Skip Maine state header navigation

Agencies | Online Services | Help

Elections Contact Us Find It

Primary Election Tabulations
June 8, 2004
State Senator - Republican
by District and Town


District 1

ANDREWS, MARY A. YORK ELIOT 345 KITTERY 375 OGUNQUIT 96 SOUTH BERWICK 282 YORK 573 District 1 Total 1,671

District 2

NASS, RICHARD A. ACTON ACTON 240 BERWICK 175 CORNISH 62 LEBANON 354 LIMERICK 108 NEWFIELD 97 NORTH BERWICK 181 PARSONSFIELD Ward 1 Precinct 1 43 Ward 2 Precinct 1 37 Municipal Total 80 SHAPLEIGH 169 WELLS 449 District 2 Total 1,915

District 3

COURTNEY, JONATHAN T.E. SANFORD ALFRED 155 LIMINGTON 131 LYMAN 138 SANFORD Ward 1 Precinct 1 105 Ward 2 Precinct 1 54 Ward 3 Precinct 1 109 Ward 4 Precinct 1 80 Ward 5 Precinct 1 69 Ward 6 Precinct 1 69 Ward 7 Precinct 1 51 Municipal Total 537 WATERBORO 235 District 3 Total 1,196

District 4

DROUIN, RONALD BIDDEFORD ARUNDEL 139 BIDDEFORD Ward 1 Precinct 1 75 Ward 2 Precinct 1 37 Ward 3 Precinct 1 56 Ward 4 Precinct 1 29 Ward 5 Precinct 1 21 Ward 6 Precinct 1 11 Ward 7 Precinct 1 18 Municipal Total 247 KENNEBUNK 744 KENNEBUNKPORT 380 District 4 Total 1,510

District 5

THROUMOULOS, PETER P. SACO BIDDEFORD Ward 6 Precinct 1 23 Ward 7 Precinct 1 4 Municipal Total 27 BUXTON 369 DAYTON 114 OLD ORCHARD BEACH 155 SACO Ward 1 Precinct 1 93 Ward 2 Precinct 1 109 Ward 3 Precinct 1 41 Ward 4 Precinct 1 123 Ward 5 Precinct 1 63 Ward 6 Precinct 1 74 Ward 7 Precinct 1 44 Municipal Total 547 District 5 Total 1,212

District 6

GILMAN, CAROLYN M. WESTBROOK GORHAM Central Voting 41 Ward 1 Precinct 1 242 Ward 2 Precinct 1 205 Ward 3 Precinct 1 143 Municipal Total 631 SCARBOROUGH 522 WESTBROOK Central Voting 21 Ward 1 Precinct 1 64 Ward 2 Precinct 1 125 Ward 3 Precinct 1 85 Ward 4 Precinct 1 8 Municipal Total 303 District 6 Total 1,456

District 7

MCKENNEY, PAUL J. SCARBOROUGH CAPE ELIZABETH 667 SCARBOROUGH 217 SOUTH PORTLAND Central Voting 63 Ward 1 Precinct 1 161 Ward 2 Precinct 1 172 Ward 3 Precinct 1 124 Ward 4 Precinct 1 157 Ward 5 Precinct 1 100 Municipal Total 777 District 7 Total 1,661

District 8

FISK, ROBERT F. JR. PORTLAND PORTLAND Central Voting 60 Ward 1 Precinct 1 77 Ward 1 Precinct 2 31 Ward 1 Precinct 3 36 Ward 1 Precinct 4 8 Ward 1 Precinct 5 19 Ward 2 Precinct 1 47 Ward 2 Precinct 2 42 Ward 2 Precinct 3 40 Ward 3 Precinct 1 36 Ward 3 Precinct 2 25 Ward 3 Precinct 3 158 Ward 5 Precinct 1 30 Municipal Total 609 District 8 Total 609

