginzler, Phyllis A., Bridgton

District 70     Wadsworth, Nathan J., Hiram

District 71     Winsor, Tom J., Norway

District 72     Dillingham, Kathleen Rose Jackson, Oxford

District 73     Herrick, Lloyd C., Paris

District 74     Gilbert, Paul E., Jay

District 75     Timberlake, Jeffrey Lloyd, Turner

District 76     Hilliard, Gary L., Belgrade

District 77     Nutting, Robert W., Oakland

District 78     Nadeau, Catherine M., Winslow

District 79     Theriault, Timothy S., China

District 80     Fowle, Lori A., Vassalboro

District 81     Hickman, Craig V., Winthrop

District 82     Greenwood, Randall Adam, Wales

District 83     Grant, Gay M., Gardiner

District 84     Warren, Charlotte May, Hallowell

District 85     Doore, Donna R., Augusta

District 86     Pouliot, Matthew G., Augusta

District 87     Hanley, Jeffery P., Pittston

District 88     Sanderson, Deborah J., Chelsea

District 89     Hawke, Stephanie, Boothbay Harbor

District 90     Devin, Michael G., Newcastle

District 91     Evangelos, Jeffrey, Friendship

District 92     Kruger, Charles B., Thomaston

District 93     Dickerson, Elizabeth E., Rockland

District 94     Welsh, Joan W., Rockport

District 95     Sukeforth, Gary E., Appleton

District 96     Burstein, Christine S., Lincolnville

District 97     Herbig, Erin D., Belfast

District 98     Gillway, James S., Searsport

District 99     Kinney, MaryAnne, Knox

District 100   Fredette, Kenneth Wade, Newport

District 101   Davitt, James E., Hampden

District 102   Guerin, Stacey K., Glenburn

District 103   Reed, Roger E., Carmel

District 104   Wallace, Raymond A., Dexter

District 105   Stetkis, Joel R., Canaan

District 106   Short, Stanley Byron, Jr., Pittsfield

District 107   McCabe, Jeffrey M., Skowhegan

District 108   Picchiotti, John Joseph, Fairfield

District 109   Longstaff, Thomas R. W., Waterville

District 110   Murphy Beck, Henry E., Waterville

District 111   Farrin, Bradlee Thomas, Norridgewock

District 112   Skolfield, Thomas H., Weld

District 113   Buckland, Andrew Russell, Farmington

District 114   Black, Russell J., Wilton

District 115   Peterson, Matthew John, Rumford

District 116   Pickett, Richard A., Dixfield

District 117   Head, Frances M., Bethel

District 118   Dunphy, Larry C., Embden

District 119   Stearns, Paul A., Guilford

District 120   Higgins, Norman E., Dover-Foxcroft

District 121   Duchesne, Robert S., Hudson

District 122   Dunphy, Michelle Ann, Old Town

District 123   Tipping-Spitz, Ryan D., Orono

District 124   Frey, Aaron M., Bangor

District 125   Kornfield, Victoria P., Bangor

District 126   Schneck, John C., Bangor

District 127   Goode, Adam A., Bangor

District 128   Verow, Arthur C., Brewer

District 129   Lyford, Peter A., Eddington

District 130   Campbell, Richard H., Orrington

District 131   Ward, Karleton S., Dedham

District 132   Luchini, Louis J., Ellsworth

District 133   Chapman, Ralph, Brooksville

District 134   Kumiega, Walter A., III, Deer Isle

District 135   Hubbell, Brian L., Bar Harbor

District 136   Malaby, Richard S., Hancock

District 137   Lockman, Lawrence E., Amherst

District 138   Alley, Robert W., Sr., Beals

District 139   Tuell, William R., East Machias

District 140   Maker, Joyce A., Calais

District 141   Turner, Beth P., Burlington

District 142   Hanington, Sheldon Mark, Lincoln

District 143   Stanley, Stephen S., Medway

District 144   Sherman, Roger L., Hodgdon

District 145   Long, Ricky D., Sherman

District 146   White, Dustin Michael, Washburn

District 147   Saucier, Robert J., Presque Isle

District 148   Edgecomb, Anthony J., Fort Fairfield

District 149   McElwee, Carol A., Caribou

District 150   Martin, Roland Daniel, Sinclair Twp.

District 151   Martin, John L., Eagle Lake

 

In Testimony Whereof, I have caused the Great Seal of the State to be affixed, given under my hand at Augusta this first day of December in the year Two Thousand and Fourteen.

 

S/Matthew Dunlap

Secretary of State

 

 

_________________________________

 

 

 

 

THE CALLING OF THE ROLL

 

_________________________________

 

 

            Motion by Representative-Elect DUCHESNE of Hudson, that Representative-Elect LUCHINI of Ellsworth, Representative-Elect HICKMAN of Winthrop, Representative-Elect DAVITT of Hampden, Representative-Elect BLACK of Wilton, Representative-Elect REED of Carmel, Representative-Elect SHERMAN of Hodgdon and Representative-Elect FARRIN of Norridgewock be appointed a Committee to wait upon the Governor and inform him that a quorum of the members of the House of Representatives-Elect have assembled in the Hall of the House of Representatives and request his attendance to administer to them the oaths required by the Constitution to qualify them to enter upon the discharge of their official duties.

 

            The Governor, the Honorable PAUL R. LEPAGE, enters and administers to the members-elect and they subscribe the oaths required by the Constitution to qualify them to discharge their official duties.

 

            The Governor retires.

_________________________________

 

 

            Motion by Representative KRUGER of Thomaston, that Representative FREY of Bangor, Representative MASTRACCIO of Sanford, Representative BATES of Westbrook, Representative MAKER of Calais, Representative McELWEE of Caribou and Representative HAWKE of Boothbay Harbor be appointed a Committee to receive, sort and count votes for the Speaker.

 

            Representative ROTUNDO of Lewiston moves that the name of MARK W. EVES of North Berwick be placed in nomination for the Speaker of the House.

 

            Representative SANBORN of Gorham seconds the motion.

 

            Representative SANDERSON of Chelsea moves that the name of KENNETH WADE FREDETTE of Newport be placed in nomination for the Speaker of the House.

 

            Representative PARRY of Arundel seconds the motion.

 

            Representative MARTIN of Eagle Lake moves that nominations cease.

_________________________________

 

 

 

            The Honorable ROBERT B. HUNT, Clerk of the House Pro Tempore of the 126th Maine Legislature, administers the necessary oath of office to qualify the Speaker of the House to enter upon the discharge of his official duties.

