Skip Maine state header navigation

Agencies | Online Services | Help

Elections Division
Department of the Secretary of State
101 State House Station, Augusta, Maine 04333-0101
PHONE (207) 624-7650. FAX (207) 287-6545

Primary Election Tabulations
June 13, 2000
County Commissioner, Republican
by County, District, and Town

To go to a particular county and district, click as appropriate:

Androscoggin - District 2      Penobscot - District 2
Aroostook - District 2         Piscataquis - District 2
Cumberland - District 2        Piscataquis - District 3
Franklin - District 1          Sagadahoc - District 1
Franklin - District 2          Sagadahoc - District 2
Hancock - District 1           Somerset - District 1
Hancock - District 3           Somerset - District 2
Knox - District 2              Waldo - District 3
Knox - District 3              Washington - District 1
Lincoln - District 1           York - District 4
Lincoln - District 3           York - District 5
Oxford - District 1

ANDROSCOGGIN

District 2

YOUNG, DAVID COLBY AUBURN AUBURN Ward 1 Precinct 1 103 Ward 2 Precinct 1 83 Ward 3 Precinct 1 64 Ward 4 Precinct 1 58 Ward 5 Precinct 1 50 Municipal Total 358 DURHAM 43 MECHANIC FALLS 37 MINOT 33 POLAND 206 District Total 677 100.0%

AROOSTOOK

District 2

FORTIER, RICHARD A. UNDERWOOD, PAUL J. CARIBOU PRESQUE ISLE ALLAGASH 12 9 CARIBOU 98 26 CASTLE HILL 3 8 CHAPMAN 1 10 EAGLE LAKE 5 6 MADAWASKA LAKE TWP. 10 6 MAPLETON 30 72 PERHAM 8 4 PORTAGE LAKE 2 7 PRESQUE ISLE 29 178 SINCLAIR TWP. 5 1 ST. FRANCIS 6 10 ST. JOHN PLT. 6 1 WADE 6 5 WASHBURN 44 102 WESTMANLAND 3 4 WINTERVILLE PLT. 2 3 District Total 270 37.4% 452 62.6%

CUMBERLAND

District 2

RIDGE, JOHN F. CAPE ELIZABETH BALDWIN 37 CAPE ELIZABETH 271 FRYE ISLAND 12 GORHAM Central Voting 21 Ward 1 Precinct 1 85 Ward 2 Precinct 1 41 Ward 3 Precinct 1 59 Municipal Total 206 SCARBOROUGH 255 SOUTH PORTLAND Ward 1 Precinct 1 80 Ward 2 Precinct 1 99 Ward 3 Precinct 1 100 Ward 4 Precinct 1 99 Ward 5 Precinct 1 83 Municipal Total 461 STANDISH 298 WESTBROOK Central Voting 39 Ward 1 Precinct 1 79 Ward 1 Precinct 2 0 Ward 2 Precinct 1 62 Ward 3 Precinct 1 39 Ward 4 Precinct 1 49 Ward 5 Precinct 1 133 Municipal Total 401 District Total 1,941 100.0%

FRANKLIN

District 1

HALL, C. RICHARD WILTON CARTHAGE 7 JAY 42 WILTON 160 District Total 209 100.0%

FRANKLIN

District 2

HARDY, FREDERICK W. NEW SHARON CHESTERVILLE 38 FARMINGTON 200 NEW SHARON 48 District Total 286 100.0%

HANCOCK

District 1

SHEA, KENNETH R. ELLSWORTH AMHERST 6 AURORA 7 BLUE HILL 41 EASTBROOK 8 ELLSWORTH Ward 1 Precinct 1 64 Ward 2 Precinct 1 21 Ward 3 Precinct 1 20 Ward 4 Precinct 1 43 Municipal Total 148 GOULDSBORO 57 GREAT POND 4 MARIAVILLE 8 OSBORN 7 OTIS 6 SORRENTO 13 SULLIVAN 23 SURRY 33 UN. TWP. DTT9 & T10 0 UN. TWP. NO. 8, S.D. 0 WALTHAM 13 WINTER HARBOR 66 District Total 440 100.0%

HANCOCK

District 3

WORCESTER, BEN C. III SOUTHWEST HARBOR BAR HARBOR 127 CRANBERRY ISLES Ward 1 Precinct 1 6 Ward 2 Precinct 1 8 Municipal Total 14 FRANKLIN 18 FRENCHBORO 2 HANCOCK 40 LAMOINE 35 MOUNT DESERT 57 SOUTHWEST HARBOR 51 SWAN'S ISLAND 19 TREMONT 35 TRENTON 24 District Total 422 100.0%

KNOX

District 2

SLEEPER, EDWARD B. SOUTH THOMASTON CUSHING 17 FRIENDSHIP 66 SOUTH THOMASTON 32 ST. GEORGE 35 THOMASTON 71 WARREN 97 District Total 318 100.0%

KNOX

District 3

NASH, LAWRENCE F. CAMDEN APPLETON 75 CAMDEN 530 HOPE 89 ISLE AU HAUT 6 MATINICUS ISLE PLT. 3 NORTH HAVEN 4 UNION 139 VINALHAVEN 9 WASHINGTON 27 District Total 882 100.0%

LINCOLN

District 1

O'CONNELL, JOHN W. BOOTHBAY HARBOR ALNA 29 BOOTHBAY 208 BOOTHBAY HARBOR 259 SOUTHPORT 87 WESTPORT 18 WISCASSET 202 District Total 803 100.0%