District 9

O'DONNELL, DENNIS A. WESTBROOK PORTLAND Central Voting 63 Ward 3 Precinct 1 25 Ward 3 Precinct 2 47 Ward 3 Precinct 3 4 Ward 4 Precinct 1 106 Ward 4 Precinct 2 103 Ward 4 Precinct 3 115 Ward 5 Precinct 1 26 Ward 5 Precinct 2 96 Ward 5 Precinct 3 258 Municipal Total 843 WESTBROOK Central Voting 26 Ward 1 Precinct 1 58 Ward 4 Precinct 1 39 Ward 5 Precinct 1 200 Municipal Total 323 District 9 Total 1,166

District 10

AUSTIN, ALFRED L. HARPSWELL BRUNSWICK Central Voting 75 Ward 1 Precinct 1 85 Ward 2 Precinct 1 150 Ward 3 Precinct 1 118 Ward 4 Precinct 1 113 Ward 5 Precinct 1 66 Ward 6 Precinct 1 39 Ward 7 Precinct 1 99 Municipal Total 745 FREEPORT 430 HARPSWELL Ward 1 Precinct 1 181 Ward 2 Precinct 1 116 Ward 3 Precinct 1 102 Municipal Total 399 POWNAL 72 District 10 Total 1,646

District 11

TURNER, KARL W. CUMBERLAND CUMBERLAND Ward 1 Precinct 1 632 Ward 2 Precinct 1 58 Municipal Total 690 FALMOUTH Central Voting 98 Ward 1 Precinct 1 769 Municipal Total 867 GRAY 459 LONG ISLAND 28 NORTH YARMOUTH 220 YARMOUTH 741 District 11 Total 3,005

District 12

BRUNO, JOSEPH RAYMOND CASCO 165 FRYE ISLAND 11 HOLLIS 280 RAYMOND 214 STANDISH 452 WINDHAM Central Voting 111 Ward 1 Precinct 1 483 Ward 2 Precinct 1 284 Municipal Total 878 District 12 Total 2,000

District 13

HASTINGS, DAVID R. III JACKSON, CALDWELL FRYEBURG OXFORD BALDWIN 59 22 BRIDGTON 352 161 BROWNFIELD 71 20 DENMARK 52 51 FRYEBURG 252 35 HARRISON 77 161 HIRAM Ward 1 Precinct 1 45 6 Ward 2 Precinct 1 41 5 Municipal Total 86 11 NAPLES 116 53 NORWAY 97 215 OTISFIELD 46 83 OXFORD 55 208 PARIS 97 208 PORTER 66 11 SEBAGO 101 19 District 13 Total 1,527 1,258

District 14

CAMERON, ROBERT A. RUMFORD ALBANY TWP. 26 ANDOVER 46 BETHEL 224 BUCKFIELD 103 BYRON 6 CANTON 42 DIXFIELD 101 GILEAD 9 GREENWOOD 34 HANOVER 29 HARTFORD 37 HEBRON 31 JAY 96 LINCOLN PLT. 7 LOVELL 71 MAGALLOWAY PLT. 5 MEXICO 98 MILTON TWP. 4 includes Adamstown/Cupsuptic Twp. NEWRY 30 PERU 49 ROXBURY 19 RUMFORD 258 STONEHAM 14 STOW 17 SUMNER 44 SWEDEN 24 UPTON 9 WATERFORD 97 WEST PARIS 72 WOODSTOCK 78 District 14 Total 1,680

District 15

SNOWE-MELLO, LOIS A. POLAND AUBURN Ward 1 Precinct 1 167 Ward 2 Precinct 1 187 Ward 3 Precinct 1 143 Ward 4 Precinct 1 136 Ward 5 Precinct 1 119 Municipal Total 752 DURHAM 141 NEW GLOUCESTER 277 POLAND 223 District 15 Total 1,393

District 16

MENDROS, STAVROS J. LEWISTON LEWISTON Central Voting 74 Ward 1 Precinct 1 90 Ward 2 Precinct 1 151 Ward 3 Precinct 1 33 Ward 4 Precinct 1 98 Ward 5 Precinct 1 44 Ward 6 Precinct 1 46 Ward 7 Precinct 1 97 Municipal Total 633 District 16 Total 633