_________________________________

 

 

            Motion by Representative LUCHINI of Ellsworth, that Representative HAMANN of South Portland, Representative TURNER of Burlington, Representative CAMPBELL of Newfield, Representative KINNEY of Limington and Representative COOPER of Yarmouth be appointed a Committee to receive, sort and count votes for the Clerk of the House.

 

            Representative McCABE of Skowhegan moves that the name of ROBERT B. HUNT of Yarmouth be placed in nomination for the Clerk of the House.

 

            Representative MAREAN of Hollis seconds the motion.

 

            Representative HERBIG of Belfast moves that nominations cease.

_________________________________

 

 

 

            The Speaker of the House administers the necessary oath of office to qualify the Clerk of the House of the 127th Maine Legislature to enter upon the discharge of his official duties.

_________________________________

 

 

            Motion by Representative TEPLER of Topsham, that Representative MARTIN of Sinclair, Representative DOORE of Augusta, Representative MAKER of Calais and Representative DILLINGHAM of Oxford be appointed a Committee to receive, sort and count votes for Assistant Clerk of the House.

 

            Representative SHORT of Pittsfield moves that the name of JENNIFER McGOWAN of Hallowell be placed in nomination for Assistant Clerk of the House.

 

            Representative ESPLING of New Gloucester seconds the motion.

 

            Representative EVANGELOS of Friendship moves that nominations cease.

_________________________________

 

 

 

            The Clerk of the House administers the necessary oaths of office to qualify the Assistant Clerk of the House, the Sergeant-at-Arms and the Assistant Sergeant-at-Arms to enter upon the discharge of their official duties.

_________________________________

 

 

            Motion by Representative HOBBINS of Saco, that Representative MOONEN of Portland, Representative FOWLE of Vassalboro, Representative TEPLER of Topsham, Representative MARTIN of Sinclair, Representative NUTTING of Oakland, Representative BLACK of Wilton and Representative TIMMONS of Cumberland be appointed a Committee to notify the Governor of the organization of the House.

_________________________________

 

COMMUNICATIONS

 

 


 

 

            (2-2)  The Following Communication: (H.C. 2)

 

State of Maine

Office of the Secretary of State

 

December 1, 2014

 

To the Speaker of the House in the One Hundred and Twenty-seventh Legislature:

 

I, Matthew Dunlap, Secretary of State, in accordance with the Constitution

and laws of the State of Maine, having tabulated the returns of the votes cast for State

Representatives at the General Election held on the fourth day of November in the year Two Thousand and Fourteen;

                                                                                                             

REPORT AS FOLLOWS; that the following named persons having received a plurality of the votes cast, appear to have been elected:

 

District 1

 

Pelletier, Jeffrey W., Kittery

1,412

Rykerson, Deane, Kittery

2,119

 

 

District 2

 

Beavers, Roberta B., South Berwick

2,233

Moynahan, Jonathan Michael, Eliot

1,793

 

 

District 3

 

Blume, Lydia, York

2,418

Kyricos, Arthur, York

2,310

 

 

District 4

 

Hymanson, Patricia, York

2,202

Moulton, Bradley S., York

2,098

 

 

District 5

 

O'Connor, Beth A., Berwick

1,740

Plante, Joshua Robert, Berwick

1,474

 

 

District 6

 

Eves, Mark Westwood, North Berwick

2,084

Prescott, Todd, South Berwick

1,600

 

 

District 7

 

Foley, Robert A., Wells

2,695

Howard, Joachim H., Wells

1,714

 

 

District 8

 

Babbidge, Christopher W., Kennebunk

2,712

Karytko, Edward, Kennebunk

1,999

 

 

District 9

 

Denk, Diane M., Kennebunk

2,108

Seavey, H. Stedman, Kennebunkport

2,254

 

 

District 10

 

Davidoff, Amy J., Arundel

1,736

Parry, Wayne R., Arundel

2,559

 

 

District 11

 

Davis, Debi A., Biddeford

1,209

Fecteau, Ryan M., Biddeford

2,475

 

 

District 12

 

Aberle, Perry V., Biddeford

549

Grohman, Martin J., Biddeford

1,061

Thompson, Barbra Jean, Biddeford

887

 

 

District 13

 

Hogan, George W., Old Orchard Beach

2,462

MacDonald, Sharri Kim, Old Orchard Beach

1,741

 

 

District 14

 

Hobbins, Barry J., Saco

3,379

 

 

District 15

 

Chenette, Justin M., Saco

2,451

Patterson, Carol A., Saco

1,510

 

 

District 16

 

Marean, Donald G., Hollis

2,784

Usher, Ronald E., Buxton

1,740

 

 

District 17

 

Prescott, Dwayne W., Waterboro

2,931

 

 

District 18

 

Frohloff, Gordon E., Sanford

929

Mastraccio, Anne-Marie, Sanford

1,689

 

 

District 19

 

Harrington, Matthew A., Sanford

1,556

Noon, William F., Sanford

1,698

 

 

District 20

 

Gerrish, Karen A., Lebanon

2,070

Harris-Howard, Bettie K., Lebanon

1,336

Others

75

 

 

District 21

 

Boucher, Frank L., Limerick

1,962

Campbell, James J., Sr., Newfield

2,121

 

 

District 22

 

Kinney, Jonathan L., Limington

2,622

Mehlhorn, Gregory P., Limerick

1,242

 

 

District 23

 

Ordway, Lester S., Standish

1,708

Shaw, Michael A., Standish

1,903

Wakefield, Michael, Standish

318

 

 

District 24

 

Bryant, Mark E., Windham

2,240

Welch, Dennis E., Windham

1,567

 

 

District 25

 

Butler, Jennie L., Windham

1,592

Corey, Patrick W., Windham

2,008

 

 

District 26

 

Sanborn, Linda F., Gorham

2,136

 

 

District 27

 

Kinney, Tyler K., Gorham

1,674

McLean, Andrew J., Gorham

2,550

 

 

District 28

 

Ely, Dwight H., Scarborough

1,934

Sirocki, Heather W., Scarborough

2,503

 

 

District 29

 

Aranson, Paul, Scarborough

2,467

Vachon, Karen, Scarborough

2,541

 

 

District 30

 

Monaghan-Derrig, Kimberly Joan, Cape Elizabeth

3,181

Wilcox, Pauline S., Cape Elizabeth

1,860

 

 

District 31

 

Morrison, Terry K., South Portland

3,882

 

 

District 32

 

Hamann, Scott M., South Portland

3,332

 

 

District 33

 

Battle, Kevin J., South Portland

1,471

DeAngelis, Rosemarie, South Portland

1,407

Reddy, Andrew F., South Portland

329

 

 

District 34

 

