Skip Maine state header navigation

Agencies | Online Services | Help

Elections Contact Us Find It

Primary Election Tabulations
June 8, 2004
County Commissioner - Republican
by District and Town


Aroostook County District 2
Cumberland County District 1
Cumberland County District 2
Franklin County District 2
Hancock County District 1
Hancock County District 3
Kennebec County District 3
Knox County District 3
Lincoln County District 1
Lincoln County District 3
Oxford County District 1
Oxford County District 2
Penobscot County District 1
Penobscot County District 2
Piscataquis County District 2
Piscataquis County District 3
Sagadahoc County District 1
Sagadahoc County District 2
Somerset County District 1
Somerset County District 2
Waldo County District 3
Washington County District 1
Washington County District 2
York County District 4


Aroostook County District 2

UNDERWOOD, PAUL J. PRESQUE ISLE ASHLAND 38 includes T11 R14 Twp. CARIBOU 222 CASTLE HILL 14 CHAPMAN 13 GARFIELD PLT. 5 MAPLETON 60 MASARDIS 11 PRESQUE ISLE 345 WASHBURN 78 WESTFIELD 23 District Total 809

Cumberland County District 1

FORBIS, SHARON L. PORTLAND CUMBERLAND Ward 1 Precinct 1 541 Ward 2 Precinct 1 49 Municipal Total 590 FALMOUTH Central Voting 91 Ward 1 Precinct 1 702 Municipal Total 793 LONG ISLAND 27 PORTLAND Central Voting 125 Ward 1 Precinct 1 75 Ward 1 Precinct 2 31 Ward 1 Precinct 3 38 Ward 1 Precinct 4 8 Ward 1 Precinct 5 19 Ward 2 Precinct 1 44 Ward 2 Precinct 2 42 Ward 2 Precinct 3 40 Ward 3 Precinct 1 66 Ward 3 Precinct 2 72 Ward 3 Precinct 3 167 Ward 4 Precinct 1 113 Ward 4 Precinct 2 105 Ward 4 Precinct 3 113 Ward 5 Precinct 1 66 Ward 5 Precinct 2 104 Ward 5 Precinct 3 258 Municipal Total 1,486 YARMOUTH 715 District Total 3,611

Cumberland County District 2

LARSEN, NANCY L. SOUTH PORTLAND CAPE ELIZABETH 687 FRYE ISLAND 11 GORHAM Central Voting 50 Ward 1 Precinct 1 234 Ward 2 Precinct 1 193 Ward 3 Precinct 1 141 Municipal Total 618 SCARBOROUGH 790 SOUTH PORTLAND Central Voting 65 Ward 1 Precinct 1 170 Ward 2 Precinct 1 195 Ward 3 Precinct 1 138 Ward 4 Precinct 1 161 Ward 5 Precinct 1 108 Municipal Total 837 STANDISH 447 WESTBROOK Central Voting 41 Ward 1 Precinct 1 114 Ward 2 Precinct 1 116 Ward 3 Precinct 1 77 Ward 4 Precinct 1 47 Ward 5 Precinct 1 196 Municipal Total 591 District Total 3,981

Franklin County District 2

HARDY, FREDERICK W. NEW SHARON CHESTERVILLE 59 FARMINGTON 319 NEW SHARON 115 District Total 493

Hancock County District 1

SHEA, KENNETH ROBERT ELLSWORTH AMHERST 14 AURORA 9 BLUE HILL 135 DTT9 & T10 TWP. 2 EASTBROOK 10 ELLSWORTH Ward 1 Precinct 1 193 Ward 2 Precinct 1 57 Ward 3 Precinct 1 61 Ward 4 Precinct 1 147 Municipal Total 458 GOULDSBORO 174 GREAT POND 9 MARIAVILLE 20 NO. 8, S.D. TWP. 3 includes No. 7 Twp. OSBORN 12 OTIS 41 SORRENTO 36 SULLIVAN 61 SURRY 103 T3 ND TWP. 0 WALTHAM 18 WINTER HARBOR 33 District Total 1,138