District 17

SIMONES, JAMES G. GREENE GREENE 161 LEEDS 63 LISBON Ward 1 Precinct 1 138 Ward 2 Precinct 1 177 Municipal Total 315 LIVERMORE 92 LIVERMORE FALLS 75 MECHANIC FALLS 129 MINOT 84 SABATTUS 116 TURNER 171 WALES 47 District 17 Total 1,253

District 18

WOODCOCK, CHANDLER E. FARMINGTON AVON 29 BELGRADE 154 CARRABASSETT VALLEY 42 CARTHAGE 9 CHESTERVILLE 62 COPLIN PLT. 3 DALLAS PLT. 24 EUSTIS 39 FARMINGTON 329 FAYETTE 90 FREEMAN TWP. 7 includes Salem Twp. INDUSTRY 61 KINGFIELD 92 MADRID TWP. 4 MERCER 40 MOUNT VERNON 87 NEW SHARON 113 NEW VINEYARD 60 PERKINS TWP. 0 includes Washington Twp. PHILLIPS 50 RANGELEY 123 RANGELEY PLT. 13 READFIELD 186 ROME 44 SANDY RIVER PLT. 16 SMITHFIELD 51 STRONG 113 TEMPLE 31 VIENNA 33 WAYNE 123 WELD 34 WILTON 311 District 18 Total 2,373

District 19

MAYO, ARTHUR F. III BATH ARROWSIC 27 BATH Central Voting 56 Ward 1 Precinct 1 77 Ward 2 Precinct 1 63 Ward 3 Precinct 1 35 Ward 4 Precinct 1 56 Ward 5 Precinct 1 69 Ward 6 Precinct 1 57 Ward 7 Precinct 1 82 Municipal Total 495 BOWDOIN 147 BOWDOINHAM 125 DRESDEN 114 GEORGETOWN 140 PHIPPSBURG 129 RICHMOND 181 TOPSHAM 435 WEST BATH 207 WOOLWICH 192 District 19 Total 2,192

District 20

DOW, DANA L. FOSSEL, LESLIE T. WALDOBORO ALNA

At the conclusion of the recount, the vote was as follows: Dow, Dana L., 1,834; Fossel, Leslie T., 1834. At this time, four ballots remain in dispute. Therefore, the outcome of the election is not yet determined.

ALNA                         10                       79

BOOTHBAY                    112                      165

BOOTHBAY HARBOR              93                      127

BREMEN                       43                       37

BRISTOL                     145                      151

DAMARISCOTTA                119                      118

EDGECOMB                     39                       60

FRIENDSHIP                  128                       19

JEFFERSON                   132                       85

MONHEGAN PLT.                 0                        4

NEWCASTLE                    83                      102

NOBLEBORO                   105                       70

SOMERVILLE                    8                       26

SOUTH BRISTOL                44                       59

SOUTHPORT                    45                       79

WALDOBORO                   396                       98

WASHINGTON                   63                       28

WESTPORT ISLAND              22                       70

WHITEFIELD                   37                       89

WINDSOR                      50                      106

WISCASSET                   160                      262

District 20 Total         1,834                    1,834

District 21

NEWMAN, F. DOUGLAS HALLOWELL CHELSEA 100 FARMINGDALE 163 GARDINER Ward 1 Precinct 1 69 Ward 2 Precinct 1 56 Ward 3 Precinct 1 74 Ward 4 Precinct 1 68 Municipal Total 267 HALLOWELL Ward 1 Precinct 1 22 Ward 2 Precinct 1 34 Ward 3 Precinct 1 24 Ward 4 Precinct 1 21 Ward 5 Precinct 1 68 Municipal Total 169 LITCHFIELD 144 MANCHESTER 238 MONMOUTH Ward 1 Precinct 1 135 Ward 2 Precinct 1 39 Municipal Total 174 PITTSTON 142 RANDOLPH 98 WEST GARDINER 164 WINTHROP 477 District 21 Total 2,136