Gattine, Andrew M., Westbrook

2,262

Russell, Rose Marie, Westbrook

1,189

 

 

District 35

 

Bates, Dillon, Westbrook

2,167

Downing, Emily Sarah, Westbrook

1,702

 

 

District 36

 

Chandler, Samuel K., Portland

479

Dodge, Richard A., Portland

741

Harlow, Denise Patricia, Portland

1,840

 

 

District 37

 

Farnsworth, Richard R., Portland

3,131

 

 

District 38

 

Loring, Thomas Joseph, Portland

595

Moonen, Matthew W., Portland

3,201

 

 

District 39

 

Besanko, Lauren Marie, Portland

1,020

Russell, Diane M., Portland

2,707

 

 

District 40

 

Adams, Herbert C., Portland

959

Chipman, Benjamin M., Portland

1,567

Lockman, Mark A., Portland

186

 

 

District 41

 

Azzola, James H., Portland

905

Jorgensen, Erik Clark, Portland

3,122

 

 

District 42

 

Lamontagne, Marc M., Portland

1,101

Stuckey, Peter C., Portland

2,616

 

 

District 43

 

Dion, Mark N., Portland

2,985

Rafferty-Roy, Shannon, Portland

1,482

 

 

District 44

 

Payeur, Gregory S., Falmouth

2,440

Pierce, Teresa S., Falmouth

2,594

 

 

District 45

 

Denno, Dale, Cumberland

2,457

Timmons, Michael J., Cumberland

2,473

 

 

District 46

 

Chace, Paul, Durham

2,504

Graham, Anne P., North Yarmouth

2,304

 

 

District 47

 

Cooper, Janice E., Yarmouth

2,768

Snow, Richard Vinton, Yarmouth

2,238

 

 

District 48

 

Gideon, Sara, Freeport

3,226

Schulz, Paul Benjamin, Pownal

1,589

 

 

District 49

 

Daughtry, Matthea Elisabeth, Brunswick

3,144

Stevens, Michael R., Brunswick

1,599

 

 

District 50

 

Holbrook, Mark, Brunswick

1,219

Tucker, Ralph L., Brunswick

2,772

 

 

District 51

 

McCreight, Joyce, Harpswell

2,577

Watson, Byron D., Brunswick

2,258

 

 

District 52

 

Daniels, Ryan Matthew, Bath

1,257

DeChant, Jennifer L., Bath

2,435

 

 

District 53

 

Kent, Peter S., Woolwich

2,215

Pierce, Jeffrey K., Dresden

2,598

 

 

District 54

 

Stromgren, Daniel Longley, Topsham

535

Talbot, Kim J., Topsham

2,134

Tepler, Denise, Topsham

2,220

 

 

District 55

 

Elliott, Alice D., Richmond

1,994

Hobart, Brian D., Bowdoinham

2,534

 

 

District 56

 

Crafts, Dale J., Lisbon

3,423

 

 

District 57

 

Tardif, Gerard R., Sabattus

719

VerSluis, Katherine E., Sabattus

823

Wood, Stephen J., Sabattus

2,677

 

 

District 58

 

Jensen, Luke D., Lewiston

1,818

Lajoie, Michel A., Lewiston

2,230

 

 

District 59

 

Rotundo, Margaret R., Lewiston

3,450

 

 

District 60

 

Dubois, Leslie T., Lewiston

803

Golden, Jared F., Lewiston

1,571

 

 

District 61

 

Brooks, Heidi E., Lewiston

1,325

Cayer, Mark A., Lewiston

1,114

Others

18

 

 

District 62

 

Dickey, Brandon Eli, Auburn

562

Melaragno, Gina M., Auburn

1,074

Michael, John M., Auburn

623

 

 

District 63

 

Bickford, Bruce A., Auburn

2,264

Werts, R. Wayne, Auburn

1,837

 

 

District 64

 

Sawicki, David P., Auburn

2,127

Sheats, Bettyann Watson, Auburn

2,062

 

 

District 65

 

Espling, Eleanor M., New Gloucester

2,465

Van Wie, Rosa Phillips, New Gloucester

1,701

 

 

District 66

 

Fernandes, Mary-Vienessa, Casco

1,274

McClellan, Michael D., Raymond

2,250

Willey, Lisa H., Casco

646

 

 

District 67

 

Austin, Susan M., Gray

2,799

Lewis, Bonnie Titcomb, Raymond

1,432

 

 

District 68

 

Nostin, John M., Naples

2,113

Powers, Christine B., Naples

2,158

 

 

District 69

 

Ginzler, Phyllis A., Bridgton

2,248

Villa, Lisa Renee, Harrison

1,844

 

 

District 70

 

Rankin, Helen, Hiram

1,827

Wadsworth, Nathan J., Hiram

2,034

 

 

District 71

 

Whitley, Dennise Dullea, Norway

1,621

Winsor, Tom J., Norway

2,254

 

 

District 72

 

Bradley, James F., Mechanic Falls

1,347

Dillingham, Kathleen Rose Jackson, Oxford

2,531

 

 

District 73

 

Herrick, Lloyd C., Paris

2,385

Kirchherr, Robert, Paris

1,277

 

 

District 74

 

Calden, C. Harvey, Jay

1,343

Gilbert, Paul E., Jay

2,551

 

 

District 75

 

Dingman, Charles F., Leeds

1,582

Timberlake, Jeffrey Lloyd, Turner

2,778

 

 

District 76

 

Hilliard, Gary L., Belgrade

2,694

Tracy, Richard H. C., Rome

1,962

 

 

District 77

 

Nutting, Robert W., Oakland

2,225

Tibbetts, Alan B., Sidney

1,902

 

 

District 78

 

Morissette, Susan Ellen, Winslow

1,695

Nadeau, Catherine M., Winslow

2,233

 

 

District 79

 

Evers, Cristina L., China

1,434

Theriault, Timothy S., China

2,405

 

 

District 80

 

Bates, Ray L., Windsor

1,788

Fowle, Lori A., Vassalboro

2,199

 

 

District 81

 

Fellman, Lee T., Readfield

1,649

Hickman, Craig V., Winthrop

2,997

 

 

District 82

 

Greenwood, Randall Adam, Wales

2,276

Sukeforth, Rachel L., Litchfield

1,968

 

 

District 83

 

Ayotte, Curtis C., Farmingdale

1,804

Grant, Gay M., Gardiner

2,233

 

 

District 84

 

Banda, Darrick X., Manchester

2,024

Warren, Charlotte May, Hallowell

2,500

 

 

District 85

 

Davis, Kimberly Jeanne, Augusta

1,527

Doore, Donna R., Augusta

2,045

 

 

District 86

 

