Skip Maine state header navigation

Agencies | Online Services | Help

Elections Division
Department of the Secretary of State
101 State House Station, Augusta, Maine 04333-0101
PHONE (207) 624-7650. FAX (207) 287-6545

Primary Election Tabulations
June 13, 2000
County Commissioner, Democratic
by County, District, and Town

To go to a particular county and district, click as appropriate:

Androscoggin - District 1      Kennebec - District 1
Androscoggin - District 2      Kennebec - District 3
Aroostook - District 2         Oxford - District 2
Aroostook - District 3         Penobscot - District 1
Cumberland - District 1        Sagadahoc - District 1
Cumberland - District 2        Sagadahoc - District 2
Franklin - District 1          Somerset - District 1
Hancock - District 1           Somerset - District 2
Hancock - District 3           Washington - District 2
                               York - District 5

ANDROSCOGGIN

District 1

BERRY, ELMER MADDEN, EDWARD T. GREENE LISBON GREENE 25 8 LEEDS 11 7 LEWISTON Central Voting 11 13 Ward 2 Precinct 1 162 140 Municipal Total 173 153 LISBON Ward 1 Precinct 1 19 57 Ward 2 Precinct 1 25 75 Municipal Total 44 132 LIVERMORE 178 45 LIVERMORE FALLS 119 35 SABATTUS 23 22 TURNER 23 8 WALES 7 2 District Total 603 59.4% 412 40.6%

ANDROSCOGGIN

District 2

COTE, CONSTANCE D. GENDRON, CHRISTOPHER M. AUBURN AUBURN AUBURN Ward 1 Precinct 1 152 78 Ward 2 Precinct 1 140 40 Ward 3 Precinct 1 143 36 Ward 4 Precinct 1 129 38 Ward 5 Precinct 1 171 79 Municipal Total 735 271 DURHAM 34 7 MECHANIC FALLS 16 17 MINOT 15 9 POLAND 154 53 District Total 954 72.8% 357 27.2%

AROOSTOOK

District 2

KELLEY, PETER S. CARIBOU ALLAGASH 9 CARIBOU 49 CASTLE HILL 3 CHAPMAN 6 EAGLE LAKE 78 MADAWASKA LAKE TWP. 8 MAPLETON 16 PERHAM 7 PORTAGE LAKE 26 PRESQUE ISLE 68 SINCLAIR TWP. 32 ST. FRANCIS 29 ST. JOHN PLT. 20 WADE 8 WASHBURN 55 WESTMANLAND 2 WINTERVILLE PLT. 16 District Total 432 100.0%

AROOSTOOK

District 3

FOURNIER, NORMAN WALLAGRASS CASWELL 10 CONNOR TWP. 12 CYR PLT. 14 FORT KENT 163 FRENCHVILLE 198 GRAND ISLE 62 HAMLIN 49 LIMESTONE 83 MADAWASKA 792 NEW CANADA 20 NEW SWEDEN 12 SAINT AGATHA 132 STOCKHOLM 17 UN. TWP. OF T17 R5 10 VAN BUREN 475 WALLAGRASS 37 WOODLAND 9 District Total 2,095 100.0%

CUMBERLAND

District 1

CLENOTT, ESTHER B. PORTLAND CUMBERLAND Ward 1 Precinct 1 117 Ward 2 Precinct 1 16 Municipal Total 133 FALMOUTH Ward 1 Precinct 1 110 Ward 2 Precinct 1 111 Municipal Total 221 LONG ISLAND 10 NORTH YARMOUTH 49 PORTLAND Central Voting 121 Ward 1 Precinct 1 107 Ward 1 Precinct 2 18 Ward 1 Precinct 3 68 Ward 1 Precinct 4 7 Ward 1 Precinct 5 9 Ward 2 Precinct 1 25 Ward 2 Precinct 2 42 Ward 2 Precinct 3 40 Ward 2 Precinct 4 24 Ward 3 Precinct 1 25 Ward 3 Precinct 2 40 Ward 3 Precinct 3 88 Ward 3 Precinct 4 63 Ward 4 Precinct 1 98 Ward 4 Precinct 2 69 Ward 4 Precinct 3 99 Ward 4 Precinct 4 136 Ward 4 Precinct 5 118 Ward 5 Precinct 1 28 Ward 5 Precinct 2 40 Ward 5 Precinct 3 28 Ward 5 Precinct 4 43 Ward 5 Precinct 5 103 Municipal Total 1,439 District Total 1,852 100.0%

