Links:

photo of House Chamber with link to House Main Menu

photo of Senate Chamber with link to Senate Main Menu

link to the Maine Legislature's Site Guide

sketch of mailbox with link for sending e-mail to webmaster_house@legislature.maine.gov
webmaster_house
@legislature.maine.gov

County Delegations

Androscoggin County

Rep. Michael G. Beaulieu (R-Auburn)

Rep. Brian D. Bolduc (D-Auburn)

Rep. Michael E. Carey (D-Lewiston)

Rep. Dale J. Crafts (R-Lisbon)

Rep. Eleanor M. Espling (R-New Gloucester)

Rep. Roger A. Jackson (R-Oxford)

Rep. L. Gary Knight (R-Livermore Falls)

Rep. Michel A. Lajoie (D-Lewiston)

Rep. Nathan L. Libby (D-Lewiston)

Rep. Michael D. McClellan (R-Raymond)

Rep. Melvin Newendyke (R-Litchfield)

Rep. Christine B. Powers (D-Naples)

Rep. Margaret R. Rotundo (D-Lewiston)

Rep. Jeffrey L. Timberlake (R-Turner)

Rep. R. Wayne Werts (D-Auburn)

Rep. Stephen J. Wood (R-Sabattus)

Sen. John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Sen. Margaret M. Craven (D-Androscoggin)

Sen. Garrett Paul Mason (R-Androscoggin)

Aroostook County

Rep. Bernard L. A. Ayotte (R-Caswell)

Rep. Tyler Clark (R-Easton)

Rep. Joyce A. Fitzpatrick (R-Houlton)

Rep. Ricky D. Long (R-Sherman)

Rep. Carol A. McElwee (R-Caribou)

Rep. Allen Michael Nadeau (R-Fort Kent)

Rep. Robert J. Saucier (D-Presque Isle)

Rep. Charles Kenneth Theriault (D-Madawaska)

House District 7 - Vacant

Sen. Troy Dale Jackson (D-Aroostook)

Sen. Roger L. Sherman (R-Aroostook)

Cumberland County

Rep. Benjamin M. Chipman (I-Portland)

Rep. Janice E. Cooper (D-Yarmouth)

Rep. Matthea Elisabeth Larsen Daughtry (D-Brunswick)

Rep. Mark N. Dion (D-Portland)

Rep. Eleanor M. Espling (R-New Gloucester)

Rep. Richard R. Farnsworth (D-Portland)

Rep. Drew M. Gattine (D-Westbrook)

Rep. Sara Gideon (D-Freeport)

Rep. Anne P. Graham (D-North Yarmouth)

Rep. Scott M. Hamann (D-South Portland)

Rep. Denise Patricia Harlow (D-Portland)

Rep. Erik C. Jorgensen (D-Portland)

Rep. Bryan T. Kaenrath (D-South Portland)

Rep. Peter S. Kent (D-Woolwich)

Rep. Jonathan L. Kinney (R-Limington)

Rep. Michael D. McClellan (R-Raymond)

Rep. Andrew J. McLean (D-Gorham)

Rep. Kimberly J. Monaghan-Derrig (D-Cape Elizabeth)

Rep. Matthew W. Moonen (D-Portland)

Rep. Stephen W. Moriarty (D-Cumberland)

Rep. Terry K. Morrison (D-South Portland)

Rep. Mary Pennell Nelson (D-Falmouth)

Rep. Ann E. Peoples (D-Westbrook)

Rep. Christine B. Powers (D-Naples)

Rep. Charles R. Priest (D-Brunswick)

Rep. Jane P. Pringle (D-Windham)

Rep. Diane Russell (D-Portland)

Rep. Linda F. Sanborn (D-Gorham)

Rep. Jeremy G. Saxton (D-Harpswell)

Rep. Michael A. Shaw (D-Standish)

Rep. Heather W. Sirocki (R-Scarborough)

Rep. Peter C. Stuckey (D-Portland)

Rep. Thomas M. Tyler (R-Windham)

Rep. Lisa Renee Villa (D-Harrison)

Rep. Amy Fern Volk (R-Scarborough)

Sen. Justin L. Alfond (D-Cumberland)

Sen. James A. Boyle (D-Cumberland)

Sen. John J. Cleveland (D-Androscoggin)

Sen. Stan Gerzofsky (D-Cumberland)

Sen. James M. Hamper (R-Oxford)

Sen. Anne M. Haskell (D-Cumberland)

Sen. Rebecca J. Millett (D-Cumberland)

Sen. Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Sen. Richard G. Woodbury (U-Cumberland)