Castellanos, Monica L., Augusta

1,091

Pouliot, Matthew G., Augusta

2,243

 

 

District 87

 

Hanley, Jeffery P., Pittston

2,283

Marks, Timothy I., Pittston

2,071

 

 

District 88

 

Sanderson, Deborah J., Chelsea

3,132

 

 

District 89

 

Coombs, William H., Edgecomb

1,809

Hawke, Stephanie, Boothbay Harbor

2,792

 

 

District 90

 

Devin, Michael G., Newcastle

2,812

Morkeski, Anna, Damariscotta

1,850

 

 

District 91

 

Evangelos, Jeffrey, Friendship

1,992

Winchenbach, Ellen A., Waldoboro

1,928

 

 

District 92

 

Kruger, Charles B., Thomaston

2,314

Sleeper, Sonja, South Thomaston

1,544

 

 

District 93

 

Dickerson, Elizabeth E., Rockland

1,750

Kalloch, James M., Rockland

1,615

 

 

District 94

 

Bovasso, Ronald J., Camden

800

Casas, Owen D., Rockport

1,619

Welsh, Joan W., Rockport

2,592

 

 

District 95

 

Neils, Christian William, Appleton

396

Parr, Randall A., Appleton

218

Richardson, Wesley E., Warren

1,475

Sukeforth, Gary E., Appleton

1,638

 

 

District 96

 

Burstein, Christine S., Lincolnville

2,326

Weston, Peter, Montville

1,949

 

 

District 97

 

Brown, Paige Katharine, Northport

947

Herbig, Erin D., Belfast

3,076

 

 

District 98

 

Brooks, Joseph E., Winterport

1,613

Gillway, James S., Searsport

2,288

 

 

District 99

 

Jones, Brian L., Freedom

1,506

Kinney, MaryAnne, Knox

2,366

 

 

District 100

 

Austin, Frederick H., Newport

543

Bright, David L., Dixmont

609

Fredette, Kenneth Wade, Newport

2,654

 

 

District 101

 

Davitt, James E., Hampden

2,009

Duprey, Brian M., Hampden

1,928

 

 

District 102

 

Guerin, Stacey K., Glenburn

3,229

Others

4

 

 

District 103

 

Reed, Roger E., Carmel

2,836

Sharkus, Mary E., Hermon

1,113

 

 

District 104

 

Pearson, David B., Dexter

1,320

Wallace, Raymond A., Dexter

2,007

 

 

District 105

 

Stetkis, Joel R., Canaan

2,513

Swain, Daniel S., Canaan

1,223

 

 

District 106

 

Short, Stanley Byron, Jr., Pittsfield

1,669

Strom, Scott Walter, Pittsfield

1,534

 

 

District 107

 

Amadon, Timothy S., Skowhegan

1,322

McCabe, Jeffrey M., Skowhegan

2,151

 

 

District 108

 

Kusiak, Karen, Fairfield

1,707

Picchiotti, John Joseph, Fairfield

1,839

 

 

District 109

 

Longstaff, Thomas R. W., Waterville

2,781

 

 

District 110

 

Andre, Mark Richard, Oakland

1,198

Murphy Beck, Henry E., Waterville

1,744

 

 

District 111

 

Dorney, Ann E., Norridgewock

1,766

Farrin, Bradlee Thomas, Norridgewock

2,051

 

 

District 112

 

Frost, Jack W., Jr., Anson

1,813

Skolfield, Thomas H., Weld

2,240

 

 

District 113

 

Buckland, Andrew Russell, Farmington

2,097

David, Edward S., Farmington

1,756

 

 

District 114

 

Black, Russell J., Wilton

2,777

Iverson, Guy A., Chesterville

1,263

 

 

District 115

 

Magee, Terrence L., Woodstock

1,165

Peterson, Matthew John, Rumford

2,499

 

 

District 116

 

Gill, Malcolm M., Dixfield

1,968

Pickett, Richard A., Dixfield

2,076

 

 

District 117

 

Head, Frances M., Bethel

2,482

Pecunies, Callie, Albany Township

2,190

 

 

District 118

 

Dunphy, Larry C., Embden

2,303

Quinn, Matthew J., Cornville

1,338

 

 

District 119

 

Stearns, Paul A., Guilford

3,560

 

 

District 120

 

Crossman, Donald James, Milo

1,262

Higgins, Norman E., Dover-Foxcroft

2,377

 

 

District 121

 

Duchesne, Robert S., Hudson

1,835

Smith, Douglas A., Corinth

1,655

 

 

District 122

 

Dunphy, Michelle Ann, Old Town

1,885

Nuttall, John M., Old Town

1,258

 

 

District 123

 

Bracy, Andrew James, Orono

782

Tipping-Spitz, Ryan D., Orono

1,807

 

 

District 124

 

Civiello, Colby B., Bangor

1,648

Frey, Aaron M., Bangor

1,934

 

 

District 125

 

Capehart, Gary E., Bangor

1,406

Kornfield, Victoria P., Bangor

1,764

 

 

District 126

 

Damon, Douglas, Bangor

1,050

Schneck, John C., Bangor

1,345

 

 

District 127

 

Goode, Adam A., Bangor

2,018

Lacadie, James V., Bangor

954

 

 

District 128

 

Sheehan, Gail M., Brewer

1,835

Verow, Arthur C., Brewer

1,931

 

 

District 129

 

Lyford, Peter A., Eddington

2,827

Montague, Teresa, Clifton

1,395

 

 

District 130

 

Campbell, Richard H., Orrington

2,321

Deabay, Emery A., Bucksport

1,541

 

 

District 131

 

Magnan, Veronica Garvey, Stockton Springs

1,569

Ward, Karleton S., Dedham

2,747

 

 

District 132

 

Ehrlenbach, R. Frederick, Trenton

1,560

Luchini, Louis J., Ellsworth

2,508

 

 

District 133

 

Chapman, Ralph, Brooksville

2,481

Walsh, Susan M., Blue Hill

1,849

 

 

District 134

 

Kumiega, Walter A., III, Deer Isle

2,655

Stanley, Frank L., Tremont

1,439

 

 

District 135

 

Hubbell, Brian L., Bar Harbor

3,078

Marshall, Maurice Joseph, Lamoine

1,488

 

 

District 136

 

Allen, Elizabeth A., Fletcher's Landing Twp.