Hancock County District 3

CARTER, BRUCE R. FRANKLIN BAR HARBOR 175 CRANBERRY ISLES Ward 1 Precinct 1 9 Ward 2 Precinct 1 11 Municipal Total 20 FRANKLIN 60 FRENCHBORO 5 HANCOCK 107 LAMOINE 155 MOUNT DESERT 131 SOUTHWEST HARBOR 87 SWAN'S ISLAND 31 TREMONT 68 TRENTON 76 District Total 915

Kennebec County District 3

GRENIER, STEVEN P. ALBION ALBION 101 BENTON 122 CLINTON 185 OAKLAND 236 WATERVILLE 307 WINSLOW 240 District Total 1,191

Knox County District 3

NASH, LAWRENCE F. CAMDEN APPLETON 80 CAMDEN 347 HOPE 184 ISLE AU HAUT 4 MATINICUS ISLE PLT. 4 NORTH HAVEN 17 UNION 236 VINALHAVEN 54 WASHINGTON 80 District Total 1,006

Lincoln County District 1

HONEY, KENNETH A. BOOTHBAY BOOTHBAY 257 BOOTHBAY HARBOR 210 EDGECOMB 91 SOUTHPORT 120 WESTPORT ISLAND 82 WISCASSET 380 District Total 1,140

Lincoln County District 3

BOND, SHERIDAN T. JEFFERSON ALNA 75 DAMARISCOTTA 198 DRESDEN 125 JEFFERSON 176 NEWCASTLE 160 SOMERVILLE 30 WHITEFIELD 110 District Total 874

Oxford County District 1

MERRILL, STEVEN MICHAEL NORWAY ALBANY TWP. 3 BETHEL 217 BROWNFIELD 62 DENMARK 84 FRYEBURG 209 HANOVER 32 HIRAM Ward 1 Precinct 1 46 Ward 2 Precinct 1 41 Municipal Total 87 LOVELL 71 NORWAY 305 PORTER 70 STOW 16 SWEDEN 26 WATERFORD 94 District Total 1,276

Oxford County District 2

DUGUAY, DAVID A. BYRON ANDOVER 43 BYRON 6 CANTON 37 DIXFIELD 91 GILEAD 6 HARTFORD 31 LINCOLN PLT. 7 MAGALLOWAY PLT. 5 MEXICO 102 MILTON TWP. 3 includes Adamstown/Cupsuptic Twps. NEWRY 28 PERU 43 ROXBURY 18 RUMFORD 251 SUMNER 38 UPTON 9 District Total 718

Penobscot County District 1

TYLER, JAMES M. BANGOR BANGOR Central Voting 90 Ward 1 Precinct 1 141 Ward 1 Precinct 2 194 Ward 2 Precinct 1 114 Ward 2 Precinct 2 86 Ward 3 Precinct 1 109 Ward 3 Precinct 2 223 Ward 4 Precinct 1 89 Ward 4 Precinct 2 155 Municipal Total 1,201 BREWER 469 CLIFTON 38 EDDINGTON 120 HOLDEN 292 VEAZIE 146 District Total 2,266

Penobscot County District 2

DAVIS, THOMAS J. KENDUSKEAG BRADFORD 42 CARMEL 148 CHARLESTON 54 CORINNA 180 CORINTH 150 DEXTER 268 DIXMONT 81 EXETER 72 GARLAND 69 GLENBURN 169 HAMPDEN 462 HERMON 295 HUDSON 45 KENDUSKEAG 44 LEVANT 87 NEWBURGH 71 NEWPORT 224 ORRINGTON 167 PLYMOUTH 73 STETSON 0 District Total 2,701