District 22

SAVAGE, CHRISTINE R. UNION APPLETON 86 CAMDEN 358 CUSHING 69 HOPE 191 MATINICUS ISLE PLT. 6 NORTH HAVEN 19 OWL'S HEAD 140 ROCKLAND 291 ROCKPORT 256 SOUTH THOMASTON 87 ST. GEORGE 169 THOMASTON 170 UNION 267 VINALHAVEN 57 WARREN 163 District 22 Total 2,329

District 23

WESTON, CAROL MONTVILLE BELFAST Ward 1 Precinct 1 139 Ward 2 Precinct 1 116 Ward 3 Precinct 1 100 Municipal Total 355 BELMONT 37 BROOKS 51 BURNHAM 35 FRANKFORT 45 FREEDOM 32 ISLESBORO 45 JACKSON 27 KNOX 55 LIBERTY 73 LINCOLNVILLE 215 MONROE 46 MONTVILLE 39 MORRILL 55 NORTHPORT 98 PALERMO 133 PROSPECT 24 SEARSMONT 53 SEARSPORT 152 STOCKTON SPRINGS 128 SWANVILLE 51 THORNDIKE 53 TROY 62 UNITY 98 WALDO 39 WINTERPORT 159 District 23 Total 2,160

District 24

O'BRIEN, JULIE ANN AUGUSTA AUGUSTA Central Voting 61 Ward 1 Precinct 1 212 Ward 2 Precinct 1 167 Ward 3 Precinct 1 139 Ward 4 Precinct 1 208 Municipal Total 787 CHINA 204 OAKLAND 229 SIDNEY 166 VASSALBORO 172 District 24 Total 1,558

District 25

STAFFORD, BRUCE A. WINSLOW ALBION 85 BENTON 117 CLINTON 170 DETROIT 20 PITTSFIELD 178 WATERVILLE 311 WINSLOW 265 District 25 Total 1,146

District 26

MILLS, S. PETER CORNVILLE ANSON 100 ATHENS 27 BINGHAM 65 BRIGHTON PLT. 2 CANAAN 66 CARATUNK 12 CORNVILLE 62 DENNISTOWN PLT. 2 EMBDEN 50 FAIRFIELD 162 HIGHLAND PLT. 27 JACKMAN 36 MADISON 220 MOOSE RIVER 12 MOSCOW 18 NEW PORTLAND 78 NORRIDGEWOCK 111 PLEASANT RIDGE PLT. 9 ROCKWOOD TWP. 34 SKOWHEGAN 299 SOLON 55 STARKS 17 THE FORKS PLT. 7 WEST FORKS PLT. 6 District 26 Total 1,477

District 27

DAVIS, PAUL T. SR. SANGERVILLE ABBOT 46 ATKINSON 20 BEAVER COVE 29 BOWERBANK 11 BROWNVILLE 58 CAMBRIDGE 45 CHESTER 26 includes Mattamascontis Twp. DOVER-FOXCROFT 311 EAST MILLINOCKET 69 GREENVILLE 156 GREENVILLE TWPS. 5 GUILFORD 115 HARMONY 57 HARTLAND 114 INDIAN PURCHASE TWP. 8 includes Hersheytown/Soldiertown Twp. KINGSBURY PLT. 4 LAKE VIEW PLT. 13 MEDFORD 15 MEDWAY 44 MILLINOCKET 160 MILO 87 MONSON 43 MOUNT CHASE 13 PALMYRA 112 PARKMAN 32 PATTEN 36 RIPLEY 65 SANGERVILLE 78 SEBEC 44 SEBOEIS PLT. 10 SHIRLEY 16 ST. ALBANS 146 STACYVILLE 11 T1 R9 TWP. 3 WELLINGTON 3 WILLIMANTIC 15 WOODVILLE 3 District 27 Total 2,023