Franklin County

Rep. Russell J. Black (R-Wilton)

Rep. Sheryl J. Briggs (D-Mexico)

Rep. Jarrod S. Crockett (R-Bethel)

Rep. Larry C. Dunphy (R-Embden)

Rep. Paul E. Gilbert (D-Jay)

Rep. Lance Evans Harvell (R-Farmington)

Rep. Matthew J. Peterson (D-Rumford)

Sen. John L. Patrick (D-Oxford)

Sen. Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Hancock County

Rep. Richard H. Campbell (R-Orrington)

Rep. Ralph Chapman (D-Brooksville)

Rep. James S. Gillway (R-Searsport)

Rep. Brian L. Hubbell (D-Bar Harbor)

Rep. David D. Johnson (R-Eddington)

Rep. Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle)

Rep. Lawrence E. Lockman (R-Amherst)

Rep. Louis J. Luchini (D-Ellsworth)

Rep. Richard S. Malaby (R-Hancock)

Rep. Beth P. Turner (R-Burlington)

Sen. David C. Burns (R-Washington)

Sen. Brian D. Langley (R-Hancock)

Sen. Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Kennebec County

Rep. Henry E. M. Beck (D-Waterville)

Rep. H. David Cotta (R-China)

Rep. Lori Fowle (D-Vassalboro)

Rep. Gay M. Grant (D-Gardiner)

Rep. Craig V. Hickman (D-Winthrop)

Rep. Dennis L. Keschl (R-Belgrade)

Rep. L. Gary Knight (R-Livermore Falls)

Rep. Karen Kusiak (D-Fairfield)

Rep. Thomas R. W. Longstaff (D-Waterville)

Rep. Timothy I. Marks (D-Pittston)

Rep. Catherine M. Nadeau (D-Winslow)

Rep. Melvin Newendyke (R-Litchfield)

Rep. Robert W. Nutting (R-Oakland)

Rep. Matthew G. Pouliot (R-Augusta)

Rep. Deborah J. Sanderson (R-Chelsea)

Rep. Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield)

Rep. Sharon Anglin Treat (D-Hallowell)

Rep. Corey S. Wilson (R-Augusta)

Sen. Patrick S. A. Flood (R-Kennebec)

Sen. Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Sen. Roger J. Katz (R-Kennebec)

Sen. Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Sen. Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Knox County

Rep. Elizabeth E. Dickerson (D-Rockland)

Rep. Jeffrey Evangelos (U-Friendship)

Rep. Chuck Kruger (D-Thomaston)

Rep. Walter A. Kumiega III (D-Deer Isle)

Rep. Jethro D. Pease (R-Morrill)

Rep. Deborah J. Sanderson (R-Chelsea)

Rep. Joan W. Welsh (D-Rockport)

Sen. Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Sen. Brian D. Langley (R-Hancock)

Sen. Edward J. Mazurek (D-Knox)

Lincoln County

Rep. Michael Gilbert Devin (D-Newcastle)

Rep. W. Bruce MacDonald (D-Boothbay)

Rep. Timothy I. Marks (D-Pittston)

Rep. Deborah J. Sanderson (R-Chelsea)

Rep. Ellen A. Winchenbach (R-Waldoboro)

Sen. Seth A. Goodall (D-Sagadahoc)

Sen. Christopher K. Johnson (D-Lincoln)

Oxford County

Rep. Sheryl J. Briggs (D-Mexico)

Rep. Jarrod S. Crockett (R-Bethel)

Rep. Teresea M. Hayes (D-Buckfield)

Rep. Roger A. Jackson (R-Oxford)

Rep. Jonathan L. Kinney (R-Limington)

Rep. Matthew J. Peterson (D-Rumford)

Rep. Helen Rankin (D-Hiram)

Rep. Jeffrey L. Timberlake (R-Turner)

Rep. Lisa Renee Villa (D-Harrison)

Rep. Tom J. Winsor (R-Norway)

Sen. James M. Hamper (R-Oxford)

Sen. John L. Patrick (D-Oxford)

Penobscot County

Rep. Richard H. Campbell (R-Orrington)

Rep. James F. Dill (D-Old Town)

Rep. Brian M. Duprey (R-Hampden)

Rep. Kenneth Wade Fredette (R-Newport)

Rep. Aaron M. Frey (D-Bangor)

Rep. Jeffery Allen Gifford (R-Lincoln)

Rep. Adam A. Goode (D-Bangor)

Rep. Stacey K. Guerin (R-Glenburn)

Rep. David D. Johnson (R-Eddington)

Rep. Victoria P. Kornfield (D-Bangor)

Rep. Ricky D. Long (R-Sherman)