1,430

Malaby, Richard S., Hancock

2,269

 

 

District 137

 

Emerson, Oscar F., Bradley

1,473

Lockman, Lawrence E., Amherst

2,045

 

 

District 138

 

Alley, Robert W., Sr., Beals

2,003

Paul, Richard O., Addison

1,810

 

 

District 139

 

Cassidy, Katherine W., Lubec

1,824

Tuell, William R., East Machias

2,100

 

 

District 140

 

Clark, Harold Roy, Jr., Calais

1,111

Maker, Joyce A., Calais

2,280

 

 

District 141

 

Turner, Beth P., Burlington

3,279

 

 

District 142

 

Hanington, Sheldon Mark, Lincoln

2,877

 

 

District 143

 

Perkins, Debbi J., Millinocket

1,625

Stanley, Stephen S., Medway

2,491

 

 

District 144

 

Sherman, Roger L., Hodgdon

2,913

 

 

District 145

 

Hines, Glenn M., Hammond

1,066

Long, Ricky D., Sherman

2,503

 

 

District 146

 

Haines, Troy A., Mapleton

1,793

White, Dustin Michael, Washburn

2,070

 

 

District 147

 

Fox, Larry K., Presque Isle

1,532

Saucier, Robert J., Presque Isle

1,562

 

 

District 148

 

Edgecomb, Anthony J., Fort Fairfield

1,589

Ward, Gregory Alan, Limestone

506

Whittemore, Alan D., Limestone

1,213

 

 

District 149

 

McElwee, Carol A., Caribou

3,025

 

 

District 150

 

Lawrence, Craig M., Frenchville

1,100

Martin, Roland Daniel, Sinclair Twp.

2,802

 

 

District 151

 

Martin, John L., Eagle Lake

2,215

Nadeau, Allen Michael, Fort Kent

1,866

 

I, Matthew Dunlap, Secretary of State, hereby certify that the foregoing report is a true tabulation of the votes cast for State Representatives at the General Election, as reported to me on the returns from the cities, towns, and plantations of the State.

 

S/Matthew Dunlap

Secretary of State

 

 

_________________________________

 

 

 


 

 

            (2-3)  The Following Communication: (H.C. 3)

 

HOULTON BAND OF MALISEET INDIANS

88 Bell Road

Littleton, Maine 04730

 

November 12, 2014

 

Honorable Robert B. Hunt

Clerk of the House Pro Tempore

2 State House Station

Augusta, Maine 04333

 

Dear Clerk Pro Tempore Hunt:

 

This is to certify that Henry J. Bear was elected by the Houlton Band of Maliseet Indians to serve as the Representative to the State Legislature representing the Houlton Band of Maliseet Indians for the term of December 2014 to December 2016.

 

Sincerely,

 

S/Crystal Tucker

Tribal Clerk

 

 

_________________________________

 

 

 


 

 

            (2-4)  The Following Communication: (H.C. 4)

 

Indian Township Tribal Government

PASSAMAQUODDY

Box 301,

Princeton, Maine, 04668

 

October 20, 2014

 

Honorable Robert B. Hunt

Clerk of the House Pro Tempore

2 State House Station

Augusta, Maine 04333

 

Dear Clerk Pro Tempore Hunt:

 

This letter is to certify that the Passamaquoddy Tribe duly elected Matthew Dana II, as Passamaquoddy Tribal Representative to the Maine Legislature for a term of four years commencing October 1, 2014 to September 30, 2018.

 

Tribal elections were held at the Pleasant Point and Indian Township Passamaquoddy Reservations on September 3, 2014 and September 4, 2014.  If you need more information, please contact me at (207) 796-6101 or the address above.  Thank you.

 

Sincerely,

 

S/Denise O. Polches

Tribal Clerk/Census Coordinator

 

 

_________________________________

 

 

 


 

 

            (2-5)  The Following Communication: (H.C. 5)

 

STATE OF MAINE

OFFICE OF THE

SECRETARY OF STATE

AUGUSTA, MAINE  04333-0148

 

December 2, 2014

 

Honorable Mark W. Eves

Speaker of the House

2 State House Station

Augusta, Maine 04333

 

Dear Speaker Eves:

 

The following is a summary of the results of the November 4, 2014 Referendum Election, as derived from the accompanying copies of the Governor's Proclamations and the Secretary of State's Official Tabulation of the election results, which were signed by the Governor on November 26, 2014.

 

Question 1:  Citizen Initiative

Number of Votes in Favor                             281,728

Number of Votes Opposed                            323,024

 

Question 2:  Bond Issue

Number of Votes in Favor                             354,086

Number of Votes Opposed                            233,148

 

Question 3:  Bond Issue

Number of Votes in Favor                             362,237

Number of Votes Opposed                            222,576

 

Question 4:  Bond Issue

Number of Votes in Favor                             367,114

Number of Votes Opposed                            218,211

 

Question 5:  Bond Issue

Number of Votes in Favor                             297,008

Number of Votes Opposed                            283,632

 

Question 6:  Bond Issue

Number of Votes in Favor                             379,606

Number of Votes Opposed                            208,105

 

Question 7:  Bond Issue

Number of Votes in Favor                             344,783

Number of Votes Opposed                            238,793

 

Sincerely,

 

S/Matthew Dunlap

Secretary of State

 

 

_________________________________

 

ORDERS

 