District 28

LINNEHAN, JOHN D. JR. ELLSWORTH BAR HARBOR 172 BLUE HILL 137 BROOKLIN 66 BROOKSVILLE 73 CRANBERRY ISLES Ward 1 Precinct 1 10 Ward 2 Precinct 1 10 Municipal Total 20 DEER ISLE 157 ELLSWORTH Ward 1 Precinct 1 176 Ward 2 Precinct 1 57 Ward 3 Precinct 1 62 Ward 4 Precinct 1 147 Municipal Total 442 FRENCHBORO 5 GOULDSBORO 172 HANCOCK 98 ISLE AU HAUT 4 LAMOINE 155 MOUNT DESERT 122 NO. 8, S.D. TWP. 2 SEDGWICK 51 SORRENTO 33 SOUTHWEST HARBOR 80 STONINGTON 54 SULLIVAN 60 SURRY 99 SWAN'S ISLAND 30 TREMONT 69 TRENTON 85 WINTER HARBOR 32 District 28 Total 2,218

District 29

RAYE, KEVIN L. PERRY ADDISON 77 ALEXANDER 25 BAILEYVILLE 52 BARING PLT. 8 BEALS 25 BEDDINGTON 0 BROOKTON TWP. 12 CALAIS 192 CARROLL PLT. 9 CENTERVILLE 3 CHARLOTTE 27 CHERRYFIELD 66 CODYVILLE PLT. 2 COLUMBIA 24 COLUMBIA FALLS 31 COOPER 15 CRAWFORD 18 CUTLER 31 DANFORTH 19 DEBLOIS 3 DENNYSVILLE 24 DREW PLT. 2 DTT9 & T10 TWP. 2 EAST MACHIAS 61 EASTBROOK 13 EASTPORT 116 EDMUNDS TWP. 20 FRANKLIN 65 GRAND LAKE STREAM PLT. 10 GREAT POND 9 HARRINGTON 30 INDIAN TOWNSHIP 1 JONESBORO 51 JONESPORT 53 LAKEVILLE 10 LUBEC 70 MACHIAS 104 MACHIASPORT 52 MARSHFIELD 35 MEDDYBEMPS 20 MILBRIDGE 59 NO. 14 TWP. 3 NO. 21 TWP. 8 NO. 8, S.D. TWP. 1 NORTHFIELD 8 OSBORN 11 PEMBROKE 41 PERRY 48 PLEASANT PT. VOTING DIS. 4 PRENTISS TWP. 4 PRINCETON 44 ROBBINSTON 21 ROQUE BLUFFS 13 STEUBEN 29 T3 ND TWP. 0 TALMADGE 5 TOPSFIELD 5 VANCEBORO 6 WAITE 6 WALTHAM 21 WESLEY 9 WHITING 25 WHITNEYVILLE 14 District 29 Total 1,772

District 30

PEAVEY-HASKELL, ANITA GREENBUSH ALTON 24 BRADFORD 40 EDINBURG 3 includes Argyle Twp. ENFIELD 92 GREENBUSH 64 HOWLAND 38 HUDSON 48 KINGMAN TWP. 1 LAGRANGE 21 LEE 42 LINCOLN 151 MATTAWAMKEAG 19 MAXFIELD 12 OLD TOWN Ward 1 Precinct 1 75 Ward 2 Precinct 1 73 Ward 3 Precinct 1 87 Ward 4 Precinct 1 7 Municipal Total 242 ORONO Ward 1 Precinct 1 & 2 114 Ward 1 Precinct 3 79 Ward 2 Precinct 1 22 Municipal Total 215 PASSADUMKEAG 24 PENOB. NAT. VOTING DIS. 6 SPRINGFIELD 10 VEAZIE 128 WEBSTER PLT. 3 WINN 10 District 30 Total 1,193

District 31

YOUNGBLOOD, EDWARD M. BREWER AMHERST 16 AURORA 13 BRADLEY 42 BREWER 519 BUCKSPORT 169 BURLINGTON 15 CASTINE 65 CLIFTON 40 DEDHAM 121 EDDINGTON 131 HOLDEN 317 LOWELL 25 MARIAVILLE 19 MILFORD 66 includes Greenfield Twp. ORLAND 113 ORRINGTON 177 OTIS 40 PENOBSCOT 71 VERONA ISLAND 33 District 31 Total 1,992