Piscataquis County District 2

LIZOTTE, THOMAS K. DOVER-FOXCROFT BOWERBANK 9 DOVER-FOXCROFT 291 SANGERVILLE 71 WILLIMANTIC 22 District Total 393

Piscataquis County District 3

TRASK, FREDERICK Y. LAKE VIEW PLANTATION ATKINSON 13 BROWNVILLE 51 GREENVILLE TWPS. 4 LAKE VIEW PLT. 15 MEDFORD 14 MILO 85 SEBEC 41 T1 R9 TWP. 3 District Total 226

Sagadahoc County District 1

GRIFFETH, GARY L. HOUSTON, ALAN J. TOPSHAM TOPSHAM BOWDOIN 42 97 TOPSHAM 203 250 District Total 245 347

Sagadahoc County District 2

RACE, KEVIN S. WOOLWICH BOWDOINHAM 122 GEORGETOWN 126 PHIPPSBURG 129 RICHMOND 174 WOOLWICH 178 District Total 729

Somerset County District 1

DUNPHY, ROBERT A. EMBDEN ANSON 101 ATHENS 29 BINGHAM 56 BRIGHTON PLT. 3 CAMBRIDGE 38 CARATUNK 12 DENNISTOWN PLT. 2 EMBDEN 45 HARMONY 40 HARTLAND 107 HIGHLAND PLT. 26 JACKMAN 32 MOOSE RIVER 13 MOSCOW 16 NEW PORTLAND 68 PALMYRA 103 PLEASANT RIDGE PLT. 9 RIPLEY 53 ROCKWOOD TWP. 36 ST. ALBANS 128 STARKS 14 THE FORKS PLT. 5 WEST FORKS PLT. 6 District Total 942

Somerset County District 2

ROY, PHILIP N. FAIRFIELD FAIRFIELD 165 MADISON 190 MERCER 36 NORRIDGEWOCK 105 SMITHFIELD 48 SOLON 48 District Total 592

Waldo County District 3

LARRABEE, GALEN D. KNOX BROOKS 3 BURNHAM 0 FREEDOM 2 KNOX 36 LIBERTY 0 MONTVILLE 1 MORRILL 1 PALERMO 3 SEARSMONT 0 THORNDIKE 27 TROY 4 UNITY 1 District Total 78

Washington County District 1

SHOREY, KEVIN L. CALAIS ALEXANDER 22 BAILEYVILLE 51 BARING PLT. 8 BEDDINGTON 0 BROOKTON TWP. 13 CALAIS 190 CHARLOTTE 28 CODYVILLE PLT. 2 COOPER 14 CRAWFORD 17 DANFORTH 21 DEBLOIS 3 DENNYSVILLE 23 GRAND LAKE STREAM PLT. 11 INDIAN TOWNSHIP 2 MEDDYBEMPS 19 NO. 21 TWP. 8 NORTHFIELD 8 PRINCETON 45 ROBBINSTON 22 TALMADGE 6 TOPSFIELD 5 VANCEBORO 6 WAITE 4 WESLEY 9 District Total 537

Washington County District 2

GARDNER, CHRISTOPHER M. EDMUNDS TWP. CUTLER 26 EAST MACHIAS 52 EASTPORT 94 EDMUNDS TWP. 21 LUBEC 58 MACHIAS 93 NO. 14 TWP. 3 PEMBROKE 39 PERRY 42 PLEASANT PT. VOTING DIS. 5 WHITING 19 District Total 452

York County District 4

CARPENTER, DAVID L. SANFORD ALFRED 157 NORTH BERWICK 189 SANFORD Ward 1 Precinct 1 104 Ward 2 Precinct 1 57 Ward 3 Precinct 1 109 Ward 4 Precinct 1 77 Ward 5 Precinct 1 78 Ward 6 Precinct 1 78 Ward 7 Precinct 1 51 Municipal Total 554 SHAPLEIGH 173 SOUTH BERWICK 273 District Total 1,346


Corporations Uniform Commercial Code Elections APA Rules Notaries Boards & Commissions
Home Archives Bureau of Motor Vehicles Corporations, Elections and Commissions What's New Secretary's Desk Kid's Page
© Department of the Secretary of State