            (4-1)  On motion of Speaker EVES of North Berwick, the following Joint Resolution:  (H.P. 3) (Cosponsored by President THIBODEAU of Waldo and Representatives: ALLEY of Beals, AUSTIN of Gray, BABBIDGE of Kennebunk, BATES of Westbrook, BATTLE of South Portland, BEAR of the Houlton Band of Maliseet Indians, BEAVERS of South Berwick, BECK of Waterville, BICKFORD of Auburn, BLACK of Wilton, BLUME of York, BROOKS of Lewiston, BRYANT of Windham, BUCKLAND of Farmington, BURSTEIN of Lincolnville, CAMPBELL of Newfield, CAMPBELL of Orrington, CHACE of Durham, CHAPMAN of Brooksville, CHENETTE of Saco, CHIPMAN of Portland, COOPER of Yarmouth, COREY of Windham, CRAFTS of Lisbon, DANA of the Passamaquoddy Tribe, DAUGHTRY of Brunswick, DAVITT of Hampden, DeCHANT of Bath, DEVIN of Newcastle, DICKERSON of Rockland, DILLINGHAM of Oxford, DION of Portland, DOORE of Augusta, DUCHESNE of Hudson, DUNPHY of Embden, DUNPHY of Old Town, EDGECOMB of Fort Fairfield, ESPLING of New Gloucester, EVANGELOS of Friendship, FARNSWORTH of Portland, FARRIN of Norridgewock, FECTEAU of Biddeford, FOLEY of Wells, FOWLE of Vassalboro, FREDETTE of Newport, FREY of Bangor, GATTINE of Westbrook, GERRISH of Lebanon, GIDEON of Freeport, GILBERT of Jay, GILLWAY of Searsport, GINZLER of Bridgton, GOLDEN of Lewiston, GOODE of Bangor, GRANT of Gardiner, GREENWOOD of Wales, GROHMAN of Biddeford, GUERIN of Glenburn, HAMANN of South Portland, HANINGTON of Lincoln, HANLEY of Pittston, HARLOW of Portland, HAWKE of Boothbay Harbor, HEAD of Bethel, HERBIG of Belfast, HERRICK of Paris, HICKMAN of Winthrop, HIGGINS of Dover-Foxcroft, HILLIARD of Belgrade, HOBART of Bowdoinham, HOBBINS of Saco, HOGAN of Old Orchard Beach, HUBBELL of Bar Harbor, HYMANSON of York, JORGENSEN of Portland, KINNEY of Limington, KINNEY of Knox, KORNFIELD of Bangor, KRUGER of Thomaston, KUMIEGA of Deer Isle, LAJOIE of Lewiston, LOCKMAN of Amherst, LONG of Sherman, LONGSTAFF of Waterville, LUCHINI of Ellsworth, LYFORD of Eddington, MAKER of Calais, MALABY of Hancock, MAREAN of Hollis, MARTIN of Eagle Lake, MARTIN of Sinclair, MASTRACCIO of Sanford, McCABE of Skowhegan, McCLELLAN of Raymond, McCREIGHT of Harpswell, McELWEE of Caribou, McLEAN of Gorham, MELARAGNO of Auburn, MITCHELL of the Penobscot Nation, MONAGHAN of Cape Elizabeth, MOONEN of Portland, MORRISON of South Portland, NADEAU of Winslow, NOON of Sanford, NUTTING of Oakland, O'CONNOR of Berwick, PARRY of Arundel, PETERSON of Rumford, PICCHIOTTI of Fairfield, PICKETT of Dixfield, PIERCE of Dresden, PIERCE of Falmouth, POULIOT of Augusta, POWERS of Naples, PRESCOTT of Waterboro, REED of Carmel, ROTUNDO of Lewiston, RUSSELL of Portland, RYKERSON of Kittery, SANBORN of Gorham, SANDERSON of Chelsea, SAUCIER of Presque Isle, SAWICKI of Auburn, SCHNECK of Bangor, SEAVEY of Kennebunkport, SHAW of Standish, SHERMAN of Hodgdon, SHORT of Pittsfield, SIROCKI of Scarborough, SKOLFIELD of Weld, STANLEY of Medway, STEARNS of Guilford, STETKIS of Canaan, STUCKEY of Portland, SUKEFORTH of Appleton, TEPLER of Topsham, THERIAULT of China, TIMBERLAKE of Turner, TIMMONS of Cumberland, TIPPING-SPITZ of Orono, TUCKER of Brunswick, TUELL of East Machias, TURNER of Burlington, VACHON of Scarborough, VEROW of Brewer, WADSWORTH of Hiram, WALLACE of Dexter, WARD of Dedham, WARREN of Hallowell, WELSH of Rockport, WHITE of Washburn, WINSOR of Norway, WOOD of Sabattus, Senators: ALFOND of Cumberland, BAKER of Sagadahoc, BRAKEY of Androscoggin, BURNS of Washington, COLLINS of York, CUSHING of Penobscot, CYRWAY of Kennebec, DAVIS of Piscataquis, DIAMOND of Cumberland, DILL of Penobscot, DUTREMBLE of York, EDGECOMB of Aroostook, GERZOFSKY of Cumberland, GRATWICK of Penobscot, HAMPER of Oxford, HASKELL of Cumberland, HILL of York, JOHNSON of Lincoln, KATZ of Kennebec, LANGLEY of Hancock, LIBBY of Androscoggin, MASON of Androscoggin, McCORMICK of Kennebec, MILLETT of Cumberland, MIRAMANT of Knox, PATRICK of Oxford, ROSEN of Hancock, SAVIELLO of Franklin, VALENTINO of York, VOLK of Cumberland, WHITTEMORE of Somerset, WILLETTE of Aroostook, WOODSOME of York)

 

JOINT RESOLUTION TO HONOR

THE MEMORY OF MILLICENT M. MACFARLAND

 

            WHEREAS, it is with great sadness that We, the Members of the 127th Legislature, now assembled in the First Regular Session, take this opportunity to honor the memory of the Honorable Millicent M. MacFarland, known as Millie, who served the Maine House of Representatives as a dedicated public servant for many years; and

 

            WHEREAS, Ms. MacFarland was born in Augusta, Maine and was educated in Whitefield schools, graduated from Erskine Academy in South China in 1974 and attended Thomas College and the University of Maine at Augusta, where she earned her Bachelor of Science degree in Public Administration; and

 

            WHEREAS, Ms. MacFarland served the Maine House of Representatives in various capacities for over 30 years, including 8 years as Assistant Clerk of the House of Representatives and service in the distinguished position of Clerk of the House of Representatives from 2000 to 2010 and from 2013 to 2014; and

 

            WHEREAS, as Clerk of the House of Representatives, Ms. MacFarland worked closely with the Speaker of the House on issues of parliamentary procedure and administrative matters ranging from scheduling to developing personnel policies of House employees and oversaw the daily operations and workflow of the House under the direction of the Speaker of the House; and

 

            WHEREAS, among her many professional contributions, on the national level Ms. MacFarland was elected by her peers to serve in every leadership post of the American Society of Legislative Clerks and Secretaries, including service as President in 2009, and in 1995 she became the first editor of the Journal of the American Society of Legislative Clerks and Secretaries, a publication that discusses topics such as parliamentary procedures, management and technology in state legislatures; and

 

            WHEREAS, Ms. MacFarland was a member of the Mason's Manual Commission, which is a commission entrusted with the copyright of the premier guide on legislative procedure used by legislatures in the United States; and

 

            WHEREAS, Ms. MacFarland received the Legislative Staff Achievement Award from the National Conference of State Legislatures for her dedicated and excellent service to the Maine Legislature in 1996, the first year the award was given; and

 

            WHEREAS, from 1996 to 2002, Ms. MacFarland served as either permanent secretary or parliamentarian for the Maine Democratic Party State Convention, and she was active on the Maine Legislative Memorial Scholarship Committee and the Joseph W. Mayo ALS Scholarship Committee; and

 

            WHEREAS, throughout Ms. MacFarland's tenure, she served with honor and distinction and displayed unfailing professionalism, integrity and expertise, and she exemplified the dedicated public servant with her commitment to the Maine Legislature and to the State of Maine; now, therefore, be it

 

            RESOLVED: That We, the Members of the One Hundred and Twenty-seventh Legislature now assembled in the First Regular Session, on behalf of the people we represent, take this opportunity to pause in a moment of understanding and prayer to inscribe this token of sympathy and condolence to all who share our sorrow at the passing of the Honorable Millicent M. MacFarland and to honor her memory for her many years of exemplary and loyal service to the Maine Legislature and the State of Maine; and be it further

 

            RESOLVED: That suitable copies of this resolution, duly authenticated by the Secretary of State, be transmitted to the family of Millicent M. MacFarland with the appreciation and affection of the people of the State of Maine.