CUMBERLAND

District 2

FEENEY, RICHARD J. GORMAN, KEITH E. SOUTH PORTLAND WESTBROOK BALDWIN 1 4 CAPE ELIZABETH 154 32 FRYE ISLAND 2 4 GORHAM Central Voting 6 3 Ward 1 Precinct 1 23 20 Ward 2 Precinct 1 18 23 Ward 3 Precinct 1 15 18 Municipal Total 62 64 SCARBOROUGH 112 28 SOUTH PORTLAND Ward 1 Precinct 1 91 33 Ward 2 Precinct 1 147 18 Ward 3 Precinct 1 59 27 Ward 4 Precinct 1 106 25 Ward 5 Precinct 1 69 16 Municipal Total 472 119 STANDISH 112 102 WESTBROOK Central Voting 16 46 Ward 1 Precinct 1 29 62 Ward 1 Precinct 2 0 0 Ward 2 Precinct 1 17 79 Ward 3 Precinct 1 23 61 Ward 4 Precinct 1 29 82 Ward 5 Precinct 1 28 106 Municipal Total 142 436 District Total 1,057 57.3% 789 42.7%

FRANKLIN

District 1

MCGRANE, GARY T. JAY CARTHAGE 5 JAY 96 WILTON 98 District Total 199 100.0%

HANCOCK

District 1

WAGNER, JAMES B. SORRENTO AMHERST 5 AURORA 1 BLUE HILL 11 EASTBROOK 0 ELLSWORTH Ward 1 Precinct 1 29 Ward 2 Precinct 1 5 Ward 3 Precinct 1 10 Ward 4 Precinct 1 6 Municipal Total 50 GOULDSBORO 24 GREAT POND 2 MARIAVILLE 1 OSBORN 2 OTIS 4 SORRENTO 11 SULLIVAN 3 SURRY 13 UN. TWP. DTT9 & T10 0 UN. TWP. NO. 8, S.D. 0 WALTHAM 5 WINTER HARBOR 35 District Total 167 100.0%

HANCOCK

District 3

DAMON, DENNIS S. TRENTON BAR HARBOR 91 CRANBERRY ISLES Ward 1 Precinct 1 3 Ward 2 Precinct 1 5 Municipal Total 8 FRANKLIN 1 FRENCHBORO 6 HANCOCK 14 LAMOINE 15 MOUNT DESERT 25 SOUTHWEST HARBOR 26 SWAN'S ISLAND 7 TREMONT 16 TRENTON 8 District Total 217 100.0%

KENNEBEC

District 1

KIELTYKA, WESLEY G. AUGUSTA AUGUSTA Central Voting 23 Ward 1 Precinct 1 49 Ward 2 Precinct 1 43 Ward 3 Precinct 1 51 Ward 4 Precinct 1 50 Municipal Total 216 CHELSEA 61 CHINA 69 RANDOLPH 24 SIDNEY 44 VASSALBORO 201 WINDSOR 59 District Total 674 100.0%

KENNEBEC

District 3

JACQUES, PAUL F. WATERVILLE ALBION 28 BENTON 51 CLINTON 155 OAKLAND 97 WATERVILLE Ward 1 Precinct 1 68 Ward 2 Precinct 1 61 Ward 3 Precinct 1 45 Ward 4 Precinct 1 113 Ward 5 Precinct 1 117 Ward 6 Precinct 1 43 Ward 7 Precinct 1 66 Municipal Total 513 WINSLOW 33 District Total 877 100.0%