LINCOLN

District 3

BOND, SHERIDAN T. WRIGHT, PHILLIP E. JEFFERSON NEWCASTLE DAMARISCOTTA 72 40 DRESDEN 50 24 EDGECOMB 47 16 JEFFERSON 253 48 NEWCASTLE 90 75 SOMERVILLE 36 6 WHITEFIELD 135 24 District Total 683 74.6% 233 25.4%

OXFORD

District 1

MERRILL, STEVEN M. NORWAY BETHEL 109 BROWNFIELD 46 DENMARK 16 FRYEBURG 155 HANOVER 19 HIRAM Ward 1 Precinct 1 18 Ward 2 Precinct 1 14 Municipal Total 32 LOVELL 20 NORWAY 400 PORTER 67 STONEHAM 10 STOW 5 SWEDEN 11 WATERFORD 112 District Total 1,002 100.0%

PENOBSCOT

District 2

DAVIS, THOMAS J. KENDUSKEAG CARMEL 32 CORINNA 60 CORINTH 23 DEXTER 100 DIXMONT 48 EDDINGTON 45 ETNA 13 EXETER 19 GLENBURN 143 HERMON 162 HOLDEN 133 KENDUSKEAG 28 LEVANT 14 NEWBURGH 41 NEWPORT 61 ORONO Ward 1 Precinct 1 81 Ward 2 Precinct 1 42 Municipal Total 123 ORRINGTON 94 PLYMOUTH 20 STETSON 20 VEAZIE 78 District Total 1,257 100.0%

PISCATAQUIS

District 2

ANDREWS, GORDON M. DOVER-FOXCROFT DOVER-FOXCROFT 233 SANGERVILLE 21 District Total 254 100.0%

PISCATAQUIS

District 3

DEWITT, EBEN G. MILO ATKINSON 6 BOWERBANK 9 BROWNVILLE 28 GREENVILLE TWPS. 4 LAKE VIEW PLT. 7 MEDFORD 4 MILO 40 ORNEVILLE TWP. 0 SEBEC 13 UN. TWP. OF T1 R9 1 WILLIMANTIC 28 District Total 140 100.0%

SAGADAHOC

District 1

GRIFFETH, GARY L. TOPSHAM BOWDOIN 50 TOPSHAM 208 District Total 258 100.0%

SAGADAHOC

District 2

HIGGINS, RICHARD A. ARROWSIC ARROWSIC 13 BOWDOINHAM 66 GEORGETOWN 45 PHIPPSBURG 28 RICHMOND 122 WOOLWICH 48 District Total 322 100.0%

SOMERSET

District 1

THOMAS, DOUGLAS A. RIPLEY ANSON 25 ATHENS 19 BINGHAM 31 BRIGHTON PLT. 0 CAMBRIDGE 17 CARATUNK 14 DENNISTOWN PLT. 3 EMBDEN 13 HARMONY 10 HARTLAND 63 HIGHLAND PLT. 14 JACKMAN 8 MOOSE RIVER 5 MOSCOW 5 NEW PORTLAND 12 PALMYRA 39 PLEASANT RIDGE PLT. 7 RIPLEY 40 ROCKWOOD TWP. 23 ST. ALBANS 63 STARKS 10 THE FORKS PLT. 4 WEST FORKS PLT. 8 District Total 433 100.0%

SOMERSET

District 2

OUILETTE, KATHLEEN V. MADISON FAIRFIELD 99 MADISON 107 MERCER 13 NORRIDGEWOCK 68 SMITHFIELD 20 SOLON 34 District Total 341 100.0%

WALDO

District 3

PARKMAN, DAVID A. PEASE, JETHRO D. PALERMO MORRILL BROOKS 15 30 BURNHAM 18 19 FREEDOM 9 8 KNOX 17 39 LIBERTY 45 16 MONTVILLE 13 18 MORRILL 8 63 PALERMO 142 33 SEARSMONT 6 37 THORNDIKE 13 22 TROY 19 6 UNITY 35 42 WALDO 4 26 District Total 344 48.9% 359 51.1%

WASHINGTON

District 1

BURKE, WINOLA M. CALAIS ALEXANDER 9 BAILEYVILLE 88 BARING 5 BROOKTON TWP. 10 CALAIS Ward 1 Precinct 1 45 Ward 2 Precinct 1 72 Ward 3 Precinct 1 23 Municipal Total 140 CHARLOTTE 19 CODYVILLE PLT. 2 COOPER 9 CRAWFORD 11 DANFORTH 16 GRAND LAKE STREAM PLT. 6 INDIAN TOWNSHIP 0 MEDDYBEMPS 9 NO. 21 TWP. 4 NO. 27 TWP. 0 PRINCETON 19 ROBBINSTON 24 TALMADGE 5 TOPSFIELD 3 VANCEBORO 7 WAITE 3 District Total 389 100.0%

YORK

District 4

HANSLIP, JOSEPH R. SANFORD NORTH BERWICK 37 SANFORD Ward 1 Precinct 1 37 Ward 2 Precinct 1 29 Ward 3 Precinct 1 54 Ward 4 Precinct 1 25 Ward 5 Precinct 1 26 Ward 6 Precinct 1 35 Ward 7 Precinct 1 25 Municipal Total 231 SHAPLEIGH 50 SOUTH BERWICK 147 District Total 465 100.0%

YORK

District 5

LEWIN, SARAH O. ELIOT ELIOT 251 KITTERY 690 OGUNQUIT 19 WELLS 103 YORK 156 District Total 1,219 100.0%

Return to the Tabulations Page.
Return to the Elections Home Page.
Return to the Bureau of Corporations, Elections and Commissions Home Page.
Return to the Department of the Secretary of State Home Page.