 

 

_________________________________

 

 

            (4-2)  On motion of Representative SANBORN of Gorham, the following Joint Order:  (H.P. 1)

 

            ORDERED, the Senate concurring, that the Speaker of the House is authorized, at his discretion, to permit radio or television in the Hall of the House of Representatives during joint conventions of the Legislature.

 

 

_________________________________

 

 

            (4-3)  On motion of Representative DeCHANT of Bath, the following Joint Order:  (H.P. 2)

 

            ORDERED, the Senate concurring, that there be prepared by the Legislative Information Office, under the direction of the Secretary of the Senate and the Clerk of the House, after adjournment of the present session, a Register of all the Bills and Resolves considered by both branches of the Legislature, showing the history and final disposition of each Bill and Resolve and that there be printed sufficient copies to meet the needs of the Legislature.  A copy shall be mailed to each member and officer of the Legislature and the State Law and Legislative Reference Library.

 

 

 

_________________________________

 

 

            (4-4)  On motion of Representative McCABE of Skowhegan, the following House Order:  (H.O. 1)

 

            ORDERED, that the House Rules of the 126th Maine House of Representatives shall be the House Rules of the 127th Maine House of Representatives.

 

 

_________________________________

 

 

            (4-5)  On motion of Representative PETERSON of Rumford, the following House Order:  (H.O. 2)

 

            ORDERED, that each adjournment of the House be until 10 o'clock of the following morning unless otherwise ordered.

 

 

 

_________________________________

 

 

            (4-6)  On motion of Representative GIDEON of Freeport, the following House Order:  (H.O. 3)

 

            ORDERED, that the Clerk of the House be authorized and directed to furnish each member of the House with a copy of the Advance Journal and Calendar of the House, said copy to be on the desk of each member or electronically distributed at the opening of each daily session.

 

 

 

_________________________________

 

 

            (4-7)  On motion of Representative ROTUNDO of Lewiston, the following House Order:  (H.O. 4)

 

            ORDERED, that the remaining subordinate officers of the House be appointed to serve for the present biennium as follows: by the Clerk, a Chief Calendar Clerk, two Advance Journal and Calendar Clerks, an Administrative Assistant, a Journal Copy Clerk, a House Reporter, a Senior Systems Support Coordinator, a Telephone Receptionist, and a Chamber Activities Coordinator; and be it further

 

            ORDERED, that the Clerk is hereby authorized to accept resignations and fill any vacancies of said subordinate officers during the biennium.

 

 

_________________________________

 

 

            (4-8)  On motion of Representative ESPLING of New Gloucester, the following House Order:  (H.O. 5)

 

            ORDERED, that the Clerk of the House be authorized to invite the clergy of Augusta, Hallowell, and Gardiner to officiate as Chaplains of the House, or to invite clergy from other areas of the State as requested by any member of the House; and be it further

 

            ORDERED, that all clergy acting as Chaplains of the House shall receive $30 for each officiation, to be paid on payrolls to be approved by the Clerk of the House.

 

 

_________________________________

 

 

            (4-9)  On motion of Representative GUERIN of Glenburn, the following House Order:  (H.O. 6)

 

            ORDERED, that the Speaker of the House is authorized, at his discretion, to permit radio or television in the Hall of the House of Representatives while the House is in session.

 

 

_________________________________

 

 

STATUTORY ADJOURNMENT DATE JUNE 17, 2015

 

State of Maine
House of Representatives
127th Legislature
First Regular Session
HOUSE ADVANCE JOURNAL AND CALENDAR

http://www.maine.gov/legis/house/hcalfr.htm

Wednesday, December 3, 2014

SUPPLEMENT NO. 1

 

COMMUNICATIONS

 

 


 

            (2-1)  The Following Communication: (H.C. 6)

 

STATE OF MAINE

HOUSE OF REPRESENTATIVES

SPEAKER'S OFFICE

AUGUSTA, MAINE  04333-0002

 

December 3, 2014

 

Mr. Normand Arbour

2 State House Station

Augusta, Maine 04333-0002

 

Dear Normand:

 

Pursuant to House Rule 201.1 (I) (b), I am pleased to appoint you as the Sergeant-at-Arms for the 127th Legislature.

 

On behalf of the entire House membership, I would like to welcome you and wish you well as you carry out your duties and responsibilities.

 

Sincerely,

 

S/Mark W. Eves

Speaker of the House

 

 

_________________________________

 

 

 


 

            (2-2)  The Following Communication: (H.C. 7)

 

STATE OF MAINE

HOUSE OF REPRESENTATIVES

SPEAKER'S OFFICE

AUGUSTA, MAINE  04333-0002

 

December 3, 2014

 

Lance Willis

2 State House Station

Augusta, Maine 04333

 

Dear Lance:

 

Pursuant to House Rule 201.1 (I) (b), I am pleased to appoint you as Assistant Sergeant-at-Arms for the 127th Legislature.

 

On behalf of the entire House membership, I would like to wish you well as you carry out your duties and responsibilities.

 

Sincerely,

 

S/Mark W. Eves

Speaker of the House

 

 

_________________________________

 

 


 

 

State of Maine
House of Representatives
127th Legislature
First Regular Session
HOUSE ADVANCE JOURNAL AND CALENDAR

http://www.maine.gov/legis/house/hcalfr.htm

Wednesday, December 3, 2014

SUPPLEMENT NO. 2

 

ORDERS

 

            (4-1)  On motion of Representative McCABE of Skowhegan, the following House Order:  (H.O. 7)

 

            ORDERED, that Representative Mark W. Eves of North Berwick be declared Speaker of the House of Representatives for a term to expire on December 7, 2016; and be it further

 

            ORDERED, that Robert B. Hunt of Yarmouth be declared Clerk of the House of Representatives for a term to expire on December 7, 2016; and be it further

 

            ORDERED, that Jennifer McGowan of Hallowell be declared Assistant Clerk of the House of Representatives for a term to expire on December 7, 2016.