OXFORD

District 2

KENNARD, FREDRIC L. RUMFORD ANDOVER 16 BYRON 6 CANTON 9 DIXFIELD 57 GILEAD 0 LINCOLN PLT. 2 MAGALLOWAY PLT. 2 MEXICO 93 NEWRY 11 PERU 27 ROXBURY 6 RUMFORD 263 UPTON 4 District Total 496 100.0%

PENOBSCOT

District 1

BALDACCI, PETER K. BANGOR BANGOR Central Voting 59 Ward 1 Precinct 1 41 Ward 1 Precinct 2 43 Ward 2 Precinct 1 69 Ward 2 Precinct 2 68 Ward 3 Precinct 1 31 Ward 3 Precinct 2 26 Ward 4 Precinct 1 50 Ward 4 Precinct 2 33 Municipal Total 420 BREWER Ward 1 Precinct 1 12 Ward 2 Precinct 1 17 Ward 3 Precinct 1 19 Ward 4 Precinct 1 24 Ward 5 Precinct 1 21 Ward 5 Precinct 2 15 Municipal Total 108 HAMPDEN Ward 1 Precinct 1 122 Ward 2 Precinct 1 115 Municipal Total 237 District Total 765 100.0%

SAGADAHOC

District 1

CROSBY, CHARLES E. III TOPSHAM BOWDOIN 27 TOPSHAM 165 District Total 192 100.0%

SAGADAHOC

District 2

CONNERY, CRISPIN H. WOOLWICH ARROWSIC 19 BOWDOINHAM 76 GEORGETOWN 43 PHIPPSBURG 22 RICHMOND 101 WOOLWICH 25 District Total 286 100.0%

SOMERSET

District 1

GARLAND, ROBERT J. ROTONDI, TRACEY H. ANSON ATHENS ANSON 37 13 ATHENS 1 54 BINGHAM 3 22 BRIGHTON PLT. 0 2 CAMBRIDGE 1 1 CARATUNK 0 5 DENNISTOWN PLT. 0 1 EMBDEN 3 10 HARMONY 3 10 HARTLAND 12 33 HIGHLAND PLT. 4 2 JACKMAN 2 15 MOOSE RIVER 0 2 MOSCOW 4 8 NEW PORTLAND 8 4 PALMYRA 15 16 PLEASANT RIDGE PLT. 2 2 RIPLEY 4 13 ROCKWOOD TWP. 4 24 ST. ALBANS 6 22 STARKS 3 5 THE FORKS PLT. 2 0 WEST FORKS PLT. 3 3 District Total 117 30.5% 267 69.5%

SOMERSET

District 2

LIBBY, ZANE G. NORRIDGEWOCK FAIRFIELD 122 MADISON 153 MERCER 14 NORRIDGEWOCK 48 SMITHFIELD 17 SOLON 15 District Total 369 100.0%

WASHINGTON

District 2

BOONE, WILLIAM B. EASTPORT BEDDINGTON 0 CENTERVILLE 0 CUTLER 3 DEBLOIS 0 DENNYSVILLE 8 EAST MACHIAS 7 EASTPORT 100 EDMUNDS TWP. 7 LUBEC 29 MACHIASPORT 2 MARSHFIELD 5 NORTHFIELD 5 PEMBROKE 9 PERRY 8 PLEASANT PT. VOTING DIS. 17 TWP. 14 0 UN. TWP. OF TRESCOTT 1 WESLEY 5 WHITING 12 WHITNEYVILLE 6 District Total 224 100.0%

YORK

District 5

LAYMAN, WILLIAM H. YORK ELIOT 116 KITTERY 617 OGUNQUIT 31 WELLS 54 YORK 66 District Total 884 100.0%

Return to the Tabulations Page.
Return to the Elections Home Page.
Return to the Bureau of Corporations, Elections and Commissions Home Page.
Return to the Department of the Secretary of State Home Page.