District 32

SAWYER, W. TOM BANGOR BANGOR Central Voting 91 Ward 1 Precinct 1 140 Ward 1 Precinct 2 199 Ward 2 Precinct 1 113 Ward 2 Precinct 2 85 Ward 3 Precinct 1 110 Ward 3 Precinct 2 231 Ward 4 Precinct 1 94 Ward 4 Precinct 2 152 Municipal Total 1,215 HERMON 304 District 32 Total 1,519

District 33

FREDETTE, KENNETH WADE PLOWMAN, DEBRA D. TREADWELL, RUSSELL P. NEWPORT HAMPDEN CARMEL CARMEL 10 14 149 CHARLESTON 21 21 15 CORINNA 102 45 66 CORINTH 67 40 51 DEXTER 133 58 110 DIXMONT 26 52 15 ETNA 10 2 50 EXETER 24 10 44 GARLAND 32 27 19 GLENBURN 104 55 37 HAMPDEN 53 472 71 KENDUSKEAG 9 22 15 LEVANT 4 44 45 NEWBURGH 10 56 20 NEWPORT 163 20 105 PLYMOUTH 31 9 42 STETSON 27 13 14 District 33 Total 826 960 868

District 34

CLUKEY, DEAN F. HOULTON AMITY 8 ASHLAND 31 includes T11 R14 Twp. BANCROFT 8 BENEDICTA TWP. 8 BLAINE 19 includes E Plt. BRIDGEWATER 21 CARY PLT. 8 CASTLE HILL 0 includes T11 R4 Twp. CHAPMAN 10 CRYSTAL 11 DYER BROOK 17 EASTON 56 FORT FAIRFIELD 77 GLENWOOD PLT. 1 HAMMOND 5 HAYNESVILLE 3 HERSEY 4 HODGDON 37 HOULTON 164 ISLAND FALLS 45 LINNEUS 28 LITTLETON 25 LUDLOW 9 MACWAHOC PLT. 4 includes Molunkus Twp. MARS HILL 74 MASARDIS 9 MERRILL 7 MONTICELLO 23 MORO PLT. 1 includes T7 R5 Twp. NEW LIMERICK 22 OAKFIELD 7 ORIENT 8 OXBOW PLT. 6 PRESQUE ISLE 310 REED PLT. 4 SHERMAN 36 SMYRNA 14 WESTFIELD 19 WESTON 15 District 34 Total 1,154

District 35

MARTIN, CATHY A. CARIBOU ALLAGASH 5 includes T11 R14 Twp. ASHLAND 1 CARIBOU 210 CASTLE HILL 14 includes T11 R4 Twp. CASWELL 8 CONNOR TWP. 4 CYR PLT. 2 EAGLE LAKE 12 includes T15 R6 Twp. FORT KENT 51 FRENCHVILLE 8 GARFIELD PLT. 3 GRAND ISLE 5 HAMLIN 8 LIMESTONE 101 MADAWASKA 94 MADAWASKA LAKE TWP. 19 MAPLETON 53 NASHVILLE PLT. 1 NEW CANADA 3 NEW SWEDEN 32 PERHAM 17 PORTAGE LAKE 16 includes T15 R9 Twp. SAINT AGATHA 25 SINCLAIR TWP. 3 ST. FRANCIS 9 includes T18 R10 Twp. ST. JOHN PLT. 1 STOCKHOLM 14 T17 R5 TWP. 25 a.k.a. Cross Lake VAN BUREN 49 includes T17 R2 Twp. WADE 9 WALLAGRASS 4 WASHBURN 59 WESTMANLAND 6 WINTERVILLE PLT. 10 includes T15 R6 Twp. WOODLAND 20 District 35 Total 901


Corporations Uniform Commercial Code Elections APA Rules Notaries Boards & Commissions
Home Archives Bureau of Motor Vehicles Corporations, Elections and Commissions What's New Secretary's Desk Kid's Page
© Department of the Secretary of State