Rep. Anita Peavey Haskell (R-Milford)

Rep. Roger E. Reed (R-Carmel)

Rep. John C. Schneck (D-Bangor)

Rep. Stephen S. Stanley (D-Medway)

Rep. Ryan D. Tipping-Spitz (D-Orono)

Rep. Beth P. Turner (R-Burlington)

Rep. Arthur C. Verow (D-Brewer)

Rep. Raymond A. Wallace (R-Dexter)

Sen. David C. Burns (R-Washington)

Sen. Emily Ann Cain (D-Penobscot)

Sen. Andre E. Cushing III (R-Penobscot)

Sen. Geoffrey M. Gratwick (D-Penobscot)

Sen. Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Sen. Edward M. Youngblood (R-Penobscot)

Piscataquis County

Rep. Paul T. Davis, Sr. (R-Sangerville)

Rep. Larry C. Dunphy (R-Embden)

Rep. Peter B. Johnson (R-Greenville)

Sen. Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Sagadahoc County

Rep. Seth A. Berry (D-Bowdoinham)

Rep. Jennifer DeChant (D-Bath)

Rep. Peter S. Kent (D-Woolwich)

Rep. W. Bruce MacDonald (D-Boothbay)

Rep. Andrew T. Mason (D-Topsham)

Rep. Jeremy G. Saxton (D-Harpswell)

Sen. Seth A. Goodall (D-Sagadahoc)

Somerset County

Rep. Dean A. Cray (R-Palmyra)

Rep. Ann E. Dorney (D-Norridgewock)

Rep. Larry C. Dunphy (R-Embden)

Rep. Paul E. Gilbert (D-Jay)

Rep. Peter B. Johnson (R-Greenville)

Rep. Karen Kusiak (D-Fairfield)

Rep. Jeff M. McCabe (D-Skowhegan)

Rep. Stanley Byron Short, Jr. (D-Pittsfield)

Rep. Raymond A. Wallace (R-Dexter)

Sen. Colleen M. Lachowicz (D-Kennebec)

Sen. Thomas B. Saviello (R-Franklin)

Sen. Douglas A. Thomas (R-Somerset)

Sen. Rodney L. Whittemore (R-Somerset)

Waldo County

Rep. Joseph E. Brooks (U-Winterport)

Rep. James S. Gillway (R-Searsport)

Rep. Erin D. Herbig (D-Belfast)

Rep. Brian L. Jones (D-Freedom)

Rep. Jethro D. Pease (R-Morrill)

Sen. Michael D. Thibodeau (R-Waldo)

Washington County

Rep. Katherine W. Cassidy (D-Lubec)

Rep. Peter Doak (R-Columbia Falls)

Rep. Lawrence E. Lockman (R-Amherst)

Rep. Joyce A. Maker (R-Calais)

Rep. Beth P. Turner (R-Burlington)

Sen. David C. Burns (R-Washington)

York County

Rep. Paulette G. Beaudoin (D-Biddeford)

Rep. Roberta B. Beavers (D-South Berwick)

Rep. Paul Edward Bennett (R-Kennebunk)

Rep. Andrea M. Boland (D-Sanford)

Rep. James J. Campbell, Sr. (I-Newfield)

Rep. Alan M. Casavant (D-Biddeford)

Rep. Kathleen D. Chase (R-Wells)

Rep. Justin Mark Chenette (D-Saco)

Rep. Mark W. Eves (D-North Berwick)

Rep. Barry J. Hobbins (D-Saco)

Rep. Jonathan L. Kinney (R-Limington)

Rep. Aaron F. Libby (R-Waterboro)

Rep. Sharri K. MacDonald (R-Old Orchard Beach)

Rep. Donald G. Marean (R-Hollis)

Rep. Anne-Marie Mastraccio (D-Sanford)

Rep. William F. Noon (D-Sanford)

Rep. Wayne R. Parry (R-Arundel)

Rep. Joshua R. Plante (D-Berwick)

Rep. Helen Rankin (D-Hiram)

Rep. Megan M. Rochelo (D-Biddeford)

Rep. Deane Rykerson (D-Kittery)

Rep. Linda F. Sanborn (D-Gorham)

Rep. Windol C. Weaver (R-York)

House District 149 - Vacant

Sen. Ronald F. Collins (R-York)

Sen. David E. Dutremble (D-York)

Sen. Dawn Hill (D-York)

Sen. Gary E. Plummer (R-Cumberland)

Sen. John L. Tuttle, Jr. (D-York)

Sen. Linda M. Valentino (D-York)

jump to top of page - topbtn.gif - 3978 Bytes