 

 

 

_________________________________

 

 


 

 

State of Maine
House of Representatives
127th Legislature
First Regular Session
HOUSE ADVANCE JOURNAL AND CALENDAR

http://www.maine.gov/legis/house/hcalfr.htm

Wednesday, December 3, 2014

SUPPLEMENT NO. 3

 

SENATE PAPERS

 

 

            (1-1)  The following Joint Order:  (S.P. 1)

 

 

            ORDERED, the House concurring, that the Joint Rules of the 126th Legislature shall be the Joint Rules of the 127th Legislature, except for the following changes:

 

            Joint Rule 202 is amended as follows:

 

Rule 202. Cloture for Legislators at the First Regular Session.

 

            All requests for bills and resolves submitted by Legislators for a first regular session must be submitted in complete form, as provided in Joint Rule 208, to the Revisor of Statutes by 4:00 p.m. on Friday, January 18, 2013 the 3rd Friday in December, except that for the First Regular Session of the 127th Legislature, the cloture date is the first Friday in January.

 

 

            Comes from the Senate, READ and PASSED.

 

_________________________________

 

 

            (1-2)  The following Joint Order:  (S.P. 2)

 

 

            ORDERED, the House concurring, that there be paid to the members of the Senate and the House of Representatives as advances on account of compensation established by statute, 12 payments on a biweekly basis commencing January 7, 2015, according to lists certified to the State Controller by the President of the Senate and Speaker of the House, respectively.

 

 

            Comes from the Senate, READ and PASSED.

 

_________________________________

 

 

            (1-3)  The following Joint Order:  (S.P. 3)

 

 

            ORDERED, the House concurring, that the Executive Director of the Legislative Council be authorized and directed to prepare weekly, from expense accounts to be submitted to him by the members of the Senate and House, expense rosters showing the entitlement of each member for meals allowance and lodging reimbursement and to obtain approval thereof by the President of the Senate and the Speaker of the House, respectively, and deliver the same to the State Controller for processing and payment, in the manner and form recommended by the Joint Interim Committee of the 101st Legislature created to study and report on a method of implementing the administration of the provision of law relating to the mileage and expenses for members of the Legislature; and be it further

 

            ORDERED, that the Executive Director of the Legislative Council be authorized and directed to provide the forms necessary for such purpose and provide suitable space in his office for the filing and safekeeping of all such expense accounts and other papers and records pertaining thereto.

 

 

            Comes from the Senate, READ and PASSED.

 

_________________________________

 

 

            (1-4)  The following Joint Order:  (S.P. 4)

 

 

            ORDERED, the House concurring, that all printing and binding authorized by the Legislature shall be under the direction of the Secretary of the Senate and the Clerk of the House.

 

 

            Comes from the Senate, READ and PASSED.

 

_________________________________

 

 

            (1-5)  The following Joint Order:  (S.P. 5)

 

 

            ORDERED, the House concurring, that the Secretary of the Senate and the Clerk of the House respectively, purchase such services, supplies and equipment as may be needed to carry on the business of the Senate and House, respectively.

 

 

            Comes from the Senate, READ and PASSED.

 

_________________________________

 

 

            (1-6)  The following Joint Order:  (S.P. 6)

 

 

            ORDERED, the House concurring, that a sufficient number of the Legislative Record for the 127th Legislature be printed, one copy for each of the members of the Senate and the House of Representatives who so desires, the Secretary of the Senate and the Clerk of the House.  The remainder to be deposited with the State Law Librarian for exchange and library use; and be it further

 

            ORDERED, that suitable index be prepared for such Legislative Record, under the direction of the Secretary of the Senate and the Clerk of the House.

 

 

            Comes from the Senate, READ and PASSED.

 

_________________________________

 

 

            (1-7)  The following Joint Order:  (S.P. 7)

 

 

            ORDERED, the House concurring, that when the House and Senate adjourn they do so until Wednesday, January 7, 2015, at 9:30 in the morning.

 

 

            Comes from the Senate, READ and PASSED.

 

_________________________________

 

 


 

 

State of Maine
House of Representatives
127th Legislature
First Regular Session
HOUSE ADVANCE JOURNAL AND CALENDAR

http://www.maine.gov/legis/house/hcalfr.htm

Wednesday, December 3, 2014

SUPPLEMENT NO. 4

 

SENATE PAPERS

 

            (1-1)  The following Joint Resolution:  (S.P. 8)

 

 

JOINT RESOLUTION

TO HONOR THE MEMORY OF JOY J. O'BRIEN

 

            WHEREAS, it is with deep regret that We, the Members of the 127th Legislature, now assembled in the First Regular Session, take this opportunity to honor the memory of the Honorable Joy J. O'Brien, who served the Senate as a dedicated public servant for many years; and

 

            WHEREAS, the Honorable Joy J. O'Brien, of Portland, former Secretary of the Senate, was born in Brockton, Massachusetts, grew up in Deering Center in Portland and graduated from Deering High School and New England College in New Hampshire; and

 

            WHEREAS, she began her career working with the New Hampshire Legislature and began her over 42 years of service in Maine in 1980 when she served in the Maine Legislature's Senate Democratic Office as a special assistant; and

 

            WHEREAS, in 1982 she was sworn in as Secretary of the Senate, where she served with commitment and distinction until her passing; and

 

            WHEREAS, Ms. O'Brien was instrumental in the major remodeling of the Senate Chamber, and under her direction the Senate balcony was reopened for public use; and

 

            WHEREAS, Ms. O'Brien served longer than any other Secretary of the Senate, and she was an excellent parliamentarian, a very skilled administrator and a respected member of the American Society of Legislative Clerks and Secretaries; and

 

            WHEREAS, she was indispensable to the workings of the Senate, relied upon by everyone, and her many years of dedicated service to the State of Maine have made a positive and lasting effect upon the Maine State Legislature; and

 

            WHEREAS, Joy J. O'Brien will be sadly missed and long remembered by her family, her friends and her colleagues at the Legislature and throughout State Government; now, therefore, be it

 

            RESOLVED: That We, the Members of the One Hundred and Twenty-seventh Legislature, on behalf of the people we represent, take this opportunity to pause in a moment of understanding and prayer to inscribe this token of sympathy and condolence to all who share our sorrow at the passing of the Honorable Joy J. O'Brien and to honor her memory for her many years of exemplary and loyal service to the Legislature and the State of Maine; and be it further

 

            RESOLVED: That suitable copies of this resolution, duly authenticated by the Secretary of State, be transmitted to the family of Joy J. O'Brien with the appreciation and affection of the people of the State of Maine.

 

 

            Comes from the Senate, READ and ADOPTED.

 

_________________________________